Bezpieczeństwo wewnętrzne - studia I stopnia
Szukasz ciekawych i atrakcyjnie prowadzonych studiów I stopnia na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne”? Lepiej nie mogłeś trafić. Poniżej przeczytasz, dlaczego na tym kierunku warto studiować w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej. Wśród atutów Uczelni warto wymienić m.in. zajęcia z praktykami pracującymi w służbach mundurowych, najnowocześniejsze laboratorium kryminalistyczne, strzelnicę elektroniczną oraz przygotowanie do pracy w różnych służbach mundurowych.
Nie zwlekaj, już dziś zarejestruj się w systemie e-rekrutacji WSPiA.
Bogate doświadczenie
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa praktycznie do początku istnienia – czyli od ponad 25 lat – kształci studentów na kierunku „BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE”. Na początku była to specjalność na kierunku „administracja”. Później samodzielny kierunek studiów I stopnia.
Od 2014 roku WSPiA jako pierwsza uczelnia w regionie i jedna z kilkunastu w Polsce uzyskała uprawnienia do prowadzenia studiów II stopnia na tym kierunku. Dzięki temu po ukończeniu studiów I stopnia możesz kontynuować naukę w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej zdobywając tytuł zawodowy magistra.
W WSPiA masz duży wybór i wiele możliwości
Studia pierwszego stopnia na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” trwają sześć semestrów. Kończą się uzyskaniem stopnia zawodowego licencjata.
Proponujemy Ci doskonałą, atrakcyjną i dostosowaną do potrzeb rynku pracy ofertę dydaktyczną.
Możesz wybrać jedną z 6 specjalności:
- przygotowanie obronne i bezpieczeństwo militarne, NOWOŚĆ!
- zarządzanie kryzysowe,
- cyberbezpieczeństwo,
- bezpieczeństwo ekonomiczne, NOWOŚĆ!
- służby ochrony bezpieczeństwa publicznego,
- przeciwdziałanie przestępczości zorganizowanej i terroryzmowi. NOWOŚĆ!
Zajęcia na specjalnościach są uruchamiane pod warunkiem zgłoszenia się odpowiedniej liczby kandydatów. Jeśli na wybranej przez Ciebie specjalności nie zostanie utworzona grupa, to istnieje możliwość studiowania na specjalności według toku indywidualnego. Możesz także zaproponować specjalność, której nie ma na liście i zrealizować ją w trybie indywidualnym pod warunkiem, że Uczelnia ma możliwości kadrowe jej prowadzenia. Możesz także mnożyć kompetencje poprzez wybranie kilku specjalności.
Zajęcia na studiach I stopnia na kierunku „BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE” w WSPiA prowadzą najlepsi specjaliści z zakresu m.in. kryminalistyki, kryminologii, prawa karnego, prawa policyjnego, psychologii, prawa administracyjnego, obrony narodowej oraz nauk wojskowych.
Zajęcia prowadzą wysocy rangą funkcjonariusze Policji, ABW, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej oraz czynni prokuratorzy i sędziowie. Są to m.in.:
▶ Ireneusz Ambroziak (b. naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Samochodową Komendy Stołecznej Policji, b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo–Śledczego Komendy Stołecznej Policji w Warszawie),
▶ dr Robert Bałdys (b. pierwszy zastępca Komendanta Stołecznego Policji),
▶ Andrzej Bodzioch (b. naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie),
▶ dr Małgorzata Chackiewicz (funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej w Rzeszowie),
▶ dr Paweł Chomentowski (b. zastępca dyr. Centrum Antyterrorystycznego ABW, b. Szef Bezpieczeństwa operatora Stadionu Narodowego PL.2012+),
▶ dr hab. Marek Fałdowski (b. Rektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie),
▶ dr Agata Furgała (b. wicedyrektor w MSWiA),
▶ gen. Józef Gdański (b. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i Olsztynie),
▶ prof. dr hab. Ewa Guzik- Makaruk (b. prodziekan ds. nauki na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, członek Krajowej Rady Transplantacyjnej, prezes Stowarzyszenia Polska Platforma Bezpieczeństwa Wewnętrznego),
▶ mł. insp. dr Maria Hapunik (naczelnik wydziału w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Białymstoku),
▶ gen. dr Krzysztof Justyński (b. Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach, kierował największym w Polsce garnizonem Policji),
▶ dr Bogdan Kołcz (były Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Przeworsku),
▶ dr Bartłomiej Kowalski (naczelnik Wydziału do Walki z Przestępczością Ekonomiczną KWP w Rzeszowie),
▶ podkom. Magdalena Kruczek (naczelnik Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Rzeszowie),
▶ dr Dorota Mocarska (b. dyr. Instytutu Nauk Prawnych i Instytutu Kształcenia Kadr Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie),
▶ dr Paweł Łuczkowski (b. szef Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Rzeszowie),
▶ Alena Myrda (b. naczelnik Wydziału Dochodzeniowo-Śledczego KWP w Rzeszowie),
▶ Jacek Sobolewski (b. I zastępca Komendanta Głównego Policji, dyr. Budżetu i Majątku Prokuratury Generalnej),
▶ dr Anna Świerczewska-Gąsiorowska (b. prorektor Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie),
▶ Grzegorz Świszcz (zastępca szefa Rządowego Centrum Bezpieczeństwa),
▶ gen. Dominik Tracz (b. Komendant Główny Straży Granicznej),
▶ Tomasz Trzos (funkcjonariusz Centralnego Biura Śledczego Policji w Kielcach),
▶ dr hab. Leszek Wieczorek (b. dyr Instytutu Ekspertyz Sądowych im. prof. dr. Jana Sehna w Krakowie),
▶ prof. dr hab. Bernard Wiśniewski (dyr. Centrum Metodologii Badań w Naukach o Bezpieczeństwie, członek Rady Doskonałości Naukowej),
▶ insp. Konrad Wolak (b. Komendant Miejski Policji w Rzeszowie, wiceprezes jednej z największych na Podkarpaciu firm ochrony osób i mienia),
▶ dr. hab. Andrzej Zapałowski (b. eurodeputowany do Parlamentu Europejskiego).
