Aktualności
Zostań „Podatkowym liderem"
Konkurs „Podatkowi liderzy” przeznaczony jest dla studentów i absolwentów kierunków prawniczych i ekonomicznych, którzy mają swoją wizję współpracy pomiędzy firmami i administracją. Dzięki autorskim pomysłom na nowe ścieżki współdziałania biznesu z administracją skarbową mogą zdobyć cenne nagrody. Jako podatkowy lider masz szansę na płatny staż w Ministerstwie Finansów oraz udział w pracach grup roboczych, zajmujących się tworzeniem innowacyjnych rozwiązań podatkowych i uszczelnieniem systemu podatkowego. Zwycięzcy będą mogli także uczestniczyć w wybranych kursach i szkoleniach realizowanych przez Ministerstwo Finansów. W siódmej edycji konkursu „Podatkowi liderzy" na najlepszych czeka aż 12 płatnych staży.
Udział w konkursie
Pracę konkursową pt. „Partnerstwo biznesu z fiskusem" należy wysłać do 24 maja 2020 r. na adres praktyki@mf.gov.pl. Praca nie może przekroczyć dwóch stron formatu A4, czcionka 12. Do pracy należy dołączyć CV, wypełnioną kartę zgłoszenia udziału w konkursie oraz kopię dokumentu potwierdzającego status studenta/absolwenta na kierunku prawniczym lub ekonomicznym (np. zaświadczenie z uczelni potwierdzające status studenta lub skan dyplomu ukończenia studiów). Kolejnym etapem konkursu będą organizowane od 4 do 12 czerwca 2020 r. rozmowy kwalifikacyjne. Wyniki ogłoszone zostaną do 19 czerwca 2020 r. na stronie internetowej Ministerstwa Finansów https://www.gov.pl/web/finanse.
Więcej na temat konkursu „Podatkowi liderzy” można znaleźć tutaj.
Konkurs
Sukces poprzednich edycji konkursu jest impulsem dla Ministerstwa Finansów, aby po raz kolejny zaangażować studentów i absolwentów do dyskusji na temat aktualnych wyzwań, które stoją przed polskim prawem podatkowym. Laureaci otrzymają zaproszenie do odbycia stażu w Ministerstwie Finansów i wezmą udział w tworzeniu rozwiązań podatkowych, które będą służyć wspieraniu rozwoju gospodarczego Polski.
Przedsiębiorcy są klientami administracji, a regulacje opracowywane w Ministerstwie Finansów tworzą rzeczywistość, w której działają. Obecnie system podatkowy dynamicznie się zmienia, reagując na potrzeby współczesnego świata. Dzięki nowym formom raportowania, administracja ma coraz więcej informacji o stanie firm i ich potrzebach. Poszukuje sposobów dialogu z przedsiębiorcami i wdraża nowe ścieżki współpracy. W wielu krajach na popularności zyskują mediacje i porozumienia zawierane między firmami a administracją, czy też monitoring horyzontalny.
Państwo wspiera gospodarkę, w tym m. in. innowacje i produkcję, poprzez narzędzia podatkowe. Jego rola wzrasta wraz z pogorszeniem sytuacji gospodarczej. Rozwiązania podatkowe pełnią istotną rolę w sytuacjach kryzysowych, gdy potrzebna jest poprawa płynności firm, przesunięcie terminów realizacji obowiązków i czas potrzebny na reorganizację, a także przystosowanie do nowej rzeczywistości i zachowanie potencjału, który pozwala na powrót do normalnej działalności.
Dla fiskusa ważna jest wiedza o potrzebach firm. Jak zbliżyć do siebie administrację skarbową i przedsiębiorców? Jak pomagać podatnikom odnaleźć się w nowych obowiązkach? Jakie działania sprawiają, że fiskus jest postrzegany jako partner przedsiębiorcy?