Aktualności
Prawa człowieka nie są nam dane na zawsze
Tegoroczna X rzeszowska edycja Ogólnopolskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” odbyła się w dniach od 17 do 20 listopada 2016 r. Filmy o prawach człowieka można było zobaczyć w czterech miejscach: w rzeszowskim kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, Wojewódzkim Domu Kultury, Liceum Ogólnokształcącym w Boguchwale oraz w kawiarni Powoli Cafe w Rzeszowie.
Najwięcej filmów, bo aż 15, zaprezentowano w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Zobaczyło je prawie 2500 studentów, uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz mieszkańców miasta zainteresowanych prawami człowieka. W WSPiA filmy można było oglądać przez dwa dni, w czwartek 17 i piątek 18 listopada.
– W ramach Festiwalu w tym roku zaproponowaliśmy jeszcze trzy lokalizacje – mówi Monika Szczepan, koordynator Festiwalu w WSPiA. – Było to LO w Boguchwale. Tam w czwartek 17 listopada wyświetlono 7 filmów, które obejrzało prawie 300 osób. Kolejne miejsca to kawiarnia Powoli Cafe i Wojewódzki Dom Kultury. W tych dwóch miejscach w sobotę 19 i niedzielę 20 listopada 9 filmów zobaczyło niecałe 300 osób. Imprezie towarzyszyły także ciekawe wykłady i spotkania. Uczniowie i studenci spotkali się z Danielem Witko z Helsińska Fundacja Praw Człowieka, który opowiadał o „Prawach człowieka w kontekście kryzysu uchodźczego w Europie”. Zorganizowaliśmy także wykład ks. dr Marka Story z WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa, który opowiedział o „Społecznych aspektach dyskryminacji” – podsumowuje Festiwal filmów o Prawach Człowieka Monika Szczepan z WSPiA.
Dodaje, że ramach imprezy w kampusie WSPiA odbyły się również warsztaty na temat migracji. – Studenci mogli poznać m.in. podstawową wiedzę i pojęcia dotyczące migracji w kontekście polskim i globalnym. Mowa była także o naruszaniu praw człowieka w kontekście migracji i możliwymi rozwiązaniami takiej sytuacji. Warsztaty poprowadzili przedstawicieli rzeszowskiej grupy Amnesty International – mówi Monika Szczepan.
W tym roku na Festiwalu Filmowym „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” można było zobaczyć produkcje z Syrii, Kanady, USA, Jordanii, Francji, Holandii, Austrii, Włoch, Szwajcarii, Gwatemali, Hiszpania, Wielkiej Brytanii, Afganistanu i Kuby. Były także filmy polskich reżyserów. Wśród 20 wybranych produkcji znalazło się wiele filmów, które otrzymały wiele prestiżowych nagród na światowych festiwalach. Dokumenty dotyczyły problemów ludzi walczących o wolność oraz łamania podstawowych praw człowieka, w tym poruszają tematy związane z problemami współczesnego świata.
Ważnym punktem pierwszego dnia Festiwalu Filmowego w WSPiA było rozstrzygnięcie Konkursu Wiedzy o Prawach Człowieka. W Konkursie uczestniczyło prawie 250 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia.
„Watch Docs. Prawa Człowieka”
Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka” w Filmie organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już po raz 10. Od 2007 r. cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Co roku bierze w nim udział około 4 tys. osób, głównie uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Jest to największy Objazdowy Festiwal Filmowy organizowany w Polsce. Akcja Watch Docs, oprócz obejrzenia doskonałych dokumentów, daje widzom możliwość zapoznania się z działalnością prospołeczną i zachęca do podjęcia konkretnej aktywności na rzecz Praw Człowieka.
Ogólnopolski Objazdowy Festiwal Filmowy „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie” organizowany jest od 2003 roku przez Helsińską Fundację Praw Człowieka we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Społecznym Instytutem Filmowym. W tym roku Festiwal w Polsce już po raz trzynasty organizowany jest we współpracy z organizacjami pozarządowymi i ośrodkami akademickimi.