Aktualności
Studenci WSPiA będą walczyć o więźniów sumienia
Maraton Pisania Listów w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej organizuje jako co roku Koło Naukowe Prawa Konstytucyjnego i Praw Człowieka. Uczelnia uczestniczy w akcji Amnesty International nieprzerwanie od 11 lat. Maraton organizowany jest zawsze w tygodniu, w którym obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. W tym roku w WSPiA oprócz tradycyjnych listów będzie można także podpisać petycję on-line, dostępną na stronie Amnesty International. W miejscu pisania listów na terenie Uczelni dostępne będą także komputery, a studenci będą pomagać w wypełnieniu petycji.
Posłuchaj rozmowy w Polskim Radiu Rzeszów z dr Martą Pietras-Eichberger, Prodziekan — Zastępcą Dyrektora Kolegium Prawa w WSPiA, ekspertem prawa międzynarodowego i praw człowieka w na temat Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka.
W tym roku podczas Maratonu Pisania Listów będzie można wstawić się w obronie młodych obrońców i obrończyń praw człowieka oraz inne osoby z Białorusi, Kanady, Chin, Egiptu, Grecji, Iranu, Meksyku, Nigerii, Filipin i Sudanu Południowego. Niektóre z tych osób doświadczyły naruszenia swoich praw, gdy były jeszcze dziećmi. Należy do nich José Adrián z Meksyku, który miał 14 lat, kiedy został brutalnie pobity przez policję w drodze do domu ze szkoły. Domaga się teraz odszkodowania za swoje leczenie i zaprzestania przez policję arbitralnych zatrzymań w stanie Jukatan. Wśród innych bohaterek i bohaterów tegorocznego Maratonu jest m.in. młodzież z Grassy Narrows – grupa młodych aktywistów z rdzennej społeczności w północno-zachodnim Ontario, zamieszkująca tereny skażone rtęcią, Sarah Mardini i Seán Binder – dwoje wolontariuszy-ratowników z Lesbos w Grecji, którym grozi do 25 lat więzienia za pomoc uchodźcom zagrożonym utonięciem na Morzu Śródziemnym.
Na wsparcie czekają także Yasaman Aryani z Iranu, która przeciwstawiła się dyskryminującym przepisom nakazującym kobietom zasłaniania włosów i teraz musi spędzić 16 lat w więzieniu oraz Marinel Ubaldo, młoda aktywistka z Filipin, która po zniszczeniu jej domu przez tajfun Yolanda wzywa swój rząd do ogłoszenia stanu katastrofy klimatycznej i ochrony przyszłych pokoleń przed niszczycielskim wpływem zmian klimatu.
Do udziału w Maratonie Pisania Listów zapraszamy wszystkie osoby chcące wspomóc więźniom sumienia na całym świecie. Wystarczy w dniach 13. i 14. grudnia (piątek i sobota) odwiedzić budynek główny WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej przy ul. Cegielnianej 14 w Rzeszowie. Członkowie Koła Naukowego Prawa Konstytucyjnego i Praw człowieka będą czekać na wszystkich zainteresowanych w patio uczelni – na I piętrze obok głównej auli. W pierwszym dniu listy będzie można pisać w godzinach od 9:30 do 12:30. W sobotę zapraszamy od 10:00 do 12:30.
Maraton Pisania Listów
Jest to wydarzenie organizowane co roku w okolicach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (10 grudnia). Data ta jest rocznicą uchwalenia Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka – najważniejszego dokumentu dedykowanego prawom jednostki. Idea Maratonu narodziła się w warszawskiej grupie lokalnej Amnesty International w 2001 r. Z czasem Maraton stał się akcją ogólnoświatową, organizowaną w licznych państwach Europy Zachodniej, USA, a nawet w Nowej Zelandii i na Bermudach. Dziś Maraton uważany jest za istotny wkład Polski w globalną świadomość Amnesty International. Podczas wydarzenia na całym świecie miliony ludzi mobilizują się do solidarnego przeciwstawienia się naruszeniom praw człowieka. W 2018 r. setki tysięcy ludzi podjęły ponad 5,65 mln akcji w ponad 200. krajach i terytoriach na całym świecie. W Polsce w ubiegłym roku napisano ponad 30 tys. listów w ponad 850. miejscach w całym kraju.
Więcej informacji na temat Maratonu Pisania Listów można znaleźć na stronie http://amnesty.org.pl/maraton.