Aktualności

Ogromny sukces akcji Samorządu Studenckiego i Fundacji DKMS

2018-05-10
75 studentów i pracowników WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz mieszkańców Rzeszowa zarejestrowało się w bazie potencjalnych dawców szpiku podczas ogólnopolskiej akcji pt. „Helpers' Generation”. Akcję w WSPiA zorganizował Samorząd Studencki oraz Fundacja DKMS. Przez pięć dni pod koniec kwietnia studenci czekali na osoby zainteresowane pomocą chorym na białaczkę. Teraz przyszła pora na oficjalne podsumowanie akcji.

W tym roku studenci i pracownicy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej już po raz czwarty włączyli się w akcję Helpers' Generation. Przez pięć dni przedstawiciele Samorządu Studenckiego pod nadzorem specjalnie przeszkolonych Liderów fundacji DKMS prowadzili rejestrację potencjalnych dawców szpiku na terenie Uczelni.



Dzięki akcji studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej kolejny raz udało się znacznie powiększyć bazę potencjalnych dawców szpiku. – Tegoroczny wynik akcji w naszej Uczelni to rejestracja 75 osób, które chcą pomóc chorym na białaczkę. Podobnie zakończyła się akcja w ubiegłym roku. To także doskonały rezultat w sakli kraju, bo wiemy, że w wielu dużych Uniwersytetach wyniki akcji są podobne. Jednak w Helpers' Generation nie chodzi o rekordy. Najważniejsze jest to, że studenci i pracownicy WSPiA pokazali, że nie jest im obojętny los innych ludzi. Te 75 osób to potencjalni dawcy szpiku, który może uratować komuś życie – tłumaczy Wioletta Krac, organizatorka akcji DKMS w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej.



Przez pięć dni trwania akcji przy stolikach wolontariuszy cały czas pojawiali się studenci. – Przyszłam z koleżanką, która namówiła minie do zarejestrowania się w bazie dawców szpiku. Na początku trochę się bałam, bo nie wiedziałam, jak wygląda cała procedura rejestracji i w jaki sposób pobierany jest materiał do przeszczepu. Wolontariusze jednak wytłumaczyli mi wszystko. Wystarczyło tylko pobrać wymaz z błony śluzowej z wewnętrznej strony policzka. Na podstawie tej próbki zostaną określone cechy zgodności tkankowej. Jeśli okaże się, że mój kod genetyczny zgadza się z kodem chorego, będzie mogło dojść do przeszczepienia. W takim przypadku są dwa sposoby. Jak wytłumaczyli mi wolontariusze, najczęściej jest to bezbolesne pobranie komórek macierzystych z krwi obwodowej. Rzadziej pobiera się szpik kostny z talerza kości biodrowej – opowiada Kasia, studentka WSPiA zarejestrowana w bazie potencjalnych dawców szpiku.

Helpers' Generation to wydarzenie organizowane przez fundacje DKMS w prawie 40 uczelniach w całej Polsce. Była to już IX akcja, której celem jest powiększenie bazy niespokrewnionych dawców szpiku. Przez 8 lat w polskich uczelniach udało się zarejestrować 102 465 potencjalnych dawców szpiku. Z tego grona 503 osób zostało dawcami faktycznymi i podzieliło się cząstką siebie, dając komuś szansę na życie.

Dlaczego warto?

W Polsce, co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Chorują małe dzieci, młodzież, dorośli. Dla wielu z nich jedyną szansą na wyzdrowienie jest przeszczepienie komórek macierzystych z krwi lub szpiku od dawcy niespokrewnionego. Tych niestety jest ciągle zbyt mało. Aby rozbudować bazę i zwiększyć szanse chorych na wyzdrowienie, Fundacja pozyskuje wsparcie różnych grup środowiskowych. Kolejni potencjalni dawcy rejestrowani są tak w akcjach ogólnopolskich, jak i lokalnych. Jak pokazuje życie Studenci to grupa, która bardzo aktywnie uczestniczy w różnych inicjatywach społecznych, również tych przeciwko białaczce.

O Fundacji

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska, działająca od 2008 roku jako niezależna organizacja non-profit, od początku działalności przebadała i zarejestrowała ponad 1 mln potencjalnych dawców komórek macierzystych i jest tym samym największą bazą w Polsce. Już ponad 5000 osób z bazy DKMS podarowało cząstkę siebie innym, dając im tym samym szansę na wygranie walki z białaczką.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier