Aktualności
Studenci WSPiA po raz dziewiąty zorganizowali Maraton Pisania Listów
Pierwszy Maraton Pisania Listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej odbył się w grudniu 2009 r. Od tego czasu co roku studenci, pracownicy Uczelni oraz mieszkańcy Rzeszowa mogą wspierać akcję Amnesty International, pisząc listy w obronie ludzi, których prawa są łamane. Akcja organizowana jest przez działające w Uczelni Koło Naukowe Grupa – Studenci dla Praw Człowieka. Przez dziewięć lat WSPiA stała się przykładem dla innych szkół wyższych, które od niedawna organizują Maratony.
W tym roku listy w obronie więźniów sumienia można było pisać przez 4 dni. – Do naszej akcji włączyło się wiele osób. Byli to głównie studenci oraz wykładowcy naszej Uczelni. Pojawili się także mieszkańcy Rzeszowa, którzy chcieli w ten prosty sposób pomóc ludziom prześladowanym na całym świecie. W tym roku podczas Maratonu pisaliśmy listy w obronie osób i organizacji z 10 państw m.in. Izrael, Madagaskar, Jamajka, Czad, Chiny i Egipt. Jedna z osób, której bronimy to Sakris Kupila walczący o prawo do bycia sobą w europejskim państwie, czyli Finlandii. Historie tych ludzi są bardzo różne jednak wszystkich łączy to, że bez naszej pomocy nadal będą prześladowani, a ich prawa nie będą szanowane – tłumaczy Kinga Mikuła, z Koła Naukowego – Grupa Studenci dla Praw Człowieka.
Dodaję, że co roku Maraton Pisania Listów pomaga w uwolnieniu więźniów sumienia. – Co roku organizatorzy akcji otrzymujemy wiele dobrych wiadomości np. o uwolnieniu osób niesłusznie uwięzionych oraz o przestrzeganiu praw człowieka w miejscach, gdzie dotychczas nie były respektowane. Pokazuje to, że listy przygotowywane przez uczestników Maratonu zostają zauważone i w realny sposób pomagają pokrzywdzonym, których prawa zostały złamane – zaznacza Kinga Mikuła.
W Maratonie Pisania Listów uczestniczyło wielu studentów m.in. Michał, który uczestniczy w akcji co roku. – Do Maratonów podchodzimy z dużą nadzieją. Chcemy w ten sposób zrobić coś, co pomoże zupełnie obcej osobie. Wiemy, że wielu więźniów sumienia liczy na nas i na to, że w końcu nadejdzie sprawiedliwość, na którą czekają. Udział w Maratonie daje także satysfakcję, że mogliśmy zabrać głos w słusznej sprawie, a pisząc listy, przyłączają się do walki z niesprawiedliwością – mówi Michał, student WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Dodaje, że pamięta, iż w tamtym roku udało się pomóc osobie, która była więziona na Białorusi. – Zdjęcia ciężarówek, które jechały z napisanymi podczas Maratonu listami, dodały nam siły i chęci dzielenia się z innymi pomocą. Tym bardziej że jest to pomoc, która nas nic nie kosztuje – tłumaczy Michał.
Maraton Pisania Listów odbywa się co roku w tygodniu poprzedzającym Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu sankcjonującego prawa podstawowe. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W zeszłym roku w samej Polsce napisano ponad 356 000 listów, a w akcję zaangażowało się blisko 100 000 osób.
Maraton Pisania Listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zorganizowany został po raz dziewiąty. Jak co roku akcję przygotowało działające w Uczelni Koło Naukowe – Grupa Studenci dla Praw Człowieka.
Więcej informacji na temat Maratonu Pisania Listów można znaleźć na stronie http://amnesty.org.pl/maraton oraz na facebooku Grupy Studenci dla Praw Człowieka.