Rok 2011
Uchwała Nr 2/I/2011
Uchwała Nr 2/I/2011 Senatu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu z dnia 19 maja 2011 roku
w sprawie zasad i trybu przyjmowania kandydatów na I rok studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu w roku akademickim 2012/2013
Na podstawie § 28 pkt.1 Statutu Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu, Senat Wyższej Szkoły Prawa i Administracji w Przemyślu uchwala następujące zasady i tryb przyjmowania kandydatów na I rok jednolitych studiów magisterskich - stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunek „prawo”, studiów pierwszego i drugiego stopnia - stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunek „administracja” oraz studiów pierwszego stopnia – stacjonarnych i niestacjonarnych na kierunek „bezpieczeństwo wewnętrzne”, w roku akademickim 2012/2013.
I. Postanowienia ogólne
§ 1
Przyjęcie kandydatów na I rok studiów w Wyższej Szkole Prawa i Administracji w Przemyślu (zwanej dalej WSPiA) na kierunki: „prawo”, „administracja” i „bezpieczeństwo wewnętrzne” następuje w ramach limitu przyjęć ustalanych Zarządzeniem Rektora WSPiA.
§ 2
1. Przyjmowanie kandydatów na studia stacjonarne i niestacjonarne w WSPiA odbywa się na podstawie wyników postępowania kwalifikacyjnego.
2. Elementami postępowania kwalifikacyjnego są:
1) na kierunek „prawo”- jednolite studia magisterskie stacjonarne - konkurs świadectw dojrzałości,
2) na kierunek „prawo” – jednolite studia magisterskie niestacjonarne - zgłoszenia w ramach limitu miejsc,
3) na kierunek „administracja”- studia pierwszego stopnia stacjonarne
i niestacjonarne – zgłoszenia w ramach limitu miejsc,
4) na kierunek „administracja”– studia drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne - zgłoszenia w ramach limitu miejsc,
5) na kierunek „bezpieczeństwo wewnętrzne” - studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne – zgłoszenia w ramach limitu miejsc.
§ 3
1. Z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego przyjmowani są na kierunki studiów:
1) laureaci centralnych olimpiad III stopnia „Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym”, i „Olimpiady Historycznej” – na kierunki: „prawo”, „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne”;
2) finaliści Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Państwie i Prawie organizowanej przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji w Przemyślu w porozumieniu z Podkarpackim Kuratorem Oświaty na kierunki – na kierunki: „prawo”, „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne”;
3) laureat Podkarpackiego Konkursu Ekonomicznego „Młody Ekonomista”- na kierunek „administracja” studia pierwszego stopnia stacjonarne;
4) kandydaci z Maturą Międzynarodową - na kierunki: „prawo”, „administracja”, „bezpieczeństwo wewnętrzne”,
5) cudzoziemcy – na kierunki: „prawo” - studia niestacjonarne, „administracja” i „bezpieczeństwo wewnętrzne” studia stacjonarne i niestacjonarne,
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach, z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, na studia stacjonarne i niestacjonarne – kierunki: „administracja’’, „bezpieczeństwo wewnętrzne” oraz na studia niestacjonarne – kierunek ,,prawo”- mogą być przyjęci także inni kandydaci.
3. Decyzje o przyjęciu kandydatów na studia poza postępowaniem kwalifikacyjnym podejmuje Rektor WSPiA.
§ 4
1. Przyjęcie kandydatów będących finalistami i laureatami olimpiad i konkursu, o których mowa w § 3 ust. 1 następuje z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, na podstawie przedłożonego oryginału dokumentu wydanego przez organizatorów tych olimpiad i konkursu.
2. Z uprawnienia przyjęcia na studia z pominięciem postępowania kwalifikacyjnego, uczestnicy olimpiad i konkursu korzystają w WSPiA tylko raz.
§ 5
W przypadku, gdy liczba kandydatów na studia jest mniejsza od limitu przyjęć, Rektor może podjąć decyzję o przyjęciu wszystkich kandydatów.
§ 6
Rektor może ogłosić dodatkową rekrutację na wszystkie kierunki studiów.
§ 7
1. Postępowanie kwalifikacyjne przeprowadzają komisje rekrutacyjne powołane przez Rektora.
2. Rektor powołuje wydziałowe komisje rekrutacyjne oraz uczelnianą komisję rekrutacyjną.
§ 8
1. Wydziałowe komisje rekrutacyjne sporządzają dla każdego kandydata oddzielny protokół.
2. Dla kandydatów na studia, których obowiązuje konkurs świadectw dojrzałości, wydziałowa komisja rekrutacyjna sporządza zbiorczy protokół, począwszy od kandydata z najwyższą liczbą punktów.
3. Zgodnie z protokołem, o którym mowa w ust. 2, komisja rekrutacyjna decyduje o przyjęciu na I rok studiów tych kandydatów, którzy uzyskali najwyższą liczbę punktów – do wyczerpania limitu miejsc.
4. Dla kandydatów na studia, którzy przyjmowani są na podstawie zgłoszeń w ramach limitu miejsc, wydziałowe komisje rekrutacyjne sporządzają protokoły zbiorcze według kolejności zgłoszeń.
5. Zgodnie z protokołami, o których mowa w ust. 4, komisje rekrutacyjne przyjmują kandydatów do wyczerpania limitu miejsc.
§ 9
1. Protokoły indywidualne dotyczące przyjęcia kandydata podpisują: przewodniczący, sekretarz i członkowie wydziałowej komisji rekrutacyjnej.
2. Protokoły zbiorcze, o których mowa w § 8 ust. 2 i 4 podpisują przewodniczący oraz sekretarz wydziałowej komisji rekrutacyjnej.
3. Wszystkie skreślenia i zmiany w protokołach powinny być uzasadnione i potwierdzone podpisem przewodniczącego komisji.
§ 10
1. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na studia wnoszą opłatę wpisową w wysokości ustalonej przez Rektora odrębnym Zarządzeniem.
2. Opłata wpisowa podlega zwrotowi w pełnej wysokości, jeżeli kandydat nie zostanie przyjęty na studia lub zrezygnuje z podjęcia studiów najpóźniej w ostatnim dniu terminów składania dokumentów, które określone są w niniejszej Uchwale.
II. Postępowanie kwalifikacyjne na kierunek: „prawo” - jednolite studia magisterskie stacjonarne
§ 11
Postępowanie kwalifikacyjne na jednolite studia magisterskie stacjonarne - kierunek „prawo przeprowadzane jest na podstawie konkursu:
1) świadectw dojrzałości otrzymanych przed rokiem 2005 - „stara matura”,
2) świadectw dojrzałości w przypadku osób zdających maturę w roku 2005 i latach kolejnych - „nowa matura”.
§ 12
Przy przyjęciu na studia uwzględnia się wyniki egzaminu maturalnego z dwóch wybranych przez kandydata przedmiotów spośród wszystkich objętych egzaminem maturalnym.
§ 13
1. W przypadku „nowej matury” pod uwagę bierze się ten wynik z egzaminu pisemnego (podstawowego lub rozszerzonego) z każdego z wybranych przez kandydata przedmiotów, który po przeliczeniu wg punktacji określonej w ust. 2 pozwoli na uzyskanie najwyższej liczby punktów.
2. Wyniki procentowe egzaminu pisemnego wpisane na świadectwie dojrzałości („nowa matura”) są przeliczane na punkty kwalifikacyjne w proporcji:
1 % = 1 pkt - poziom podstawowy
1 % = 1,5 pkt - poziom rozszerzony
§ 14
Oceny uzyskane z egzaminu dojrzałości, z dwóch wybranych przedmiotów przez kandydatów zdających „starą maturę”, są przeliczane na punkty w następujący sposób:
W sześciopunktowej skali ocen: | W pięciopunktowej skali ocen: | ||
ocena celująca | 100 pkt, | ocena bardzo dobra | 100 pkt, |
III. Postępowanie kwalifikacyjne na kierunki: „prawo” - jednolite studia magisterskie niestacjonarne; „administracja” - studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne , „administracja”- studia drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne oraz „bezpieczeństwo wewnętrzne” - studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne.
