Aktualności
W WSPiA rzeszowscy studenci będą dyskutować na temat transplantacji
Organizatorem konferencji na temat „Prawnych i medycznych aspektów transplantacji” jest działające w WSPiA Koło Naukowe Prawników Administratywistów. Jak tłumaczy Aleksandra Gutkind z KNPA będzie to kolejna dyskusja na temat wywołujący kontrowersje wielu środowisk. – Podczas naszych studenckich konferencji naukowych chętnie poruszamy tematy kontrowersyjne, nagłaśniane w mediach, a tym samym zachęcające do dyskusji. Jednym z takich zagadnień „na czasie” jest waśnie kwestia wykorzystania ludzkich komórek, tkanek i organów. Jednak, aby móc w pełni rozwinąć tę tematykę, zdecydowaliśmy się nawiązać współpracę ze studentami kierunku lekarsiego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Stąd też tytuł naszej konferencji: „Prawne i medyczne aspekty transplantacji” – mówi Aleksandra Gutkind.
Dodaje, że do udziału w dyskusji zaproszeni zostali studenci III roku studiów na kierunku lekarskim. – Dzięki temu wspólnie przedstawimy problem transplantologii z dwóch różnych perspektyw. Z jednej strony pokażemy regulacje prawne normujące tę kwestię. Z drugiej strony pojawi się medyczny punkt widzenia, czyli m.in. wskazania, korzyści, zastosowanie czy skutki uboczne transplantacji. Nie zabraknie również ciekawych przypadków medycznych, kontrowersyjnych orzeczeń Sądów czy też dyskusyjnych rozwiązań zaproponowanych przez ustawodawcę – zaznacza Aleksandra Gutkind.
Konferencja „Prawne i medyczne aspekty transplantacji” podzielona została na sześć bloków tematycznych, w których mieszać się będą głosy przyszłych prawników i lekarzy. Swoje referaty zaprezentuje 12 studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej i kierunku lekarskiego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Studenci poruszą tematy związane m.in. z medycznymi i prawnymi aspektami leczenia krwią, krwiodawstwem oraz pozyskiwaniem komórek macierzystych z krwi pępowinowej i z łożyska. Referaty będą dotyczyć także problemów związanych z pobieranie i przeszczepianiem komórek, tkanek i narządów od dawców żywych i ze zwłok ludzkich. Studenci poruszą również temat nielegalnego handlu narządami i „czarnego rynku” przeszczepów.
Studencka konferencja naukowa pt. „Prawne i medyczne aspekty transplantacji” odbędzie się w najbliższą środę 10 kwietnia 2019 r. Dyskusja rozpocznie się o godzinie 12:00 w Klubie Studenckim WSPiA „Zemsta Docenta”. Organizatorem konferencji jest działające w WSPiA Koło Naukowe Prawników Administratywistów.
Program konferencji:
1. Medyczne i prawne aspekty leczenia krwią:
- wskazania do leczenia krwią,
- prawne wymogi pobierania i deponowania krwi,
- ryzyko i skutki oboczne leczenia krwią,
Referaty: Magdalena Mateja WSPiA, Martyna Pałys UR.
2. Krwiodawstwo:
- kto może być dawcą?
- pobieranie i sprzedaż krwi,
- pobieranie i wykorzystanie szpiku-mity i fakty oraz rola DKMS,
Referaty: Elwira Rak WSPiA, Joanna Hubka UR.
3. Pozyskiwanie komórek macierzystych z krwi pępowinowej i z łożyska:
- zastosowanie komórek multipotencjalnych (wielozadaniowych) w leczeniu chorób oraz w medycynie estetycznej,
- „z czym to się je” – wytwarzanie produktów spożywczych i wyrobów farmaceutycznych z łożyska,
- ciekawy przypadek „kradzieży” łożyska ze szpitala, czyli: czy łożysko po porodzie należy do mnie, czy do szpitala?
- deponowanie komórek macierzystych i krwi pępowinowej.
Referaty: Aleksandra Gutkind WSPiA, Emilia Syp WSPiA/absolwentka UR – kierunek położnictwo.
4. Pobieranie komórek/ tkanek/ narządów od dawców żywych i ze zwłok ludzkich:
- ujęcie komparatystyczne,
- rola Poltransplant’u,
- przeszczepy u dzieci: ciekawy przypadek- czy przeszczep serca u małych dzieci ma sens? (Serce pozyskane od małego dziecka nie rośnie, po kilku latach staje się więc ono niewydolne i pacjent wymaga ponownego przeszczepu).
Referaty: Alicja Jaworowska WSPiA, Filip Kamiński UR.
5. Szczególne rodzaje pobierania i przeszczepiania komórek/tkanek/narządów:
- ksenotransplantologia- przeszczepy od zwierząt,
- eksperyment medyczny.
Referaty: Magdalena Rogusz WSPiA, Szczepan Jędrusik UR.
6. Czarny rynek:
- handel narządami,
- organizacja nielegalnych przeszczepów,
- ceny organów na czarnym rynku.
Referaty: Patrycja Leśniak WSPiA, Marta Miejska UR.