Aktualności
Legia Akademicka on-line
W szkoleniu w ramach III edycji programu „Legia Akademicka” uczestniczy 67 studentów głównie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Część teoretyczna zajęć realizowana w kampusie Uczelni rozpoczęła się w lutym 2020 r. Większość zajęć została zrealizowana przed ogłoszeniem zawieszenia zajęć. Pozostałe prowadzone są w formie nauczania zdalnego.
Studenci WSPiA otrzymują od żołnierzy prowadzących zajęcia m.in. materiały w formie prezentacji i materiałów dodatkowych do nauki. Dodatkowo Uczelnia organizuje konsultacje, podczas których studenci mogą uzupełnić swoją wiedzę niezbędną do ukończenia szkolenia teoretycznego w ramach programu Legii Akademickiej.
Po ustaleniach z dowództwem 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej w najbliższy wtorek 12 maja 2020 r. studenci będą mogli uczestniczyć w spotkaniach z pięcioma przedstawicielami tej formacji. Od godziny 9:00 do 12:00 odbędą się konsultacje dotyczące następujących zagadnień:
- Terenoznawstwo (temat 1 i 2) - Przedstawiciel 11 Kompanii Lekkiej Piechoty
- Regulaminy (tematy 3 i 4) - Przedstawiciel 12 Kompanii Lekkiej Piechoty
- Szkolenie strzeleckie (temat 4) i Taktyka (temat 1) - Przedstawiciel 13 Kompanii Lekkiej Piechoty
- Obrona Przed Bronią Masowego Rażenia (temat 2) - Przedstawiciel 14 Kompanii Lekkiej Piechoty
- Szkolenie medyczne (temat 1) - Przedstawiciel 15 Kompanii Lekkiej Piechoty
Konsultacje odbędą się na platformie Zoom. Informację o linkach do spotkań studenci uczestniczący w Legii Akademickiej otrzymają za pośrednictwem poczty.
Jedyni na Podkarpaciu
Przypomnijmy, że w poprzednich latach nasi studenci uczestniczyli w szkoleniu w innych Uczelniach. W tym roku WSPiA wystąpiła z wnioskiem do Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego o przystąpienie do programu. Udało nam się przejść całą procedurę i WSPiA znalazła się na liście Uczelni, które będą realizować zajęcia teoretyczne w ramach programu „Legia Akademicka”. Co bardzo ważne WSPiA jest jedyną Uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu i jedną z 21 niepublicznych uczelni w Polsce, które zostały zaakceptowane przez MNiSW.
Wszystkie zajęcia w części teoretycznej organizowane są w kampusie WSPiA w ramach „Praktycznych Poniedziałków”. Studenci w ramach 30 godzin zajęć mają opanować wiedzę i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej oraz obronności niezbędne do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych.