Aktualności
Wykładowca WSPiA wyróżniony za działalność pro bono
Medal przyznawany jest przez Towarzystwa Jana Karskiego. Autorem projektu medalowego jest artysta-plastyk Janusz Kapusta, zaś wykonawcą polski artysta-medalier Wiesław Kulej. Emisja odznaczania liczy zaledwie trzydzieści egzemplarzy.
O uhonorowaniu prof. Zbigniewa Ćwiąkalskiego medalem 75-lecia Misji Jana Karskiego poinformowała w specjalnym komunikacie dr Wiesława Kozielewska-Trzaska, wiceprzewodnicząca Towarzystwa Jana Karskiego.
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski otrzyma medal „za wypełnienie pro bono misji obrończej niewinnie skazanego Tomasza Komendy poprzez procesowe doprowadzenie do uniewinnienia go oraz w osobnym postępowaniu sądowym do zasądzenia należnego mu odszkodowania i zadośćuczynienia. Po prostu za pokazanie Polakom, że wymiar sprawiedliwości nie może być wymiarem niesprawiedliwości. Za przywrócenie elementarnego sensu pojęciom winy i kary” – można przeczytać w komunikacie.
Wręczenie Medalu odbędzie się w murach Uniwersytetu Jagiellońskiego z udziałem władz uczelni, w tym jej Rektora prof. Jacka Popiela.
Na liście osób wcześniej uhonorowanych znajdują się m.in. papież Franciszek, wieloletni dyrektor Ligi Przeciw Zniesławianiu (ADL) Abraham Foxman, prezydenci Polski, Stanów Zjednoczonych i Izraela - państw których obywatelstwo posiadał Jan Karski. Otrzymali go również m.in. hierarchowie polskiego Kościoła m.in. biskup Tadeusz Pieronek.
Prof. Zbigniew Ćwiąkalski jest wieloletnim wykładowcą WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. W Uczelni kieruje Katedrą Prawa i Postępowania Karnego. Jest także pracownikiem Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prof. Ćwiąkalski urodził się w Łańcucie. Ukończył I Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Łańcucie oraz studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Odbywał półtoraroczne stypendium Humboldta w Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Strafrecht we Freiburgu pod kierownictwem prof. Albina Esera. W latach 1991 – 1996 był doradcą Ministra Edukacji Narodowej, zaś w latach 1991 – 1993 pracował w zespole doradców Rządu RP. W latach 2007 – 2009 był ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym w pierwszym rządzie Donalda Tuska. Jest członkiem Komitetu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk na kadencję 2020-2023.
Jest autorem kilkudziesięciu publikacji naukowych z zakresu prawa karnego materialnego i gospodarczego. Współautorem komentarza do kodeksu karnego i komentarza do ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Prof. Zbigniew Ćwiąkalski jest wychowawcą kilku pokoleń prawników i administratywistów. Promotorem kilku tysięcy prac dyplomowych magisterskich, licencjackich jak i rozpraw doktorskich m.in. studentów WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. Jest pełnomocnikiem lub obrońca w wielu procesach z zakresu prawa gospodarczego, karnego i cywilnego.
Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 czerwca 1914 r. w Łodzi. Podczas II wojny światowej, będąc kurierem polskiego podziemia, jako jeden z pierwszych przedstawił aliantom relację o eksterminacji Żydów na terenach okupowanej Polski. Swoje wojenne wspomnienia opisał w książce pt. „Tajne państwo” po raz pierwszy opublikowanej w 1944 r. Po wojnie Karski uzyskał obywatelstwo amerykańskie, a w 1994 r. honorowe obywatelstwo Izraela. Zmarł 13 lipca 2000 r. Prezydent USA Barack Obama odznaczył go pośmiertnie Prezydenckim Medalem Wolności 29 maja 2012 roku.
Źródło (PAP)