Aktualności

Nowoczesny symulator wirtualnej sceny zbrodni w laboratorium WSPiA

2019-06-27
Cyber Crime to nazwa innowacyjnego laboratorium, dzięki któremu studiując w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, będziesz mógł w wirtualnej rzeczywistość uczyć się prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz analizy znalezionych śladów. Wszystko dzięki nowoczesnemu symulatorowi „Wirtualnej sceny zbrodni”. WSPiA jest pierwszą na Podkarpaciu i jedną z trzech Uczelni w Polsce, które wykorzystują symulator „Wirtualnej Sceny Zbrodni”.

Nie zwlekaj do ostatniej chwili – zaloguj się do systemu rekrutacji elektronicznej, wypełnij formularz, wybierz kierunek, formę oraz typ studiów, dołącz wymagane dokumenty i zostań studentem WSPiA – Nowoczesnej Uczelni!

WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa od wielu lat korzysta z nowoczesnych narzędzi edukacyjnych i wprowadza innowacyjne nowinki techniczne wspomagające kształcenie studentów. Uczelnia jest pierwszą na Podkarpaciu i trzecią Uczelnią w Polsce, która do programu nauczania wprowadziła symulator wirtualnej sceny zbrodni. Innowacyjne narzędzie dydaktyczne działa w laboratorium Cyber Crime, które jest częścią Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej WSPiA.

Wdrożony przez Asseco Data Systems innowacyjny symulator zrealizowany jest w technologii wirtualnej rzeczywistości. Z jego pomocą studenci WSPiA poznają zasady prowadzenia oględzin miejsca zbrodni i poprawnego zabezpieczania pozostawionych śladów, w środowisku maksymalnie zbliżonym do realnego. Ma on jeszcze bardziej upraktycznić zajęcia dydaktyczne prowadzone w WSPiA i podnieść jakość kształcenia.

– Jest to szczególnie istotne w procesie nabywania praktycznych umiejętności, które są uzupełnieniem wiedzy teoretycznej – tłumaczy wykładowca WSPiA insp. Andrzej Bodzioch, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie. – Symulator pomaga studentom w nauce czynności służbowych, z którymi zetkną się w późniejszej pracy – przy prowadzeniu oględzin miejsca zdarzenia, zabezpieczeniu śladów. Ważne jest to, że wirtualna rzeczywistość w przeciwieństwie do prawdziwego miejsca zdarzenia „wybacza” błędy. Jeśli student popełni błąd podczas symulacji, możemy go skorygować i uczulić na to, że w rzeczywistości taka sytuacja jest niedopuszczalna. Dzięki temu w przyszłości będzie wiedział jak zachować się podczas oględzin i jak poprawnie je przeprowadzić. VR daje ogromne możliwości szkolenia na najwyższym poziomie – dodaje insp. Andrzej Bodzioch.

Zobacz, jak działa symulator „Wirtualnej sceny zbrodni”


Dwa scenariusze

Oprogramowanie obejmuje dwa oddzielne scenariusze, prowadzące do różnych wniosków na temat śmierci denatki – morderstwo i samobójstwo. W gabinecie i prywatnej łazience prawniczki – w zależności od scenariusza – znaleźć można dowody oraz inne interaktywne, ale niepotrzebne w śledztwie przedmioty.

Jak to działa?

Po przeniesieniu się w wirtualny świat, oczom studentów ukazuje się scena, jaką zastał rano mąż znanej prawniczki. Znalazł ją w jej gabinecie, w centrum miasta, martwą, z raną postrzałową głowy. Zadaniem studentów jest prawidłowe zabezpieczenie dowodów znajdujących się na miejscu zbrodni – odpowiednimi narzędziami i w odpowiedni sposób – oraz ustalenie, czy przyczyną zgonu było samobójstwo, czy może były w to zaangażowane osoby trzecie. Każdy student poruszający się w wirtualnej rzeczywistości ma do dyspozycji profesjonalną walizkę oględzinową z narzędziami do prawidłowego przeprowadzenia analizy miejsca zdarzenia. Są tam: rękawice, wymazówki, fiolki szklane, pakiet papierowy, torebki foliowe do zabezpieczania dowodów, pęseta, kombinerki, stoliczek mikroskopowy, latarka i inne niezbędne przybory.

– Symulator „Wirtualnej sceny zbrodni” to bardzo fajne urządzenie – uważa Mateusz Bielech z Koła Naukowego Pro Securitas w WSPiA. – Daje nam wiele możliwości. Podczas zajęć każdy może spróbować swoich sił podczas oględzin. Wymaga skupienia i spostrzegawczości. Ślady i dowody znajdują się w różnych miejscach i pomieszczeniach. Trzeba np. zaglądnąć pod szafkę, otworzyć szufladę czy przyglądnąć się dokładnie, czy coś nie leży na dywanie. Daje to wrażenie pracy w miejscu, w którym naprawdę coś złego się wydarzyło. Dodatkowo oprócz wirtualnych symulacji podczas zajęć uczestniczymy także w symulacjach przygotowywanych na terenie uczelni. Dzięki temu możemy wykazać się wiedza zdobytą dzięki wirtualnej rzeczywistości – opowiada Mateusz Bielech.

Symulator jest kompatybilny z okularami do wirtualnej rzeczywistości, a specjalne kontrolery VR, umożliwią wchodzenie w zaawansowane interakcje z całym wykreowanym środowiskiem. W aplikacji wykorzystano wysokiej jakości obraz 3D pozwalający w największym stopniu odwzorować prawdziwe miejsce zbrodni.

Pieniądze na stworzenie Cyber Crime pochodziły z budżetu województwa. Uczelnia otrzymała na ten cel 100 tys. zł. W najbliższym czasie laboratorium zostanie rozbudowane. Uczelnia przeznaczy prawie 2 mln zł na przygotowanie nowych wirtualnych scenariuszy, które pozwolą przenieść się na miejsce wypadku komunikacyjnego lub ataku terrorystycznego. Pieniądze na ten cel pochodzą z NCBiR.

Rekrutację na studia rozpoczynamy od 1 czerwca 2019 r. Kandydaci dokonują najpierw rejestracji on-line w systemie e-rekrutacja. Następnie (przed upływem terminu rekrutacji, tj. do 7 sierpnia br.) zobowiązani są do dostarczenia oryginałów wymaganych dokumentów do Biura rekrutacyjnego WSPiA w Rzeszowie przy ul. Cegielnianej 14.

Szczegółowe informacje można uzyskać pod numerem tel. 17 867 04 80, 17 867 04 81, 514 194 892 oraz na stronie dla kandydatów na studia.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier