Aktualności
Ruszają przygotowania do kolejnej edycji „Legii Akademickiej”
Przypomnijmy, że WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa znalazła się w gronie 21 uczelni niepublicznych z całej Polski, które zakwalifikowane zostały do programu „Legia Akademicka”. Dzięki temu nasi studenci mogli uczestniczyć w teoretycznym i praktycznym szkoleniu wojskowym, realizowanym w pierwszej połowie 2020 r.
W roku akademickim 2020/2021 uruchomiona zostanie IV edycja „Legii Akademickiej”. W tym roku WSPiA także chce przystąpić do projektu, umożliwiając swoim studentom możliwość dodatkowego rozwoju i zdobycia nowych kwalifikacji. Jednak najpierw musimy określić liczebność grup zajęciowych. W związku z tym czekamy na zgłoszenia studentów zainteresowanych udziałem w Legii Akademickiej.
Aby zgłosić swój udział, skorzystaj z poniższego formularza. Czas na zgłoszenie masz do środy 23 grudnia 2020 r.
Program edukacji wojskowej studentów prowadzony jest przez MON. Jest to kontynuacja zapoczątkowanego w 2018 roku pilotażowego projektu w ramach Legii Akademickiej. W ubiegłym roku w gronie 21 uczelni niepublicznych z całej Polski znalazła się WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Warto tu zaznaczyć, że byliśmy jedyną niepubliczną Uczelnią z Podkarpacia, której studenci mogli uczestniczyć w teoretycznym i praktycznym szkoleniu wojskowym przygotowującym do dalszej służby.
Edukacja wojskowa dla studentów w ramach Legii Akademickiej obejmuje dwie części szkolenia. Część teoretyczna realizowana jest przez uczelnie zgodnie z opracowanym przez MON programem szkoleniowym oraz część praktyczną (ćwiczenia wojskowe).
Do programu przystąpić może każdy student uczelni publicznej i niepublicznej, który posiada obywatelstwo polskie. W pierwszej kolejności odbędzie się szkolenie w ramach części teoretycznej. Jego celem jest opanowanie wiedzy i umiejętności z zakresu tematyki wojskowej niezbędnej do odbycia szkolenia w warunkach poligonowych. Część teoretyczna szkolenia, obejmująca m.in. przedmioty z zakresu obronności i wiedzy wojskowej organizowane są przez Uczelnię. Zajęcia odbywają się w formie wykładów i zajmują ok. 30 godzin lekcyjnych.
Część praktyczna wojskowego szkolenia w formie ćwiczeń poligonowych organizowana jest przez MON. Student może wybrać jeden z dwóch modułów. Pierwszy – trwający 21 dni w przypadku szkolenia szeregowych rezerwy (zakończony egzaminem i złożeniem przysięgi). Drugi to 42 dni w przypadku szkolenia podoficerów rezerwy (zakończony egzaminem i mianowaniem na stopień kaprala rezerwy). Ćwiczenia realizowane są w wytypowanych ośrodkach szkoleniowych Sił Zbrojnych RP w czasie tzw. przerwy wakacyjnej.
Moduł oficerski
W roku akademickim 2020/21 pojawi dodatkowo się moduł oficerski. Będzie on miał charakter pilotażowy. Podobnie jak podstawowy i podoficerski, będzie się składał z części teoretycznej oraz praktycznej. W odróżnieniu jednak od dwóch dotychczasowych modułów kandydaci na oficerów zarówno teorię jak i praktykę odbędą w letnie wakacje studenckie. To łącznie 47 dni szkoleniowych, z których 21 realizowanych będzie wyłącznie w Akademii Wojsk Lądowych. Następne 23 dni szkolenia spędzą w wytypowanych jednostkach szkolnictwa wojskowego lub centrach szkolenia, gdzie szlifować będą wiedzę i umiejętności specjalistyczne w praktyce. Po zdaniu z sukcesem egzaminu oficerskiego każdy ze szkolonych zostanie mianowany na stopień podporucznika rezerwy.
Do modułu mogą przystąpić wyłącznie ci, którzy mają za sobą ukończony moduł podoficerski w trzech poprzednich edycjach oraz studenci, którzy są podoficerami rezerwy. W roku pilotażowym zapewnionych jest 50 miejsc dla chętnych do zostania oficerami.
Więcej na temat Legii Akademickiej można znaleźć tutaj.