Aktualności
Seminarium nt. przestępczości korupcyjnej
Seminarium rozpoczął prof. dr hab. Czesław Kłak, Dziekan – Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa oraz kierownik Katedry Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na kryminologiczne i normatywne rozumienie pojęcia „korupcji”. – W pierwszym – szerokim – rozumieniu tym mianem określa się przekupstwo, łapownictwo, sprzedajność. „Korupcja” jest tożsama z wykorzystywaniem władzy publicznej do celów prywatnych, czy też zachowaniem przedstawicieli władzy publicznej, w wyniku którego poszczególne osoby wzbogacają się w sposób bezprawny lub przyczyniają się do wzbogacenia osób dla siebie najbliższych. Dzieje się tak poprzez nadużywanie powierzonej im władzy – tłumaczył studentom prof. Czesław Kłak.
Wskazał również, że w odczuciu społecznym „korupcja” to żądanie, proponowanie, wręczanie lub przyjmowanie tzw. łapówki lub innej nienależnej korzyści lub jej obietnicy. Kłóci się to z prawidłowym wykonywaniem obowiązków, zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Prof. Czesław Kłak tłumaczył studentom, że w ujęciu normatywnym – zgodnie z kodeksem karnym – odróżnić należy sprzedajność funkcjonariusza publicznego – przyjmowanie w związku z pełnieniem funkcji publicznej korzyści majątkowej lub osobistej albo jej obietnicy (art. 228 § 1 k.k.) od przekupstwa – udzielenia lub obietnicy udzielenia korzyści majątkowej lub osobistej osobie pełniącej funkcję publiczną w związku z pełnieniem tej funkcji (art. 229 § 1 k.k.).
Łapówka czy zwyczaj?
Zdaniem prof. Czesława Kłaka, podstawowy problem, jaki występuje w praktyce ścigania przestępstw korupcyjnych, to kwestia tzw. zwyczaju, związanego z wręczaniem kwiatów, upominków osobom pełniącym funkcje publiczne. – W piśmiennictwie wskazuje się, że przy zachowaniu pewnych reguł – upominek (prezent) nie jest wręczany na żądanie obdarowanego, jest on wręczany dopiero po dokonaniu czynności mieszczącej się w graniach uprawnień lub obowiązków i nie był on wcześniej obiecany (przyrzeczony), jak również w sytuacji, gdy nie przekracza on pewnych zwyczajowych ram, nie można mówić o „korupcji” w rozumieniu kodeksowym – tłumaczył prof. Czesław Kłak.
Zwrócił jednak uwagę, że ramy owego zwyczaju nie są precyzyjne, a to powoduje, że mogą pojawić się wątpliwości, czy dane zachowaniu jest już „korupcją”, czy też mieści się jeszcze w ramach wskazanego, akceptowanego, zwyczaju. Do tego dochodzi jeszcze społeczna akceptacja np. wręczania prezentów lekarzom, nauczycielom itp., co zasadniczo komplikuje kwestię granic zwyczaju.
Praca w CBA
W ramach seminarium referat wygłosił również Dyrektor Delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Rzeszowie Piotr Jabłoński. Gość spotkania ze studentami WSPiA przedstawił praktyczne problemy związane z wykrywaniem i zwalczaniem przestępstw korupcyjnych, jak również rolę i zadania CBA w zakresie przeciwdziałania korupcji.
W ramach swojego wystąpienia Dyrektor Piotr Jabłoński przedstawił również typowe zachowanie korupcyjne, pokazując jak je rozpoznawać i jak na nie reagować. Była również mowa o aktualnych wymogach związanych z ubieganiem się o zatrudnienie w CBA i o pracy funkcjonariuszy, w tym prowadzeniu czynności operacyjno-rozpoznawczych. Największe zainteresowanie uczestników seminarium wzbudziła tzw. kontrolowane wręczenie korzyści majątkowej.