Aktualności
Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej
Zajęcia w nowoczesnym Podkarpackim Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej odbywają się pod okiem doświadczonych praktyków i specjalistów z zakresu kryminalistyki. Prezentują oni praktyczne aspekty pracy biegłego oraz technika kryminalistyki, w tym zasady zabezpieczania śladów kryminalistycznych. Pracownie stworzono po to, aby zaprezentować studentom złożoność procesu wykrywania przestępstw oraz najnowocześniejsze metody wykorzystywane w tym procesie. Dzięki zgromadzonym w pracowniach pomocom dydaktycznym prowadzimy m.in.: zajęcia z badań osób w celach dowodowych – pokazujące, w jaki sposób ustalane są obrażenia ciała i mechanizmy ich powstania, antropologii kryminalnej – ukazując proces identyfikacji człowieka na podstawie odnalezionych kości czy też toksykologii sądowej – pokazując, w jaki sposób działają trucizny i jakie skutki wywołują.
W Centrum zgromadzono sprzęt o wartości ponad miliona złotych. To wyposażenie z tzw. górnej półki od producentów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Szwajcarii i Niemiec. Znajdują się tu m.in. profesjonalne zestawy symulacji ran i urazów, w tym także obrażeń postrzałowych, porażennych, popromiennych i powypadkowych. Studenci mogą zobaczyć, jak wyglądają rany cięte i kłute. „Sztuczne” urazy wykonane są z giętkiego materiału i można przyłożyć je do ręki, by przekonać się, jak taka rana wygląda w rzeczywistości. Do tego są fantomy symulujące różne rodzaje obrażeń.
WSPiA dysponuje także szkieletem człowieka, który da się rozłożyć na poszczególne elementy. Są także czaszki antropologiczne pokazujące ewolucję człowieka, od australopiteka aż do czasów współczesnych. To czaszki człowieka dorosłego, dziecka oraz płodu wykorzystywane do nauki antropologii kryminalnej. W pracowni są też szczęki i zęby. Te eksponaty służą do nauki odontologii kryminalistycznej, czyli identyfikacji człowieka na podstawie uzębienia.
Nauka na profesjonalnych modelach i fantomach Uczelnia kupiła także zestawy pokazujące umięśnienie człowieka i budowę ciała. Widać dokładnie poszczególne elementy, jak choćby naczynia krwionośne. Są także fantomy do nauki udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej i prawidłowej resuscytacji. Wszystko po to, by przygotować przyszłych specjalistów z zakresu bezpieczeństwa, np. policjantów do udzielenia pierwszej pomocy. Pracownia ma też fantomy i modele narządów wewnętrznych, np. śledziony i wątroby człowieka uzależnionego od alkoholu albo środków odurzających.
Walizy kryminalistyczne, zestawy oględzinowe
To walizy do zabezpieczania m.in. śladów biologicznych (np. krwi, włosów, wydzielin organizmu), użytych przez sprawców narzędzi (np. łomy, siekiery), śladów zapachowych, czy też śladów chodu oraz poruszania się różnego rodzaju pojazdów. Są również oświetlacze kryminalistyczne, lampy UV i zestawy narzędzi niezbędnych do profesjonalnego przeprowadzenia oględzin, eksperymentu procesowego i wizji lokalnej. Nie brakuje zestawów oględzinowych, a także parawanów kryminalistycznych pozwalających zabezpieczyć miejsce, w którym znajdują się zwłoki.
Uczelnia jako jedyna dysponuje także profesjonalnym wariografem, czyli tzw. wykrywaczem kłamstw. Dzięki temu studenci w czasie studiów poznają zasady działania tego urządzenia i uczą się przeprowadzania badań przy jego użyciu.
Więcej na temat Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej znajdziesz tutaj!