Aktualności
Medal Bene Merenti dla prof. Czesława Kłaka
Prof. Czesław Kłak został doceniony za wieloletni wkład w rozwój współpracy naukowej pomiędzy środowiskiem naukowym Rzeszowa a środowiskami kościelnymi. Od wielu lat prowadzi wykłady w Międzynarodowym Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Rzeszowie. Jego wykłady dla członków duszpasterstwa akademickiego oraz mieszkańców Rzeszowa dotyczyły m.in. historii polskiego prawa karnego, prawa karnego Judaizmu, jak również kościelnego prawa karnego. W swoich rozważaniach podejmował się prób analizy prawa obowiązującego za życia Jezusa Chrystusa i słuszności jego pojmania, skazania i wykonania wyroku w kontekście rzymskiego prawa.
Warto zaznaczyć, że Prof. Czesław Kłak jest pierwszym i jedynym przedstawicielem rzeszowskiego środowiska naukowego, który został uhonorowany Medalem Bene Merenti.
Prof. nadzw. dr hab. Czesław Paweł Kłak jest Dziekanem – Dyrektorem Kolegium Prawa oraz Kierownikiem Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki i Kryminologii w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Kieruje także Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej. Jest specjalistą z zakresu prawa karnego, postępowania karnego, kryminalistyki, kryminologii oraz międzynarodowej ochrony praw człowieka. Od wielu lat jest wykładowcą Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury. Od 2015 r. jest członkiem Rady Polityki Penitencjarnej przy Ministrze Sprawiedliwości, a także członkiem Zarządu i Komitetu Naukowego Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych. Zasiada także w Radzie Naukowej Polskiego Towarzystwa Penitencjarnego. Jest autorem ponad 140 publikacji naukowych, w tym dwóch monografii. Był stypendystą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej (w roku 2007 i 2008). Prof. Czesław Kłak jest także ekspertem legislacyjnym i autorem ponad 240 opinii prawnych sporządzonych na zlecenie instytucji państwowych, w tym Ministerstwa Sprawiedliwości, samorządu notarialnego, biur poselskich, kancelarii adwokackich i notarialnych oraz osób prywatnych. Jest m.in. członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Karnego, Stowarzyszenia Prawa Międzynarodowego, Towarzystwa Naukowego Prawa Karnego, Polskiego Towarzystwa Kryminalistycznego, Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej, Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego, Polskiego Towarzystwa Badań Poligraficznych, oraz Polskiego Towarzystwa Seksuologicznego.