Aktualności
Zapraszamy na III Dyktando Rzeszowskie
W tym roku tematem „Dyktanda Rzeszowskiego” będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczestnicy zmierzą się z przygotowanym specjalnie na tę okazję tekstem. Jego autorem jest, współpracująca z Uczelnią polonistka dr Barbara Misztal. Tekst dyktanda tak jak w ubiegłym roku zaprezentuje aktor Przemysław Tejkowski, Prezes Polskiego Radia Rzeszów.
W tym roku Dyktando Rzeszowskie odbędzie się po raz trzeci. Uczelnia, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, otwarte dyktanda z języka polskiego. Dyktando jest częścią obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Do tej pory podczas dyktand uczelnianych oraz Dyktanda Rzeszowskiego uczestnicy zmierzyli się z pełnymi ortograficznych wyzwań tekstami pt.: „Z rozmyślań o prozie współczesnej”, „Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca”, „Żartem, choć serio” oraz „Pisarza pamięci quasi-rapsod”.
Co roku w sprawdzianie wiedzy z ortografii i interpunkcji uczestniczy około 200 osób m.in. studentów, pracowników Uczelni, mieszkańców Rzeszowa, a także dziennikarzy. Od dwóch lat tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii należy do Pani Agaty Lizak, studentki „prawa” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.
Kto w tym roku zdobędzie tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii, przekonamy się w czwartek 22 lutego 2018 r. o godzinie 13:00. Dyktando odbędzie się w Auli WSPiA w rzeszowskim kampusie Uczelni przy ul. Cegielnianej 14.
Aby zgłosić swój udział w Dyktandzie, wystarczy wysłać maila na adres dyktando@wspia.eu. W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. Karty zgłoszeń oraz regulamin Dyktanda dostępne są w plikach poniżej.
III Dyktando Rzeszowskie organizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa, Polskiego Radia Rzeszów oraz TVP 3 Rzeszów.
Dzień Języka
„III Dyktando Rzeszowskie” organizowane jest z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego. Święto to zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.