Aktualności

Trwa finał Ogólnopolskiej Olimpiady wiedzy o Państwie i Prawie

2018-04-11
Punktualnie o godzinie 10:00 w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej rozpoczęła się część pisemna III Etapu Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie. W kampusie Uczelni pojawiło się 29 najlepszych uczniów z całej Polski, którzy w drodze do Finału pokonali prawie 2300 osób. Wyniki testów poznamy około godziny 12:30. 10 uczestników Finału powalczy o zwycięstwo w części ustnej.

Pierwsza część II Etapu to część pisemna. Uczniowie musieli rozwiązać test składający się z 50 pytań wielokrotnego wyboru. Na zaznaczenie prawidłowych odpowiedzi mieli 60 minut. Wyniki testu znane będą około godziny 12:30. 30 minut później rozpocznie się część ustna Finału, do której zakwalifikuje się 10 osób z najlepszymi wynikami z testu. W części ustnej uczniowie odpowiadać będą przed Komisją Centralną, w skład której wchodzą profesorowie, wykładowcy WSPiA specjalizujący się we wszystkich dziedzinach prawa. Zwycięzcę poznamy około godziny 15:30.

Wśród 29 uczniów, którzy pojawili się na Finale Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie jest m.in. Tomasz Żelezik z Publicznego LO nr II z Oddziałami Dwujęzycznymi w Opolu, ubiegłoroczny zwycięzca Olimpiady. Jak tłumaczy wystartował w Olimpiadzie kolejny raz, aby sprawdzić swoją wiedzę. – Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie pozwala mi także na pogłębienie wiedzy z zakresu prawa oraz zdobycie nowych przydatnych w życiu i podczas studiów wiadomości. Jest to też sposób na rozwijanie swoich zainteresowań i pasji. Bardzo lubię to, czego się uczę i to pomaga mi w osiąganiu sukcesów w tej Olimpiadzie. W planach mam studia prawnicze, a co będzie później, to jeszcze zobaczę. Skłaniam się do aplikacji radcowskiej – tłumaczy Tomasz Żelezik.

Dodaje, że w ubiegłym roku całkiem dobrze poradził sobie na teście. - Na części ustnej dostałem pytania dotyczące przebiegu wyborów, różnicy pomiędzy przepisem a normą prawną oraz solidarności dłużników. Wtedy byłem bardzo dobrze przygotowany z zakresu prawa konstytucyjnego i prawa wyborczego i mogłem wykazać się tą wiedzą. Jak będzie w tym roku, jeszcze nie wiem, ale mam nadzieję na zajęcie miejsca w czołówce - mówi uczeń z Opola.

W części ustnej uczniowie odpowiadać będą przed Komisją Centralną, której przewodniczącym jest prof. Andrzej Witkowski, wykładowca WSPiA. – Uczestnicy otrzymują pytania z różnych dziedzin prawa. Są to pytania dość trudne. Oceniając odpowiedzi, bierzemy pod uwagę wiele czynników. Oprócz wiedzy ważna jest też forma wypowiedzi i sztuka dobrej argumentacji. Co roku jestem zachwycony poziomem uczestników Olimpiady. Jest to świetnie przygotowana elita młodzieży z ogromną wiedzą. Każdy wydział prawa w Polsce chciałby mieć takich studentów. Myślę, że mają przed sobą wspaniałe kariery prawnicze – mówi prof. Andrzej Witkowski.


Do III Etapu – finału – Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie zakwalifikowało się 30 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski. Są to osoby, które w poprzednich dwóch etapach najlepiej poradziły sobie z testami i pytaniami problemowymi. W drodze do finału pokonali 2200 uczniów z 260 szkół ponadgimnazjalnych w Polsce.

W tym roku w III Etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie Podkarpacie reprezentuje dwóch uczniów: Daniel Konieczny z Tarnobrzega oraz Jan Sobuś z Łańcuta. Najliczniejszą grupę stanowią jednak uczniowie z małopolski, aż jedenaście osób. Z województwa śląskiego do III Etapu zakwalifikowało się siedmiu uczniów, z dolnośląskiego trzech, a z łódzkiego dwóch. Pozostałe województwa, czyli: mazowieckie, warmińsko-mazurskie, pomorskie, lubelskie oraz opolskie mają po jednym przedstawicielu.

Nagrody

W III etapie najlepsi uczniów powalczą o cenne nagrody. Zajęcie I i II miejsca daje możliwość nieodpłatnego studiowania w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej i nieodpłatnego zakwaterowania w Wielomieszkaniowym Domu Studenckim WSPiA. III, IV lub V miejsce pozwala na nieodpłatne studia w WSPiA.

Dodatkowo finaliści i laureaci Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie mają możliwość podjęcia studiów poza postępowaniem kwalifikacyjnym nie tylko w WSPiA, ale i m.in. w Uniwersytecie Jagiellońskim, Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu i Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Szczegółowe informacje na temat Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie znaleźć można na stronie internetowej www.olimpiada.wspia.eu i na Facebooku i Twitterze.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier