Aktualności
Maturzyści poznają nowy kierunek studiów w WSPiA
Więcej na temat KRYMINOLOGII w WSPiA znajdziesz tutaj
Czym jest Kryminologia?
Trwające „Dni otwarte Kryminologii w WSPiA” mają pokazać maturzystom, czym zajmuje się Kryminologia i jak będą wyglądać studia na tym kierunku w WSPiA. Jak tłumaczy dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska, Prodziekan Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego WSPiA, „Kryminologia” to prestiżowy i popularny kierunek studiów nie tylko w Polsce, ale również na świecie, który ma charakter interdyscyplinarny. – Koncentruje się na przestępstwie, sprawcy tego przestępstwa i jego ofierze. Łączy wiedzę z zakresu różnych dyscyplin naukowych m.in.: psychologii, medycyny, prawa, socjologii czy ekonomii – zaznacza dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska.
Dodaje, że kandydaci, którzy zdecydują się na studia na kierunku Kryminologia, nauczą się analizować uwarunkowania psychologiczne oraz społeczne sprawcy przestępstwa metody zapobiegania i zwalczania przestępczości. Poznają mechanizmy, które ukierunkowują daną osobę w kierunku zbrodni czy występku. Podczas studiów w WSPiA studenci będą mogli poznać m.in. tajniki profilowania kryminalnego, fenomenologii, etiologii kryminalnej, form i metod zwalczania przestępczości. W programie studiów znajdą się także interesujące przedmioty łączące kryminologię z historią, sztuką i literaturą.
W „Dniach otwartych Kryminologii w WSPiA” uczestniczą uczniowie szkół średnich z całego województwa podkarpackiego. Według nich „Kryminologia” to bardzo ciekawy kierunek.
– Z wykładowcami WSPiA spotykaliśmy się już wcześniej przy okazji zajęć dotyczących kryminalistyki. To były ciekawe i atrakcyjne wizyty. Dziś jednak mogliśmy poznać coś absolutnie nowego i innego. Podczas zajęć dowiedzieliśmy się, czym tak naprawdę jest Kryminologia. Wykładowcy opowiadali nam, czym zajmują się specjaliści z tej dziedziny i jak wyglądają studia na takim kierunku. Dowiedzieliśmy się co dzieje się w psychice przestępcy, co popycha go do przestępstwa, w jaki sposób kryminologia pomaga w zwalczaniu przestępczości i odnalezieniu sprawcy. Pracownicy WSPiA zachęcali także do podjęcia studiów na Kryminologii, które jak się dowiedzieliśmy, ta Uczelnia utworzyła jako pierwsza na Podkarpaciu i jako jedna z kilku w Polsce. Większość z nas mocno to zainteresowało, bo jest to coś innego, nowego i ciekawego – opowiadają uczestnicy „Dni otwartych Kryminologii w WSPiA”.
Ciekaw zajęcia dla młodzieży
Przez cały tydzień uczniowie dowiadują się jak kryminologia i taktyka kryminalistyczna pomaga w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej – opowiada o tym dr Robert Bałdys, b. zastępca Komendanta Stołecznego Policji, wykładowca WSPiA. Mł. insp. Andrzej Bodzioch, Dyrektor Podkarpackiego Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej, b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie, wykładowca WSPiA razem z mgr. Grzegorzem Świeradem prezentują kryminologie w laboratorium kryminalistycznym.
Uczestnicy Dni Otwartych Kryminologii w WSPiA poznają jak zmieniała się sylwetka sprawcy przestępstwa od Lambrosa do czasów współczesnych – ten temat przybliża mł. insp. Alena Myrda, b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie. Jest także mowa o psychologii i kryminologii w polityce penitencjarnej – o tym opowiada mgr Izabela Harasymowicz-Pilarz, wykładowca WSPiA, psycholog sądowy i penitencjarny.
Dni otwarte Kryminologii w WSPiA będą także świetną okazją do poznania przez uczniów infrastruktury Uczelni oraz naszego rzeszowskiego Kampusu.