§ 15
O przyjęciu na:
• jednolite studia magisterskie niestacjonarne - kierunek „prawo”;
• studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne – kierunek „administracja”;
• studia drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne - kierunek „administracja”;
• studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne – kierunek „bezpieczeństwo wewnętrzne”
decyduje kolejność zgłoszeń w ramach ustalonych limitów miejsc.
IV. Postępowanie odwoławcze
§ 16
1. Od decyzji wydziałowej komisji rekrutacyjnej służy odwołanie do uczelnianej komisji rekrutacyjnej, w terminie czternastu dni od daty doręczenia decyzji.
2. Podstawą odwołania może być jedynie wskazanie naruszenia warunków i trybu rekrutacji na studia, określonych w niniejszej uchwale.
3. Decyzję podejmuje Rektor po rozpatrzeniu wniosku uczelnianej komisji rekrutacyjnej.
4. Decyzja Rektora jest ostateczna.
VII. Wykaz dokumentów i terminy ich składania przez kandydatów na studia
§ 17
1. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na I rok jednolitych studiów magisterskich oraz studiów pierwszego stopnia obowiązani są złożyć komplet dokumentów zawierający:
1) podanie na formularzu WSPiA;
2) oryginał świadectwa dojrzałości, albo odpis wydany przez szkołę ewentualnie duplikat („stara matura”);
3) oryginał świadectwa ukończenia szkoły średniej („nowa matura”);
4) oryginał świadectwa dojrzałości albo odpis ewentualnie duplikat wydany przez Okręgową Komisję Egzaminacyjną;
5) cztery aktualne, kolorowe fotografie (zgodne z wymaganiami stosowanymi przy wydawaniu dowodów osobistych);
6) dowód wniesienia opłaty wpisowej (oryginał do wglądu i kserokopia do dokumentów);
7) kopię dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość kandydata na studia.
2. W szczególnie uzasadnionych przypadkach dopuszczalne jest złożenie dokumentów bez oryginału świadectwa dojrzałości, z obowiązkiem jednak jego doręczenia przed zakończeniem rekrutacji.
3. Kandydaci ubiegający się o przyjęcie na I rok studiów drugiego stopnia obowiązani są złożyć komplet dokumentów, o których mowa w ust.1 oraz odpis lub poświadczoną przez Uczelnię kopię dyplomu i suplementu ukończenia studiów pierwszego stopnia, studiów drugiego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich.
§ 18
1. Ustala się następujące terminy składania dokumentów, o których mowa w §17:
1) na jednolite studia magisterskie stacjonarne i niestacjonarne na kierunek „prawo” – od 1 czerwca 2012 roku do 4 sierpnia 2012 roku,
2) na studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne na kierunek „administracja” – od 1 czerwca 2012 roku do 4 sierpnia 2012 roku,
3) na studia drugiego stopnia stacjonarne i niestacjonarne na kierunek „administracja” - od 1 czerwca 2012 roku do 15 września 2012 roku,
4) na studia pierwszego stopnia stacjonarne i niestacjonarne na kierunek „bezpieczeństwo wewnętrzne” - od 1 czerwca 2012 roku do 4 sierpnia 2012 roku
2. W przypadku ogłoszenia drugiej tury rekrutacji Rektor ustala dodatkowe terminy składania dokumentów.
3. Ogłoszenie wyników rekrutacji następuje do 7 dni licząc od terminów ustalonych na składanie dokumentów przez kandydatów. W wyjątkowych sytuacjach termin ogłoszenia wyników rekrutacji może zostać wydłużony przez Rektora.
VIII. Postanowienia końcowe
§ 19
W sprawach nieuregulowanych niniejszą uchwałą, decyzje podejmuje Rektor.
§ 20
Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i podlega opublikowaniu na stronie internetowej www.wspia.eu