Aktualności
„Laboratorium Młodego Naukowca” w WSPiA
Inauguracja „Laboratorium Młodego Naukowca” zorganizowana została wtorek 14 marca 2017 r. Podczas imprezy 230 uczniów szkół podstawowych z Rzeszowa mogło poznać wyposażenie Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Główną atrakcją były jednak pokazy, prelekcje i konkursy przygotowane przez Oddział Interwencyjnego Służby Więziennej, Straż Pożarną oraz Policję. Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyły się pokazy pracy „Nubiry”, czyli psa pracującego w Służbie Więziennej oraz prezentacja pojazdów służbowych. Uczniowie uczestniczyli także w konkursach i zabawach z nagrodami oraz prelekcjach na temat bezpieczeństwa przygotowanych przez służby mundurowe.
Według uczestników imprezy było to świetnie spędzony czas. – Fajnie, że nie musimy siedzieć w ławkach i słuchać teorii. Te zajęcia są naprawdę fajne, możemy dowiedzieć się więcej rzeczy. Możemy porozmawiać na żywo z policjantami, ze strażą pożarną i służba więzienną. Możemy brać udział w różnych konkursach. Panowie Policjanci pokazali nam swoje wyposażenie i tłumaczyli nam różne sprawy związane z bezpieczeństwem. Mogliśmy przymierzyć stroje służbowe wykorzystywane w akcjach ratunkowych i poznać różne sztuki walk. Już nie możemy doczekać się kolejnych zajęć – mówili uczniowie podczas imprezy w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
– „Laboratorium Młodego Naukowca” ma na celu rozbudzenie ciekawości dzieci i inspirowanie ich do twórczego myślenia – tłumaczy prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Chcemy także rozwijać zainteresowania i pasje u najmłodszych uczniów. Proponowane przez naszą Uczelnię zajęcia mają także uczyć poczucia bezpieczeństwa i mówić o różnych zagrożeniach. Pamiętajmy, że misją WSPiA jako Uczelni specjalizującej się w tematyce bezpieczeństwa i prawa jest nie tylko realizowanie zadań dydaktycznych i naukowych, ale także popularyzacja bezpieczeństwa wśród dzieci i młodzieży. Jednak, zamiast wykładów chcemy zaproponować najmłodszym naukę poprzez zabawę – mówi prof. Jerzy Posłuszny.
„Laboratorium Młodego Naukowca” to nowy projekt WSPiA, który zwyciężył w konkursie Uniwersytet Młodego Odkrywcy ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W zajęciach organizowanych przez WSPiA uczestniczyć będzie 230 uczniów klas 3-6 szkół podstawowych z Rzeszowa. Podczas inauguracji projektu podpisane zostały także umowy o współpracy pomiędzy WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą a Szkołą Podstawową nr 1 im. Adama Mickiewicza w Rzeszowie, Szkołą Podstawową nr 16 w Rzeszowie oraz Zespołem Szkolno-Przedszkolnym nr 6 w Rzeszowie.
Według Doroty Nowak-Maluchnik, Dyrektora Zespołu Szkolno-przedszkolnego nr 6 w Rzeszowie to bardzo ważny projekt. – Myślę, że nasze dzieci są bezpieczne, ale cały czas musimy uświadamiać je, czym, jest bezpieczeństwo i jakie zagrożenia mogą je spotkać. Już od najmłodszych lat dzieci muszą uczyć się odróżnić, co jest dobre, a co złe i może im zagrozić. W programie jest wiele interesujących zajęć, które z pewnością zainteresują naszych podopiecznych – mówi Dorota Nowak-Maluchnik.
Celem projektu „Laboratorium Młodego Naukowca” jest m.in. rozbudzanie ciekawości poznawczej młodego pokolenia, inspirowanie do twórczego myślenia, rozwijania zainteresowań i pasji. Projekt WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej znalazł się w grupie 65 projektów z całej Polski (z ponad 200 zgłoszonych), które otrzymają dofinansowanie w ramach ministerialnego programu Uniwersytetów Młodego Odkrywcy. Na jego realizację WSPiA otrzymała z MNiSW 40 tys. zł.
Podkarpacka Dziecięca Akademia Prawa i Bezpieczeństwa
Przypomnijmy, że WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa od prawie 2 lat prowadzi Podkarpacką Dziecięcą Akademię Prawa i Bezpieczeństwa. W ramach Akademii raz w miesiącu odbywają się bezpłatne zajęcia dla uczniów z 9 szkół podstawowych z Rzeszowa. Celem Akademii jest przede wszystkim przedstawienie dzieciom problematyki szeroko rozumianego bezpieczeństwa, w tym bezpieczeństwa w ruchu drogowym, bezpieczeństwa przeciwpożarowego, jak również ukazanie, jak należy zachowywać się w sytuacjach kryzysowych, np. w sytuacji zagrożenia agresywnym zachowaniem dorosłego. Zajęcia w Akademii mają umożliwić dzieciom rozpoznawanie zagrożeń, klasyfikowanie ich rodzajów, a także pokazać prawidłową reakcję na poszczególne ich przejawy.