Aktualności
Inauguracja X edycji Seminarium Doktoranckiego w WSPiA
Inauguracja X edycji Seminarium Doktoranckiego w WSPiA odbyła się w sobotę 12 grudnia 2020 r. Wzięło w nim udział grupa nowych Doktorantów. Ich kwalifikacje do udziału w Seminarium potwierdziły przeprowadzone wcześniej rozmowy kwalifikacyjne.
Nowych Doktorantów w pierwszym dniu zajęć powitał prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz prof. Krzysztof Eckhardt. Spotkanie ze względu na obecną sytuację związana z pandemią korona wirusa zorganizowane zostało w formie on-line na platformie ZOOM.
– Bardzo żałuję, że nasze pierwsze spotkanie odbywa się w takich okolicznościach i w formie zdalnej, ale mam nadzieję, że jak najszybciej będziemy mogli spotkać się w murach naszej Uczelni – powiedział na początku spotkania prof. Jerzy Posłuszny. - Spotykamy się na etapie Państwa kariery, na którym zdecydowali się Państwo na kolejny krok i rozpoczęcie pracy nad rozprawami doktorskimi. Bardzo cieszy fakt, iż wybrali Państwo naszą uczelnię jako miejsce spełnienia swoich marzeń o doktoracie. Proszę jednak pamiętać, że doktorat to świadectwo wyróżniającej wiedzy i kwalifikacji nie tylko naukowych, ale i zawodowych. Mam nadzieję, że nasza trzyletnia współpraca zakończy się obroną gotowej rozprawy doktorskiej – mówił podczas inauguracji prof. Jerzy Posłuszny.
Dodał, że Seminarium Doktoranckie w WSPiA można podzielić na kilka etapów. – Po pierwsze jest to aktualizacja i utrwalenie zdobytej wiedzy prawniczej. Po drugie naszym celem jest kształtowanie Państwa warsztatu naukowego, umiejętności gromadzenia materiału i przygotowania publikacji naukowych. Przez trzy lata mają Państwo także nabywać umiejętności jasnego wyrażania myśli i poglądów oraz wyrobić umiejętność analitycznego spojrzenia na dany problem – tłumaczył Rektor WSPiA.
Po Inauguracji X edycji Seminarium Doktoranckiego nowi Doktoranci wysłuchali wykładu pt. „Doktorat jako oryginalne rozwiązanie problemu naukowego”. Wygłosił go prof. Zbigniew Ćwiąkalski, wykładowca WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej, jeden z promotorów rozpraw doktorskich w naszej Uczelni. Równolegle Doktoranci wyższych lat Seminarium uczestniczyli w wykładzie m.in. prof. Andrzeja Zolla, który mówił na temat struktury przestępstwa.
Uprawnienia do nadawania stopnia doktora to efekt decyzji Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia 28 marca 2011 r. Było to wyraz uznania dla zbudowanej przez WSPiA znakomitej kadry naukowo – dydaktycznej. Składa się ona zarówno z wybitnych profesorów będących krajowymi liderami w swoich dyscyplinach, jak i z wielu młodszych naukowców posiadających stopień doktora habilitowanego.
Od 2011 r. stopień doktora w WSPiA zdobyło już blisko 30 osób, a kolejnych 20 przewodów doktorskich jest na końcowym etapie postępowania. Wśród osób, które obroniły rozprawy doktorskie w WSPiA, są prokuratorzy, policjanci, sędziowie, adwokaci, biegli sądowi oraz wykładowcy WSPiA i wielu innych Polskich Uczelni. Promotorami obronionych rozpraw byli m.in. prof. Andrzej Zoll, prof. Zygmunt Niewiadomski, prof. Wiesław Skrzydło, prof. Ludwik Żukowski, prof. Robert Sawuła, prof. Zdzisław Gawlik oraz prof. Zbigniew Czarnik. Recenzje opracowywali pracownicy naukowi m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego, Wrocławskiego, Łódzkiego, Śląskiego i UMCS.
Seminarium Doktoranckie w WSPiA przeznaczone jest głównie dla absolwentów kierunku „prawo”, „administracja” i „bezpieczeństwo wewnętrzne”. Celem zajęć jest zapoznanie uczestników z najnowszymi teoriami i problemami badawczymi wybranej dyscypliny i specjalności naukowej oraz podnoszenie kwalifikacji naukowych uczestników. Seminaria mają również przygotować uczestników m.in. do napisania rozprawy, otwarcia przewodów i obrony prac doktorskich.
Zajęcia w ramach Seminarium odbywają się w formie wspólnych wykładów dla wszystkich roczników. Słuchacze poszczególnych roczników rozwijają swój warsztat naukowy podczas Konwersatoriów oraz w ramach trzech sekcji zajęć specjalizacyjnych z zakresu: Prawa Prywatnego, Publicznego i Karnego (obejmujących one problematykę związaną z tematami prac doktorskich). Organizowane są także warsztaty, glosatoria i konferencje służące prezentacji i omówieniu tez i koncepcji prac doktorskich. Doktoranci mają możliwość publikowania w czasopismach naukowych WSPiA: Ogólnopolskim Kwartalniku „Administracja, Teoria – Dydaktyka – Praktyka” oraz półroczniku „Rzeszowskie Studia Prawnicze”, a także w innych uczelnianych publikacjach.
Więcej na temat Seminarium Doktoranckiego wWSPiA można znaleźć tutaj!