Aktualności
Poznaj Rzecznika Praw Studenta WSPiA
Rzecznik Praw Studenta wybierany jest przez wszystkich studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej na dwuletnią kadencję. Od października 2018 r. funkcję Rzecznika Praw Studenta pełni Kinga Mikuła, studentka II roku studiów II stopnia na kierunku „administracja” i „bezpieczeństwa wewnętrzne”.
Przemysław Pawlak: O jaką pomoc można się zwrócić do Rzecznika Praw Studenta w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej?
Kinga Mikuła: Rzecznik Praw Studenta doradza w sprawach związanych z przestrzeganiem przez pracowników Uczelni praw studenta zawartych w Ustawie, Statucie Uczelni, Regulaminie Studiów i innych aktach prawnych. Jeśli ktoś ma problem w „załatwieniu” jakiejś sprawy, uważa, że został źle potraktowany przez wykładowcę bądź chciałby się dowiedzieć, czy można jakoś pomóc w jego sprawie związanej z uczelnią, to swoje kroki powinien skierować właśnie do Rzecznika Praw Studenta. Udzielam porad związanych z trudnościami pojawiającymi nie tylko podczas sesji, ale przez cały rok akademicki. RPS prowadzenie także szkolenia z zakresu praw i obowiązków studentów. Odbywają się ona zazwyczaj na początku roku akademickiego.
P.P.: Jak działa Rzecznik Praw Studenta. Co dzieje się, gdy student przychodzi z jakimś problemem?
K.M.: Jako Rzecznik mam obowiązek przyjąć każdą sprawę, wysłuchać każdego zażalenia lub problemu ze strony studentów WSPiA. Następnie sygnalizuje odpowiednim osobom zgłoszone sprawy i sugeruje sposoby ich rozwiązania. Należy jednak pamiętać, że RPS nie zastępuje struktur i procedur obowiązujących w WSPiA oraz nie podejmuje żadnych decyzji w sprawach, którymi się zajmuje. Rzecznikowi przysługuje prawo odmowy przyjęcia sprawy np. w przypadku niezgodności ze Statutem WSPiA lub Regulaminem Studiów.
P.P.: Jaki wygląda praca Rzecznika Praw Studenta?
K.M.: Przede wszystkim udzielam porad i wskazówek, w jaki sposób można rozwiązać dany problem. W wiele spraw angażuje się osobiście, pomagając w ich rozwiązaniu. Jako Rzecznik Praw Studenta biorę udział w różnych spotkaniach z Władzami Uczelni, podczas których prezentuje sprawy studenckie. To ułatwia rozwiązywanie problemów zgłaszanych przez studentów.
P.P.: Przed Tobą dwuletnia kadencja. Jakie są twoje plany i pomysły na funkcjonowanie RPS?
K.M.: Mam wiele planów i pomysłów. W pierwszej kolejności chce jeszcze mocniej rozpropagować wśród studentów informacje o działalności RPS. Chce, żeby każdy student naszej Uczelni wiedział, że może zgłosić się do mnie z każdą sprawą i problemem związanym ze studiami. Chcę współpracować ze starostami wszystkich lat i kierunków studiów. Skupię się mocno na prowadzeniu w ciekawy i atrakcyjny sposób strony Facebook, bo wiedze, że to jest najczęstszy sposób kontaktowania się z Rzecznikiem. Dodatkowo planuję usprawnić i przyśpieszyć rozwiązywanie spraw studenckich oraz wprowadzić częstsze dyżury tak, aby każdy student mógł skorzystać z mojej pomocy.
P.P.: Czy masz zamiar kontynuować inicjatywy twoich poprzedników?
K.M.: Zdecydowanie tak. Uważam, że doskonałym pomysłem jest „Pogotowie Sesyjne”, które powstało kilka lat temu i z powodzeniem działa do dziś. Dzięki niemu studenci mogą dowiedzieć się jak radzić sobie z sesją. Jest także wiele pomysłów, które zainicjowała moja poprzedniczka, czyli Magdalena Trzaska. Cały czas jesteśmy w kontakcie i konsultujemy nowe pomysły.
P.P.: Jak można się skontaktować z Rzecznikiem Prawa Studenta?
K.M.: Każdy, kto potrzebuje pomocy lub porady, może napisać do mnie wiadomość na Facebooku lub maila na adres rps@wspia.eu. Na wszystkie pytania staram się odpowiadać maksymalnie w przeciągu jednego dnia. Można również kontaktować się osobiście. Dyżury Rzecznika odbywają się w czwartki co dwa tygodnie, a w trakcie sesji co tydzień. Zainteresowanych zapraszam do pokoju Samorządu Studenckiego (p. 2.02 w budynku A, II piętro) od godziny 12:30 do 13:30.