Aktualności
W WSPiA startuje program „Legia Akademicka”
Rekrutacja do programu „Legia Akademicka” w WSPiA rozpoczęła się w grudniu ubiegłego roku. – W tym czasie zorganizowaliśmy kilka spotkań m.in. z przedstawicielami WKU. Studenci mogli poznać zasady rekrutacji, tematykę szkolenia i sposób organizacji zajęć. Na początku otrzymaliśmy zgodę z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na utworzenie dwóch grup liczących po 25 studentów. Zainteresowanie jednak było dużo większe, dlatego wystąpiliśmy zgodę na utworzenie liczniejszych grup szkoleniowych. Dzięki temu w zajęciach będzie uczestniczyć prawie 70 studentów – tłumaczy dr Jan Ziobro, Prodziekan - Zastępca Dyrektora Kolegium Administracji i Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA.
Dodaje, że w tej grupie oprócz studentów WSPiA jest także kilka osób z innych Uczelni. – Wszystkie te osoby są bardzo zainteresowane udziałem najpierw w zajęciach teoretycznych, a później już podczas wakacji w ćwiczeniach wojskowych organizowanych przez MON.
Jedyni na Podkarpaciu
Przypomnijmy, że w poprzednich latach nasi studenci uczestniczyli w szkoleniu w innych Uczelniach. W tym roku WSPiA wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przystąpienie do programu. Udało nam się przejść całą procedurę i WSPiA znalazła się na liście Uczelni, które będą realizować zajęcia teoretyczne w ramach programu „Legia Akademicka”. Co bardzo ważne WSPiA jest jedyną Uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu i jedną z 21 niepublicznych uczelni w Polsce, które zostały zaakceptowane przez MNiSW.
Wszystkie zajęcia w części teoretycznej organizowane będą w kampusie WSPiA. – Zajęcia rozpoczną się pod koniec lutego 2020 r. Odbywać się będą co tydzień w ramach „Praktycznych Poniedziałków” w WSPiA. Kończymy już kompletować kadrę, która przeprowadzi szkolenie. Tematyka kursu jest znana. Studenci w ramach 30 godzin zajęć mają opanować wiedzę i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej oraz obronności niezbędne do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych. Zajęcia odbywać się będą w formie wykładów – wyjaśnia dr Jan Ziobro.
Legia Akademicka
Edukacja wojskowa dla studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczna realizowana jest przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez Ministra Obrony Narodowej programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe) organizowaną przez MON.
Do programu przystąpić może każdy student uczelni publicznej i niepublicznej, który ma obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej. Część praktyczna wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizowana jest przez MON. Student może wybrać jeden z dwóch modułów. Pierwszy – trwający 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy (zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi). Drugi to 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy (zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy). Ćwiczenia realizowane są w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP w czasie tzw. przerwy wakacyjnej.
Więcej na temat Legii Akademickiej można znaleźć na stronie Legii Akademickiej oraz Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego.