Aktualności
Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka rozstrzygnięty
Konkurs zorganizowany został pod koniec października 2016 r. Do zmagań z pytaniami z zakresu historii praw człowieka, instrumentów i instytucji ich ochrony oraz wiedzy z zakresu WOS-u przystąpiło ponad 250 uczniów z 13 szkół ponadgimnazjalnych z Rzeszowa i Tyczyna. W 20 minut musieli odpowiedzieć na 30 pytań jednokrotnego wyboru. W teście znalazły się zagadnienia z zakresu m.in.: podstaw historii o prawach człowieka, instrumentów ich ochrony w prawie wewnętrznym i międzynarodowym, wiedzy o społeczeństwie oraz instytucji unijnych zajmujących się prawami człowieka i obywatela.
Najlepiej z tematyką praw człowieka poradził sobie Przemysław Bednarski z Liceum im. Jana Pawła II Sióstr Prezentek w Rzeszowie. W teście zdobył aż 25 punktów. W nagrodę otrzymał kamerę GoPro HERO 5. Warto zaznaczyć, że Przemysław Bednarski zdobył nagrodę główną już po raz drugi. W poprzedniej edycji Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka uzyskał 23 punkty.
II miejsce zajęła Aleksandra Bartosz z Zespołu Szkół nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie. Uczennica zdobyła 23 punkty. W nagrodę otrzymała drona. III miejsca przypadło Krzysztofowi Ciupak z Zespołu Szkół nr 1 im. Ambrożego Towarnickiego w Rzeszowie i Kacprowi Kurc z II Liceum Ogólnokształcącego im. płk. Leopolda Lisa-Kuli. Zdobyli po 22 punkty.
Tegoroczny konkurs wiedzy o Prawach Człowieka zorganizowany został przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już dziesiąty raz. Konkurs co roku cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem uczniów. Przez dziewięć edycji uczestniczyło w nim już prawie 4500 młodych osób zainteresowanych Prawami Człowieka. Konkurs odbywa się w ramach Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”.
Celem Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka jest przede wszystkim popularyzacja problematyki praw człowieka wśród młodych ludzi. Pytania testowe układane są przez wykładowców WSPiA i przedstawicieli Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Konkurs jest też formą edukacji oraz podnoszenia świadomości państwowej, społecznej i prawnej młodzieży. Kształtuje szacunek dla praw człowieka oraz ukazuje przypadki ich łamania. Dodatkowo ma na celu propagowanie kultury i motywację do przestrzegania praw człowieka.
Przebieg konkursu nadzorowało 34 studentów, którzy jako wolontariusze działają przy 14. Festiwalu Filmowym Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie. Festiwalu odbędzie się w dniach od 17 do 20 listopada. Zwycięzców Konkursu poznamy pierwszym dniu Festiwalu. Wtedy też w Auli WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej odbędzie się uroczyste wręczenie nagród.
Festiwal Filmowy
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa już po raz dziesiąty jest organizatorem Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Czterodniowa impreza rozpocznie się w czwartek 17 listopada 2016 r. i potrwa do niedzieli 20 listopada. Podczas Festiwalu w Auli WSPiA będzie można zobaczyć prawie 30 projekcji filmowych o tematyce związanej z Prawami Człowieka. W czasie festiwalu odbędą się także spotkania z przedstawicielami Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, oraz wykładowcami WSPiA. Wstęp na wszystkie projekcje i imprezy towarzyszące jest darmowy.