Aktualności
Zapraszamy na transmisję otwarcia Święta Bezpieczeństwa
Ze względu na obowiązujące przepisy w święcie będzie uczestniczyć około 350 uczniów szkół średnich z 10 szkół z podkarpackich miast. Przez cały tydzień od poniedziałku do piątku zgodnie z wyznaczonym wcześniej planem będą poznawać różne tajniki pierwszej pomocy, samoobrony oraz kryminalistyki i kryminologii. Wszystko zaplanowane zostało zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarno-epidemiologicznymi.
Uroczyste rozpoczęcie VII Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego z udziałem władz Uczelni oraz wykładowców, studentów i uczniów zaplanowano na poniedziałek 7 czerwca 2021 r. o godzinie 10:45. Inauguracja Święta będzie transmitowana na żywo. Można ją zobaczyć poniżej.
Więcej na temat VII Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego można przeczytać tutaj.
Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego
Jest to impreza cykliczna organizowana przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Jest on elementem realizowanego przez Uczelnię unijnego projektu „Akademia Bezpieczeństwa WSPiA”. Co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W poprzednich edycjach Święta łącznie uczestniczyło blisko 12 tys. osób – studentów oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski. Święto jest jednym z elementów realizowanego przez WSPiA Programu Edukacyjno-Badawczego „BEZPIECZNA PRZYSZŁOŚĆ” promującego szeroko rozumianą edukację prawną oraz edukację na rzecz bezpieczeństwa.
Święto jest ciekawą formułą działań profilaktycznych skierowanych do młodzieży. Służy budowaniu partnerstwa między przedstawicielami służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownikami naukowymi i dydaktykami oraz młodzieżą na rzecz ochrony młodych ludzi przed współczesnymi zagrożeniami. Celem Święta jest także ocieplenie wizerunku służb mundurowych, które w sposób naturalny kojarzą się młodzieży m.in. ze stosowaniem władztwa państwowego, a w mniejszym stopniu z funkcją służebną i profilaktyczną na rzecz społeczeństwa. Impreza pozwala rozszerzyć wiedzę młodych ludzi na temat współczesnych zagrożeń, pogłębić swoje zainteresowania oraz zweryfikować oczekiwania co do przyszłej edukacji czy pracy zawodowej w sektorze bezpieczeństwa. Uczestnicy mogą przekonać się, jak w rzeczywistości wygląda codzienna służba funkcjonariuszy i jak w praktyce stosowane są przepisy, programy, czy zasady, o których uczą się w szkołach. Święto objęte jest honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej.