Aktualności
WSPiA w akcji #RazemDlaPokoju
TGE
Tydzień Edukacji Globalnej to coroczna międzynarodowa akcja edukacyjna organizowana w celu zwrócenia uwagi Europejczyków na problemy o charakterze globalnym. TEG odbywa się pod patronatem Europejskiego Centrum na Rzecz Współzależności i Solidarności Światowej (Centrum Północ-Południe) Rady Europy. Podczas tygodniowej akcji szkoły, studenckie koła naukowe, biblioteki, organizacje pozarządowe i inne instytucje organizują różnego rodzaju przedsięwzięcia edukacyjne.
#RazemDlaPokoju
Tegoroczny Tydzień Edukacji Globalnej w Polsce odbył się pod hasłem: „Razem Dla Pokoju”. Jak tłumaczą organizatorzy na wybór tego właśnie tematu znacząco wpłynęła globalna sytuacja z tego i ubiegłego roku. Dlatego też edukacja na rzecz pokoju wydaje się tym działaniem, które właśnie w ramach TEG powinno zostać zrealizowane i które idealnie wpisuje się w cele i założenia edukacji globalnej. Akcja skupia się nie tylko na sytuacji bieżącej związanej z przeciwdziałaniem konfliktom, ale wskazuje takie działania edukacyjne, które w dłuższej perspektywie pomogą przeciwdziałać takim zjawiskom, jak ubóstwo, nierówności, dyskryminacja, nadmierne wykorzystywanie zasobów, czy konflikty zbrojne.
Gruzja w WSPiA
W ramach TEG w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbyła się konferencja pt. „Współczesne problemy Gruzji”. Zorganizowała ją Fundacja Pro Spe oraz Koło Naukowe Prawa Międzynarodowego i Koło Naukowe Prawa Gospodarczego.
Podczas konferencji swoje wystąpienia zaprezentowali studenci oraz pracownicy naukowi WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Zaprezentowano m.in. nieznane oblicza Gruzji. Na ten temat mówił rzeszowski podróżnik Janusz Płodzień. Przedstawione zostało także spojrzenie dzieci na temat przesiedleń. Referat przygotowała Magdalena Hadław, członek Koła Naukowego Prawa Gospodarczego w WSPiA i jednocześnie wolontariuszka Fundacji Pro Spe. Konferencję zakończyło wystąpienie dr Marty Pietras-Eichberger, wykładowcy WSPiA, która przybliżyła problemy współczesnej migracji oraz dyskusja ze studentami uczestniczącymi w spotkaniu.
Fundacja Pro Spe
Jest to organizacja wspierająca dzieci, osoby niepełnosprawne oraz podopiecznych domowego hospicjum w Gruzji. Szczególną troską otacza Domek Babci, czyli świetlice dla dzieci z rodzin przesiedlonych po wojnie w Osetii Południowej, gdzie organizowane są posiłki czy zajęcia. Jedną z jej inicjatyw jest także adopcja na odległość.