Aktualności
Wykładowcy WSPiA wybrani na członków Komitetu Nauk Prawnych PAN
Polska Akademia Nauk to państwowa instytucja naukowa realizująca działania służące rozwojowi, promocji, integracji i upowszechnianiu nauki oraz przyczyniające się do rozwoju edukacji i wzbogacania kultury narodowej. Akademia realizuje swoje cele w ramach korporacji uczonych oraz poprzez sieć instytutów i jednostek naukowych, prowadzących badania na możliwie najwyższym poziomie naukowym. W ramach wydziałów PAN funkcjonują komitety Naukowe grupujące członków Akademii w obrębie określonej dyscypliny nauki lub dyscyplin pokrewnych i ułatwiające ich współpracę. Członkami komitetów naukowych PAN oprócz członków Akademii są wybitni naukowcy danej dyscypliny reprezentujący szkoły wyższe, placówki naukowe PAN, instytuty zaplecza naukowo-badawczego resortów oraz przedstawiciele innych instytucji i organizacji o charakterze gospodarczym i społecznym.
Prof. Ćwiąkalski
Podczas ostatnich wyborów członkami Komitetu Nauk Prawnych Pan na lata 2020 – 2023 wybranych zostało trzech pracowników naukowo-dydaktycznych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W skład Komitetu wszedł prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wieloletni Kierownik Katedry Prawa i Postępowania Karnego. Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego i gospodarczego. Współautor komentarza do kodeksu karnego i komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Jest pełnomocnikiem lub obrońca w wielu procesach z zakresu prawa gospodarczego, karnego i cywilnego.
Prof. Raglewski
W gronie nowych członków Komitetu Nauk Prawnych PAN związanych z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą jest także prof. Janusz Raglewski, specjalista z zakresu prawa karnego. Prof. Raglewski jest również wykładowcą UJ oraz członkiem Komisji Legislacyjnej Naczelnej Rady Adwokackiej. Wykłada w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, jest arbitrem Trybunału Arbitrażowego ds. sportu przy PKOl, redaktorem naczelnym czasopisma Prawa Karnego i Nauk Penalnych. Był członkiem Zespołu Prawa Karnego Skarbowego w ramach Komisji ds. Reformy Prawa Karnego przy Ministrze Sprawiedliwości. Zespół opracowywał projekt ustawy Kodeks karny skarbowy.
Prof. Sakowicz
Trzecim członkiem Komitetu Nauk Prawnych PAN został prof. Andrzej Sakowicz, specjalista z zakresu postępowania karnego, ekspert ds. legislacji w Biurze Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Jest wykładowcą WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz Uniwersytetu w Białymstoku. Autor ponad 100 publikacji z zakresu prawa i procesu karnego, europeizacji prawa karnego oraz problematyki ochrony praw człowieka, stypendysta Towarzystwa im. Maxa Plancka, Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, Deutscher Akademischer Austauschdienst oraz Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Komitety Naukowe PAN
Komitety Polskiej Akademii Nauk pełnią funkcje ciał doradczych i opiniodawczych. Opracowują stanowiska i ekspertyzy naukowe dla administracji państwowej, pomagają w rozwiązywaniu określonych kwestii naukowych. Opiniują akty normatywne dotyczące nauki, jej zastosowań oraz kształcenia. Zajmują się także upowszechnianiem i wprowadzaniem wyników badań oraz wspierają rozwój poszczególnych dyscyplin. Komitety naukowe i problemowe PAN oraz narodowe działają przy Wydziałach PAN lub bezpośrednio przy Prezydium PAN. Liczba komitetów nie jest stała – nowe powstają w odpowiedzi na problemy dotyczące rozwoju nauki lub kraju, w których rozwiązaniu głos uczonych może okazać się pomocny.