Aktualności

Znamy zwycięzców VI Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie

2022-01-18
Test złożony z 30 pytań jednokrotnego wyboru oraz odpowiedź na 1 zagadnienie wybrane z zestawu 3 pytań problemowych tak wyglądało zadanie finałowe uczestników VI Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie. Najlepiej z nim poradziła sobie Nina Prorok z Zespół Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. W drodze na podium pokonała blisko 500 uczniów z całego Podkarpacia.

Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą od pięciu lat. Jest to jeden z elementów programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Program stworzony został 10 lat temu przez prof. Jerzego Posłusznego, Rektora WSPiA.

Ze względy na pandemię Covid-19 VI edycja konkursu zorganizowana została w formie zdalnej. Rozgrywka składała się z dwóch etapów. W pierwszym – szkolnym – wzięło udział blisko 500 uczniów z 19 szkół średnich z woj. Podkarpackiego. Do drugiego etapu – finałowego – zakwalifikowało się 168-ech uczniów. Finał on-line odbył się 15 grudnia 2021 r. za pośrednictwem testu na platformie Forms. Podzielony był na dwie części. W pierwszej uczniowie rozwiązywali test złożony z 30 pytań. Na odpowiedzi mieli 30 minut. W drugiej części Konkursu uczniowie udzielali pisemnej odpowiedzi na 1 zagadnienie wybrane z zestawu 3 pytań problemowych. Za tę część maksymalnie mogą zdobyć 5 punktów.

Zwycięzcy

W VI edycji Podkarpackiego Konkursu Wiedzy i Bezpieczeństwie najlepsza okazała się Nina Prorok uczennica Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. W nagrodę otrzymała bezpłatne dowolne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej, bezpłatne miejsce w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA oraz nagrody rzeczowe.

Na drugim miejscu ex-aequo uplasowali się Klaudia Furtek oraz Kamil Paćkowski z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. Nagrodą dla nich są bezpłatne dowolne studia w WSPiA, zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej oraz nagrody rzeczowe.

Miejsca IV, V i VI premiowane są bezpłatnym pierwszym rokiem studiów I stopnia na kierunku „Bezpieczeństwo Wewnętrzne” w WSPiA, zwolnieniem z opłaty rekrutacyjnej oraz nagrodami rzeczowymi. Taką nagrodę otrzymają:

  • Roksana Wilk Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie, która zajęła IV miejsce.
  • Paulina Dziok z Zespołu Szkół Technicznych w Strzyżowie – V miejsce
  • ex-aequo VI miejsce zajęli Eryk Wołczański i Natalia Giemza, uczniowie Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie.


Na VIII miejscu uplasowało się trzech uczniów: Magdalena Aszklar, Marika Wysowska oraz Oliwia Jamroga z Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza w Krośnie. Ci uczniowie otrzymają cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą.


Ze względu na pandemię i obecną sytuację sanitarno-epidemiologiczną wręczenie nagród zostanie zaplanowane w późniejszym czasie.

Konkurs

Podkarpacki Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą po raz szósty. Co roku cieszy się dużym zainteresowaniem uczniów. Do tej pory wzięło udział blisko 3500 uczniów z Podkarpacia, Małopolski, Lubelszczyzny i Świętokrzyskiego. Celem Konkursu jest szerzenie wśród uczniów szkół średnich postaw patriotycznych, popularyzację wiedzy na temat systemu obronności RP i obowiązków instytucji i obywateli w tym zakresie.

Konkurs promuje umiejętności z zakresu zachowania się w sytuacjach kryzysowych, edukację obywatelską oraz wiedzę z zakresu różnych dziedzin prawa związanych z bezpieczeństwem. Tematyka i zagadnienia Konkursu oparte są na programie realizowanym podczas zajęć w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest w ramach realizowanego od 10 lat przez WSPiA programu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Przedsięwzięcie to jest także jedną z wielu form działalności, istniejącej od 2010 r. Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzonej przez WSPiA. W zajęciach w ramach Akademii co roku uczestniczy około 1200 uczniów ze szkół średnich z 10 największych miast województwa podkarpackiego.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier