Aktualności
Uczniowie Rzeszowskich szkół sprawdzili swoją wiedzę o prawach człowieka
Do zmagań z pytaniami z zakresu historii praw człowieka, instrumentów i instytucji ich ochrony oraz wiedzy z zakresu WOS-u przystąpiło w tym roku 244 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i Tyczyna. W 20 minut musieli odpowiedzieć na 30 pytań jednokrotnego wyboru. W teście znalazły się zagadnienia z zakresu m.in.: podstaw historii o prawach człowieka, instrumentów ich ochrony w prawie wewnętrznym i międzynarodowym, wiedzy o społeczeństwie oraz instytucji unijnych zajmujących się prawami człowieka i obywatela.
Według uczniów uczestniczących w Konkursie Wiedzy o Prawach Człowieka pytania były trudne, ale można było sobie z nimi poradzić. – Tak naprawdę większość pytań, które pojawiły się w teście, dotyczyło zagadnień z życia codziennego i z lekcji WOS. Jednak aby odpowiedzieć na wszystkie, trzeba było trochę poczytać. Kilka pytań było zaskakujących np. co to jest „Marsz solny” lub co oznacza skrót ODIHR. Mamy nadzieję, że udało nam się dobrze napisać i że zdobędziemy jak najlepsze miejsca – mówili po napisaniu testu uczniowie z rzeszowskich szkół.
Dodają, że tematyka praw człowieka nie jest im obca. – Na co dzień w telewizji czy internecie słyszymy o przypadkach łamania prawa człowieka na całym świecie. Często są to przypadki dotyczące naszych sąsiadów. Pamiętać musimy, że o nasze prawa musimy dbać i je szanować. Dlatego ważne jest, żeby dyskutować i rozmawiać na te tematy jak najczęściej – tłumacza uczestnicy Konkursu.
Tegoroczny konkurs wiedzy o Prawach Człowieka zorganizowany został przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już dziesiąty raz. Konkurs co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Przez dziewięć edycji uczestniczyło w nim już prawie 4500 młodych osób zainteresowanych Prawami Człowieka. Konkurs odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.
Celem Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka jest przede wszystkim popularyzacja problematyki praw człowieka wśród młodych ludzi. Pytania testowe układane są przez wykładowców WSPiA i przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Konkurs jest też formą edukacji oraz podnoszenia świadomości państwowej, społecznej i prawnej młodzieży. Kształtuje szacunek dla praw człowieka oraz ukazuje przypadki ich łamania. Dodatkowo ma na celu propagowanie kultury i motywację do przestrzegania praw człowieka.
Przebieg konkursu nadzorowało 34 studentów, którzy jako wolontariusze działają przy 14. Festiwalu Filmowym Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwalu odbędzie się w dniach od 17 do 20 listopada. Zwycięzców Konkursu poznamy pierwszym dniu Festiwalu. Wtedy też w Auli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.
Festiwal Filmowy
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa już po raz dziesiąty jest organizatorem Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Czterodniowa impreza rozpocznie się w czwartek 17 listopada 2016 r. i potrwa do niedzieli 20 listopada. Podczas Festiwalu w Auli WSPiA będzie można zobaczyć prawie 30 projekcji filmowych o tematyce związanej z Prawami Człowieka. W czasie festiwalu odbędą się także spotkania z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oraz wykładowcami WSPiA. Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest darmowy.