Aktualności
Wyniki II Dyktanda Rzeszowskiego
W II Dyktandzie Rzeszowskim zwyciężyły:
Agata Lizak, studentka kierunku prawo w WSPiA (ubiegłoroczny Rzeszowski Mistrz Ortografii) oraz
Pani Ewa Gierlach.
II miejsce zajęły:
Pani Marta Biały oraz
Pani Beata Chmielowiec.
Na trzecim znalazł się Pan Adrian Woźniak.
Przyznano także jedno wyróżnienie dla Pani Grażyny Bochenek, dziennikarki Polskiego Radia Rzeszów.
O terminie wręczenia nagród zwycięzcy zostaną poinformowani w późniejszym terminie.
W tym roku WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa już po raz drugi zorganizowała Dyktando Rzeszowskie. Uczestnicy zmierzyli się z tekstem pt. „Pisarza pamięci quasi-rapsod” przygotowanym przez polonistkę dr Barbara Misztal. Tekst napisany został wierszem, w którym znalazło się wiele trudnych i często zaskakujących słów. Tekst II Dyktanda Rzeszowskiego przedstawił aktor Przemysław Tejkowski, Prezes Polskiego Radia Rzeszów.
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa już od kilku lat, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, z okazji Dnia Języka Ojczystego, otwarte dyktanda z języka polskiego. Co roku uczestniczy w nich około 200 osób m.in. studenci, pracownicy Uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze. Do tej pory zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt.: „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca” oraz „Żartem, choć serio”.
„II Dyktando Rzeszowskie” swoim patronatem objęło Polskie Radio Rzeszów, TVP 3 Rzeszów, Gazeta Codzienna Nowiny oraz portal www.nowiny24.pl.
Dzień Języka
„II Dyktando Rzeszowskie” zorganizowane zostało z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.
Więcej na temat dyktanda znajdziesz tutaj.