Aktualności
Pisarza pamięci quasi-rapsod, czyli II Dyktando Rzeszowskie w WSPiA
W tym roku tekst dyktanda pt. „Pisarza pamięci quasi-rapsod” przygotowała polonistka dr Barbara Misztal. Tekst napisany został wierszem. Na uczestników dyktanda czekało wiele trudnych i często zaskakujących słów. Jednak każdy, kto dobrze zna język polski, nie miał problemu z poprawnym napisaniem zaproponowanego tekstu. Tekst II Dyktanda Rzeszowskiego przedstawił aktor Przemysław Tejkowski, Prezes Polskiego Radia Rzeszów.
– Bardzo przyjemnie słuchało się tekstu Dyktanda. Jednak podczas pisania pojawiło się wiele problemów z tym, jak napisać dane słowo lub gdzie postawić przecinek. Pierwszy problem pojawił się w tytule. W dyktandzie mieszały się też słowa z mowy staropolskiej ze słowami współczesnymi, które niedawno pojawiły się w polskiej mowie. Mam jednak nadzieję, że poradziłam sobie z tym tekstem i że uda mi się zdobyć tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii – mówi pani Natalia, mieszkanka Rzeszowa, która wzięła udział w II Dyktandzie Rzeszowskim.
Dyktando Rzeszowskie zorganizowane zostało już po raz drugi. Jak tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA jest to kolejne przedsięwzięcie Uczelni promujące kulturę języka polskiego. – W tym roku zorganizowaliśmy II Dyktando Rzeszowskiej. Jednak pamiętać należy, że WSPiA już od kilku lat, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje otwarte dyktanda. Przez pierwsze trzy lata były to dyktanda dla naszych studentów i pracowników. Z czasem chcieliśmy rozszerzyć działalność kulturotwórczą WSPiA i w ramach Dnia Języka Ojczystego zaproponowaliśmy mieszkańcom miasta udział w Dyktandzie Rzeszowskim. Bardzo cieszy mnie, że od początku nasza inicjatywa stała się popularna wśród studentów, mieszkańców, VIP-ów oraz dziennikarzy. Pamiętać należy, że naszym obowiązkiem jako Uczelni humanistycznej kształcącej m.in. przyszłych prawników jest nauczanie i dbanie o poprawną polszczyznę – powiedział witając uczestników Dyktanda prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
W organizowanym przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą Dyktandzie co roku uczestniczy około 200 osób. Do tej pory zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt.: „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” oraz „Żartem, choć serio”.
Zwycięzców II Dyktanda Rzeszowskiego poznamy za tydzień. Wtedy też podany zostanie termin wręczenia nagród. „II Dyktando Rzeszowskie” swoim patronatem objęło Polskie Radio Rzeszów, TVP 3 Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal www.nowiny24.pl.
Dzień Języka
„II Dyktando Rzeszowskie” zorganizowane zostało z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Tekst „II Dyktanda Rzeszowskiego” można znaleźć tutaj.