Aktualności
Kto wie najwięcej o bezpieczeństwie?
I etap konkursu zorganizowany został w środę 10 stycznia 2018 r. Zgłosiło się do niego prawie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia. Punktualnie o godzinie 10:00 w 9 miastach regionu, w których działa prowadzone przez WSPiA Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa uczestnicy konkursu rozpoczęli zmagania z testem jednokrotnego wyboru złożonym z 30 pytań. Na rozwiązanie testu mieli 30 minut, jednak pierwsi uczniowie opuszczali salę już po 10 minutach.
Tak było m.in. w Dębicy. – Wypełniłem test dosyć szybko i stwierdziłem, że nie będę się zastanawiał nad tym, czy odpowiedzi są poprawne, czy nie – powiedział po wyjściu z sali Paweł z II LO w Dębicy. – Wydaje mi się, że na większość pytań odpowiedziałem poprawnie, choć były takie, które mnie zaskoczyły. Długo zastanawiałem się np. nad rozwinięciem skrótu AFIS. Zaznaczyłem odpowiedź Automatyczny System Identyfikacji Daktyloskopijnej. Teraz muszę sprawdzić, czy jest to właściwa odpowiedź. Myślę, że pytania były dość łatwe. Wystarczyło tylko dobrze się przygotować. Ja wiedzę czerpałem zarówno z lekcji, ale też z internetu i innych opracowań, które polecili mi nauczyciele – mówi Paweł.
Jak mówi prof. Czesław Kłak, przewodniczący Kapituły Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie, test został opracowany w oparciu o tematy realizowane w szkołach ponadgimnazjalnych. – Część zagadnień omawialiśmy podczas zajęć z w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Były to tematy związane z ochroną państwa i obywateli, zarządzaniem kryzysowym, cyberprzestępczością, kryminalistyką i kryminologią czy prawem karnym – wylicza prof. Czesław Kłak.
Dodaje, że wiedza, którą muszą wykazać się uczestnicy Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwa, jest bardzo przydatna na co dzień. – Każdy z nas chce żyć bezpiecznie. Musimy więc znać zasady bezpiecznego zachowania i przepisy dotyczące szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Ta wiedza przyda się uczniom w życiu codziennym. Myślę, że będą też mieli ułatwiony start na studiach np. na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” – mówi prof. Czesław Kłak.
Tomasz Przywara nauczyciel historii i WOS-u w LO w Sędziszowie mówi, że takie konkursy podnoszą świadomość młodych ludzi. – Możemy organizować różne pogadanki i spotkania uświadamiające. Jednak dopiero kiedy uczniowie sami zaczną czytać i przygotowywać się do takiego konkursu zaczynają rozumieć, czym jest bezpieczeństwa. Jakie zachowania są niebezpieczne i jakie zagrożenia niosą ze sobą. Myślę, że jest to bardzo cenna i potrzebna inicjatywa. Mam również nadzieję, że moi uczniowie zajmą wysokie miejsca w finale konkursu – mówi nauczyciel z Sędziszowa.
Wyniki I etapu Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie poznamy w piątek, 12 stycznia. Do II etapu konkursu przejdą uczestnicy, którzy otrzymają co najmniej 24 punkty.
Finał odbędzie się w siedzibie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej 24 stycznia 2018 r. Podzielony będzie na dwie części. W pierwszej wszyscy zakwalifikowani uczniowie rozwiążą test złożony z 30 pytań. Na odpowiedzi będą mieli 30 minut. Do części II zakwalifikuje się 30 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu. W tej części Konkursu uczniowie będą udzielać pisemnej odpowiedzi na 1 zagadnienie wybrane z zestawu 3 pytań problemowych. Maksymalnie mogą zdobyć 5 punktów.
Nagrody
Uczestnicy Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie walczą o cenne nagrody ufundowane przez WSPiA. Są to m.in.: bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej na studia, bezpłatne miejsce w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA przez cały okres studiów oraz tablety.
Konkurs
Organizatorem II edycji Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie jest WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Konkurs odbywa się pod patronatem Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa Podkarpackiego oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty. Konkurs od pierwszej edycji cieszy się dużym zainteresowaniem młodzieży.
Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest w ramach realizowanego przez WSPiA od kilku lat programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Przedsięwzięcie to jest także jedną z wielu form działalności, istniejącej od 2010 r. Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzonej przez WSPiA, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczy około 1200 uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 9 największych miastach województwa podkarpackiego.
Szczegóły konkursu można znaleźć tutaj!