Aktualności
Tym razem Internet lepszy niż książki
W II edycji konkursu „Web vs. Books” uczestniczyły zespoły składające się z 3 do 4 studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Tym razem zadaniem studentów było przeprowadzenie audytu regulaminu jednego z popularnych portali ogłoszeniowych. Studenci musieli dokonać analizy klauzul zawartych w dokumencie, ocenić je i napisać opinię na temat ich zgodności z prawem.
Podczas rozgrywki zespoły miały do wyboru jedno z dwóch źródeł informacji, zgodnie z wylosowaną kategorią konkursu. Były to wyłącznie zasoby biblioteczne (komentarze, podręczniki, artykuły naukowe, prawnicze bazy danych bądź ogólnodostępne strony internetowe i bazy danych on-line. Na wykonanie zadania drużyny miały maksymalnie 3 godziny. Komisja konkursowa oceniała poziom merytoryczny oraz czas opracowywania odpowiedzi.
Podczas pierwszej edycji konkursu „Web vs. Books” wygrała drużyna, która korzystała wyłącznie z zasobów bibliotecznych. Tym razem było zupełnie inaczej. Szybsze i dokładniejsze okazały się materiały dostępne w Internecie i bazach danych on-line. Z tych narzędzi korzystała zwycięska drużyna w składzie: Aleksandra Kulig, Marian Kaszycki (II roku niestacjonarnych studiów na kierunku zarządzanie) oraz Elżbieta Działkowska (II rok stacjonarne studia na kierunku zarządzanie).
Drugie miejsce przypadło drużynie, która przy rozwiązaniu zadania konkursowego również korzystała z pomocy Internetu. Regulamin portalu z ogłoszeniami w tej drużynie oceniali: Magdalena Dubiel, Łukasz Kośmider (II rok studiów stacjonarnych na kierunku zarządzanie) oraz Karolina Kołodziej i Emilia Krynicka (II rok studiów niestacjonarnych na kierunku zarządzanie). Na trzecim miejscu w tej edycji konkursu „Web vs. Books” znalazła się ekipa studentów korzystających z zasobów bibliotecznych. Nad książkami siedzieli: Joanna Kopacz, Katarzyna Jarosz oraz Rafał Dobrzański z II roku studiów niestacjonarnych na kierunku zarządzanie.
Według mgr. Rafała Witkowskiego opiekuna Koła Naukowego Prawa Gospodarczego wszystkie drużyny dobrze poradziły sobie z zadaniem. - Studenci bardzo dokładnie przeanalizowali regulamin wskazanego portalu z ogłoszeniowego i znaleźli w nim wiele błędów i nieścisłości. Wszystkie rozwiązania zaproponowane przez studentów były właściwe. Z uwagi na złożoność zadania konkursowego i ograniczony czas na jego wykonanie, istotne było sprawne posługiwanie się dostępnymi źródłami informacji. W tym zakresie lepszy okazał się Internet i bazy danych on-line.
Konkurs „Web vs. Books” ma kilka założeń. Po pierwsze ma pomóc w kształtowaniu i utrwalaniu umiejętności wyszukiwania informacji w oficjalnych publikacjach i prawniczych bazach danych. Z drugiej strony ma wykształcić w studentach potrzebę weryfikacji treści dostępnych w Internecie (m.in. encyklopediach społecznościowych, forach dyskusyjnych, blogach). Konkurs pozwala także stwierdzić jakie źródła informacji pozwalają na szybsze i skuteczniejsze rozwiązywanie problemów związanych z prawem gospodarczym. Jest to też dobra okazja do utrzymywania kontaktów z otoczeniem instytucjonalnym Uczelni. Zadania konkursowe są bowiem konsultowane z przedsiębiorcami współpracującymi z Kołem Naukowym Prawa Gospodarczego i działającą w WSPiA Kliniką Przedsiębiorczości.