Przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi, NOWOŚĆ!
PRZECIWDZIAŁANIE PRZESTĘPCZOŚCI ZORGANIZOWANEJ I TERRORYZMOWI – NOWOŚĆ!
Specjalność Przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi zakłada wykształcenie wysoko wykwalifikowanego specjalisty przygotowanego do służby i pracy na stanowiskach związanych z koordynowaniem problematyki przestępczości zorganizowanej oraz kierowaniem w tej dziedzinie zespołami lub komórkami organizacyjnymi w instytucjach, które zajmują się walką z przestępczością zorganizowaną i terroryzmem (m.in. w: Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnym Biurze Antykorupcyjnym, Straży Granicznej).
Absolwent zostanie wyposażony w wiedzę o rodzajach i przejawach przestępczości zorganizowanej i terroryzmu, nabędzie umiejętności potrzebne do rozpoznawania tych przestępstw i skutecznego ich zwalczania. Studenci tej specjalności będą dysponowali zasobem informacji o praktycznych narzędziach zwalczania przestępczości zorganizowanej i terroryzmu oraz o rozwiązaniach strukturalnych, które należy wprowadzać w instytucjach publicznych w celu tworzenia optymalnych warunków dla zastosowania tych narzędzi.
Ważnym aspektem uwzględnionym w programie tej specjalności jest współpraca międzynarodowa organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości oraz zastosowanie narzędzi takich jak np: Europejski Nakaz Aresztowania, Europejski Nakaz Dowodowy, międzynarodowa wymiana informacji kryminalnych, a także wykorzystanie potencjału instytucji międzynarodowych takich jak np. Interpol, Europol, Frontex czy OLAF.
Program specjalności obejmuje m.in.:
- analizę współczesnych form przestępczości zorganizowanej, zjawiska terroryzmu i jego odmian;
- środki prawne ich wykrywania;
- narzędzia wykorzystywane do współpracy organów ścigania i wymiaru sprawiedliwości na poziomie krajowym i międzynarodowym.
Studenci tej specjalności poznają najskuteczniejsze taktyki i techniki operacyjne oraz nowatorskie rozwiązania praktyczne i techniczne w tej dziedzinie.
Praca dla absolwenta specjalności Przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi:
- funkcjonariusze organów ścigania m.in. Policji, Straży Granicznej, służb specjalnych (ABW, CBA, AW, SWW, SKW);
- funkcjonariusze Służby więziennej;
- pracownicy organów administracji publicznej.