Aktualności

Rusza czwarta edycja Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa

2019-02-05
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa powstała z inicjatywy prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Jest to jedyna w Polsce systemowa i zinstytucjonalizowana inicjatywa edukacyjna dla młodzieży prowadzona na taką skalę. Nowym dyrektorem Akademii został gen. Józef Gdański – wykładowca WSPiA, były komendant wojewódzki policji na Podkarpaciu oraz Warmii i Mazurach.



WSPiA otrzymała w tym roku unijną dotację wartą prawie milion złotych, która przeznaczona zostanie na realizację Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Pieniądze pochodzą z Europejskiego Funduszu Społecznego (POWER 2014-2020), wdrażanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Akademia została bardzo wysoko oceniona przez ekspertów, którzy uznali, że ze względu na treści merytoryczne oraz aktualną tematykę jest on społecznie potrzebna.

Lepiej jest zapobiegać hejtowi, niż go zwalczać

– Tematyka zajęć wpisuje się w profilaktykę realizowaną przez różne organy i instytucje państwowe – mówi gen. Józef Gdański, dyrektor PMAPiB. – Od lat mówi się, że łatwiej jest zapobiegać, niż zwalczać. Dlatego chcemy rozszerzać działalność profilaktyczną pomagającą młodzieży poznać zagrożenia, z którymi mogą się spotkać. Pracując z uczniami, zauważyliśmy, że bardzo mocno interesują się problematyką, o której z nimi dyskutujemy. Mam nadzieję, że dzięki naszym działaniom uda się uniknąć wielu tragicznych i niepotrzebnych zdarzeń.

Dlatego Akademia ma na celu edukację młodych ludzi i ich rodziców w wielu płaszczyznach. – Naszym celem jest podnoszenie świadomości prawnej i społecznej młodzieży i rodziców w zakresie bezpieczeństwa. Chcemy kształtować etyczne, praworządne i „porządne” postawy młodzieży w różnych sytuacjach i miejscach. W naszych działaniach bardzo ważne jest uświadamianie rodzicom, nauczycielom a przede wszystkim samym uczniom zagrożeń czyhających na młodzież w tym m.in. cyberprzestępczość, narkotyki oraz dopalacze. Naszym obowiązkiem jest także kształtowanie właściwych i tolerancyjnych postaw wobec innych osób – tłumaczy gen. Józef Gdański.

WSPiA proponuje uczniom zarówno zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. Tematyka spotkań dotyczy m.in. zasad bezpieczeństwa w sieci, zagrożeń związanych z substancjami psychoaktywnymi, odpowiedzialności karnej za agresję i przemoc oraz walki z mową nienawiści. Uczniowie poznają przepisy dotyczące ochrony praw człowieka, statusu prawnego, odpowiedzialności karnej oraz praw i obowiązków młodych ludzi. Uczestniczą w symulowanych oględzinach miejsca znalezienia zwłok, warsztatach kryminalistycznych i zajęciach z udzielania pierwszej pomocy oraz samoobrony i technik interwencyjnych.

Swoje wydziały Akademia ma w 9 miastach regionu: Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu, Kolbuszowej i Stalowej Woli. W zajęciach co roku uczestniczy ponad 1200 uczniów z 51 szkół ponadgimnazjalnych z regionu.

Zajęcia z praktykami

– Staramy się, aby zajęcia były ciekawe. Dlatego częściej niż teoretyczne wykłady profesorskie, proponujemy spotkania z praktykami. Zajęcia z młodzieżą prowadzą m.in. dr Robert Bałdys, były I z-ca komendanta stołecznego policji, Magdalena Kruczek, naczelnik laboratorium kryminalistycznego policji w Rzeszowie, insp. Andrzej Bodzioch, b. naczelnik tego laboratorium, mł. insp. Alena Myrda, b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo- Śledczego KWP w Rzeszowie, gen. Dominik Tracz, b. komendant główny Straży Granicznej, i mł. insp. Konrad Wolak, b. I z-ca komendanta miejskiego policji w Rzeszowie, st. bryg. dr Jan Ziobro, b. zastępca komendanta wojewódzkiego PSP czy ppłk dr Paweł Łuczkowski, b. szefa Wydziału Mobilizacji i Uzupełnień WSW w Rzeszowie – wylicza gen. Gdański. – To tylko część praktyków, którzy swoją cenną wiedzę przekazują młodzieży.

WSPiA dzięki programowi „Bezpieczna Przyszłość” organizuje wiele dodatkowych przedsięwzięć znanych w całym kraju. To m.in. organizowana od ponad 10 lat - Ogólnopolska Olimpiada Wiedzy o Państwie i Prawie, od 3 lat - Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie oraz Konkurs Wiedzy o Prawach Człowieka jako element Objazdowego Festiwalu „Watch Docs. Prawa Człowieka w Filmie”. Ważną inicjatywą jest też Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego, podczas którego co roku ok. 2 tys. uczniów i studentów może spotykać się z różnymi służbami mundurowymi, poznając ich nowoczesne wyposażenie i specyfikę pracy.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier