Aktualności
Czy w Rzeszowie powstanie ustawa rozwiązująca problem dopalaczy?
Zbliżająca się ogólnopolska konferencja na temat walki z dopalaczami organizowana jest w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej już po raz czwarty. Co roku w dyskusji uczestniczy ponad 200 osób m.in. z Inspekcji Sanitarnej z całej Polski, sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Policji i Służby Więziennej, psychologowie, terapeuci uzależnień, kuratorzy sądowi oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. W konferencji wezmą też udział studenci i uczniowie podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych.
Efektem poprzednich konferencji na temat dopalaczy jest wzięcie pod uwagę wniosków z dyskusji przez Ministerstwo Zdrowia przy tworzeniu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. – To bardzo ważna informacja. Od czterech lat po naszych konferencjach przygotowujemy raporty i propozycje zmian, które ułatwią walkę z dopalaczami. Teraz zostały one włączone do nowego projektu. Należy pamiętać, że są to propozycje przygotowane nie tylko przez przedstawicieli świata nauki, ale także praktyków, którzy na konferencjach dzielą się z nami swoimi cennymi uwagami. Mam nadzieję, że nasze propozycje pozwolą w końcu wygrać nierówną walkę z osobami wprowadzającymi do obrotu tzw. dopalacze w całej Polsce – tłumaczy prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej.
Tym razem uczestnicy dyskusji skupią się m.in. na ocenie projektowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie środków zastępczych. Mowa będzie o przestępstwach narkotykowych jako przestępstwach przeciwko życiu i zdrowiu, praktycznych aspektach stosowania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i jej konstytucyjnych granicach. Wśród poruszanych tematów pojawią się także te dotyczące kryminologicznych aspektów narkomanii, przestępczości narkotykowej w sieci i wykrywania przestępstw narkotykowych wśród pseudokibiców oraz walki z przerzutem narkotyków na teren jednostek penitencjarnych. Omówiony zostanie także problem dopalaczy w województwie podkarpackim.
W dyskusji uczestniczyć będą pracownicy naukowi WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz praktycy na co dzień zajmujący się walką z dopalaczami i przestępstwami narkotykowymi. Wykład wprowadzający do dyskusji przedstawi prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA. Później głos zabiorą m.in. dr Beata Bury i dr Marcin Dudzik, sędziowie sądów rejonowych oraz sędzia Grzegorz Maciejowski z Sądu Okręgowego, będący jednocześnie wykładowcami WSPiA. Głos zabiorą również: dr inż. Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Rzeszowie oraz mł. insp. dr Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Polski w Rzeszowie. Swoimi spostrzeżeniami na temat walki z dopalaczami podzielą się również funkcjonariusze Zakładów Karnych w Jaśle i Uhercach Mineralnych, a także wykładowcy WSPiA prof. Katarzyna Kaczmarczyk – Kłak oraz mgr Arkadiusz Szajna.
Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Dopalacze – nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii: odbędzie się w środę 20 grudnia 2017 r. w Sali 23 (budynek A) w rzeszowskim kampusie WSPiA przy ul. Cegielnianej 14. Początek dyskusji zaplanowano na godzinę 10:0. Konferencja organizowana jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą w ramach działającego od kilku lat Podkarpackiego Forum Kryminalistyki.
Podkarpackie Forum Kryminalistyki
Jest to cykliczne spotkania praktyków i teoretyków zajmujących się kryminalistyką i naukami penalnymi. Celem Forum jest wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy specjalistów z różnych obszarów kryminalistyki. Jest to pierwsza na Podkarpaciu inicjatywa integrująca liczne grono ekspertów kryminalistyki oraz przedstawicieli innych profesji, zajmujących się problematyką zwalczania przestępczości ze środowiskiem akademickim.
Autorski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
W ramach badań prowadzonych przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą prof. Czesław Kłak opracował autorski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, oparty zarówno o doświadczenia polskie, jak i zagraniczne. Jego założenia zostały zaprezentowane m.in. podczas Panelu Ekspertów Najwyższej Izby Kontroli nt. dopalaczy (maj 2016) oraz ogólnopolskiej konferencji naukowej zorganizowanej przez Ministerstwo Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego w grudniu 2016 r. Projekt opracowany przez prof. Czesława Kłaka zakłada uznanie tzw. dopalaczy za produkty zabronione przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, przy jednoczesnym wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za ich wytwarzanie, wprowadzenie do obrotu i udzielanie. Propozycja Dziekana Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa została również przedstawiona w formie artykułu naukowego opublikowanego na łamach fachowego periodyku – Problemy współczesnej kryminalistyki (2016, t. XX, s. 129 – 143). Propozycja Ministerstwa Zdrowia z listopada 2017 r. dotycząca nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nawiązuje do tej koncepcji.