Aktualności
Prawo ubezpieczeń społecznych – wykład w ramach Uniwersytetu III Wieku
Podczas kolejnego spotkania słuchacze Uniwersytetu III Wieku będą mogli poznać problematykę szeroko rozumianego prawa ubezpieczeń społecznych. Dyskusja dotyczyć będzie nie tylko emerytura i rent, ale także i innych świadczeń społecznych. Przedstawione zostaną zasady ich przyznawania i realizowania, a także sytuacja prawna ich beneficjenta. Zajęcia w ramach UTW poprowadzi dr Beata Bury, wykładowca WSPiA oraz sędzia Sądu Rejonowego w Rzeszowie, zajmująca się m.in. prawem ubezpieczeń społecznych, orzekająca w sprawach z zakresu prawa pracy.
Wykład odbędzie się w poniedziałek 24 kwietnia o godzinie 17:00 w sali 23 A (budynek A) w kampusie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie.
Poniedziałkowy wykład będzie kolejnym spotkaniem słuchaczy Uniwersytetu II Wieku działającego przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Podczas poprzedniego wykładu dr Krzysztof Ormian, wykładowca z Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA przedstawił meandry archeologii sądowej. Podczas zajęć słuchacze dyskutowali m.in. o czynnościach podejmowanych na miejscu znalezienia zwłok, o ich procesowej identyfikacji, a także o ekshumacjach ofiar totalitaryzmów i badaniach prowadzonych w celu ustalenia ich tożsamości.
Podczas wykładu dr Krzysztof Ormian tłumaczył, że archeologia sądowa to dział archeologii zajmujący się wykorzystaniem metod badań archeologicznych na potrzeby organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości. Wywodzi się z USA, a jej początek datuje się na koniec lat siedemdziesiątych i początek lat osiemdziesiątych. To z tego okresu pochodzą pierwsze podręczniki do archeologii sądowej, sporządzone m.in. na potrzeby funkcjonariuszy organów ściągania w celu uchronienia ich przed popełnieniem błędów w przypadku znalezienia na miejscu zdarzenia kości. Słuchacze UTW dowiedzieli się, że współcześnie archeologia sądowa wiąże się z poszukiwaniem i wydobywanie zwłok oraz poszczególnych elementów układu kostnego, technikami zabezpieczania znalezionych zwłok i kości. Archeolog sądowy pobiera również materiał do dalszych badań, w tym prowadzonych przez botaników czy entomologów.
Jak tłumaczy prof. Czesław Kłak, kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA w Uczelni na kierunku prawo i bezpieczeństwo wewnętrzne prowadzone są wykłady z archeologii sądowej oraz warsztaty z antropologii kryminalnej. – Zajęcia prowadzi dr Krzysztof Ormian, archeolog specjalizujący się w wykorzystaniu metod archeologicznych w kryminalistyce. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa jest jedyną uczelnią w Polsce, która umieściła w planie studiów zajęcia ze wskazanych przedmiotów. Dzięki nim przyszli sędziowie i prokuratorzy oraz funkcjonariusze Policji i innych organów ścigania już podczas studiów mają możliwość poznania ciekawych i praktycznych zagadnień ważnych w przyszłej pracy. Dodatkowo WSPiA dysponuje jedynym w Polsce kompleksowym, obcojęzycznym księgozbiorem naukowym do archeologii sądowej, co zdecydowanie wyróżnia nas na tle innych Uczelni. Ten księgozbiór zawiera m.in. dorobek amerykańskiej i brytyjskiej kryminalistyki i archeologii sądowej w obszarze identyfikowania nieznanych zwłok i kości – dodaje prof. Czesław Kłak.
Działający przy WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej Uniwersytet III Wieku utworzony został ponad rok temu. W odróżnieniu od innych takich przedsięwzięć nie skupia się na aktywności ruchowej Seniorów. Uczelnia proponuje zajęcia z zakresu szeroko rozumianej problematyki prawnej i bezpieczeństwa. Na zajęciach UTW poruszana jest problematyka sporządzania pism urzędowych, a także dziedziczenia, czynności notarialnych oraz ubezpieczeń społecznych. WSPiA zaproponuje Seniorom także wykłady dotyczące prawa małżeńskiego oraz kryminalistyki i prawa karnego. Uniwersytet III wieku w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej powstał głównie po to, aby pomagać osobom starszym w rozwiązywaniu ważnych problemów życiowych związanych z różnymi dziedzinami prawa.
Zajęcia w ramach Uniwersytetu III wieku przy WSPiA odbywają się raz w miesiącu, są bezpłatne i mają charakter otwarty. Uczestniczyć w nich mogą wszyscy seniorzy zainteresowani tematyką związaną z prawem i bezpieczeństwem wewnętrznym. Zgłoszenia przyjmuje mgr Arkadiusz Szajna (tel.: 516-190-359, e-mail: aszajna@wspia.eu).