Profil absolwenta
Studia z zakresu „bezpieczeństwa wewnętrznego” WSPiA uruchomiła już 25 lat temu i była wówczas jedną z nielicznych uczelni w Polsce (publicznych i niepublicznych) prowadzących te studia, a na pewno była jedyną Uczelnią w Polsce południowo – wschodniej. W związku z tym jesteśmy postrzegani jako Uczelnia specjalizująca się w kształceniu i badaniach naukowych z zakresu m.in. problematyki celnej, administracji i służby transgranicznej, przestępczości, policji, kryminalistyki i kryminologii. W Przemyślu i Rzeszowie wykształciliśmy już tysiące celników, policjantów, żołnierzy, funkcjonariuszy Straży Granicznej, pracowników firm ze sfery ochrony i bezpieczeństwa czy osób zajmujących się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym w administracji państwowej i samorządowej. Wielu absolwentów WSPiA pełni funkcje kierownicze w tych jednostkach i instytucjach.
W przeciwieństwie do zdecydowanej większości uczelni, w których pojawił się, zwłaszcza w ostatnich latach, kierunek „bezpieczeństwo wewnętrzne”, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa oferuje: bogaty dorobek w kształceniu a także w organizowaniu praktyk zawodowych; własną, kompletowaną od lat doświadczoną kadrę naukowo-dydaktyczną, bazę materialną tworzoną specjalnie dla „bezpieczeństwa wewnętrznego” oraz specjalistyczny księgozbiór.
Profil absolwenta
Studia na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” to innowacyjna oferta dydaktyczna będąca także odpowiedzią na aktualne wyzwania współczesnego państwa, w tym na potrzeby polskiego rynku pracy. Są one odpowiedzią na współczesne wymogi rynku pracy i stanowią przygotowanie wysokiej klasy specjalistów w dziedzinie szeroko rozumianego sektora bezpieczeństwa.
Absolwent kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” będzie wysokiej klasy specjalistą zdolnym do podjęcia zatrudnienia w różnych instytucjach i służbach sektora administracji publicznej (rządowej i samorządowej), a także w sektorze prywatnym. Studia przygotowują do pracy i rozwoju zawodowego w różnych służbach, inspekcjach i strażach ściśle związanych z sektorem bezpieczeństwa, ale także na całym rynku pracy, gdzie problematyka bezpieczeństwa stanowi coraz bardziej intratny cel aktywności zawodowej. Absolwent będzie posiadał pogłębioną wiedzę z zakresu zagadnień prawnych, społecznych, politycznych i psychologicznych oraz umiejętność konfrontowania jej z elementami rzeczywistości wpływającej na stan bezpieczeństwa wewnętrznego i porządku publicznego. Specyfika zawodów związanych z ochroną bezpieczeństwa i porządku publicznego wiąże się z umiejętnością pracy w warunkach kryzysu i stresu, umiejętnością priorytetyzowania zadań oraz rozstrzygania wątpliwości związanych z wykonywaną pracą zawodową, do czego będzie przygotowany nasz absolwent.
Więcej:
- profil absolwenta studiów I stopnia (licencjackich)
- profil absolwenta studiów II stopnia (magisterskich)
Absolwent studiów na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne" będzie mógł podjąc pracę m.in. w:
▶ Policja,
▶ Straż Graniczna,
▶ Państwowa Straż Pożarna,
▶ Wojsko Polskie,
▶ Krajowa Administracja Skarbowa,
▶ Służba Więzienna,
▶ Agencja Bezpieczeństwa Wnętrznego,
▶ Agencja Wywiadu,
▶ Centralne Biuro Śledcze Policji,
▶ Centralne Biuro Antykorupcyjne,
▶ Służba Ochrony Państwa,
▶ Inspekcja Transportu Drogowego,
▶ Służba Ochrony Kolei,
▶ firmy ochrony osób i mienia,
▶ agencje detektywistyczne,
▶ urzędy wojewódzkie i miejskie: – wydziały zarządzania kryzysowego.
▶ Straże Miejskie i Gminne,
▶ korporacje i firmy prywatne m.in. zajmujące się organizacją wydarzeń kulturalnych, sportowych i imprez masowych.