Praktyka jest najważniejsza
W programie studiów I stopnia na kierunku „BEZPIECZEŃSTWO WEWNĘTRZNE” znajdziesz wiele ciekawych zajęć praktycznych m.in. konwersatoria, ćwiczenia, warsztaty, pracownie praktyczne oraz symulowane oględziny miejsca zdarzenia prowadzone przez doświadczonych praktyków. Studenci uczą się także z wykorzystaniem interaktywnego symulatora zagrożeń internetowych pozwalającego na kreowanie i zwalczanie zagrożeń w cyberprzestrzeni, wirtuanego symulatora miejsca zbrodni "Cyber Crime" oraz gier decyzyjnych dotyczące procedur postępowania organów i służb w sytuacjach kryzysowych.
Mamy także nową propozycję atrakcyjnych ćwiczeń, czyli „Klinikę Bezpieczeństwa”. Są to zajęcia, podczas których to ty stajesz się wykładowcą. Podczas ćwiczeń – pod okiem praktyka – rozwiązujesz kazusy, dyskutujesz i uczysz innych studentów. Twoja aktywność i kreatywność podczas takich zajęć premiowana jest dodatkowymi punktami w ramach MIX-a Edukacyjnego.
W WSPiA skorzystasz także z unikalnego system kształcenia dodatkowego. Umożliwia on zdobycie dodatkowych, specjalistycznych kwalifikacji uzupełniających uniwersalne i wszechstronne wykształcenia zdobyte podczas studiów. System nazywa się BED (Bon Edukacji Dodatkowej). W ramach BED możesz wybrać dodatkowe, bezpłatne zajęcia zgodne z Twoimi zainteresowaniami.
Budynek dla twojego kierunku studiów
Dla studentów „BEZPIECZEŃSTWA WEWNĘTRZNEGO” w WSPiA wybudowany został nowoczesny obiekt „Collegium Securitatis”.
Znajdują się w nim m.in.:
- najnowocześniejsze w Polsce i doskonale wyposażone (za ponad 1 mln zł.) Podkarpackie Centrum Kryminalistyki, Kryminologii i Medycyny Sądowej;
- innowacyjne – pierwsze na Podkarpaciu i trzecie w Polsce - laboratorium „Cyber Crime”, dzięki któremu studenci w wirtualnej rzeczywistość uczą się prowadzenia oględzin miejsca zdarzenia oraz analizy znalezionych śladów.
- jedyny na Podkarpaciu uczelniany poligraf/wariograf – potocznie nazywany wykrywaczem kłamstw;
- pierwsza na Podkarpaciu nowoczesna uczelniana strzelnica elektroniczna;
- pełnowymiarowa, wielofunkcyjna hala sportowa z widownią;
- sale do ćwiczenia z wychowania fizycznego i różnych sztuk walki;
- siłownia, z której możesz korzystać za darmo;
- policyjny toru do testów sprawnościowych – przygotowujący m.in. do egzaminów wstępnych do policji.
Studia, które dają pracę
Absolwenci studiów I stopnia na kierunku „bezpieczeństwo wewnętrzne” bardzo dobrze radzą sobie na rynku pracy. Pomimo tego, że, po tych studiach najczęściej kontynuuje się naukę, to blisko 89 procent absolwentów WSPiA znajduje pracę po studiach. Mogą oni także liczyć na pensję w wysokości 3300 zł, a poszukiwanie etatowej pracy zajmuje im niecałe 2 miesiące.
Harmonogram tegorocznych terminów rekrutacji:
- I tura rekrutacji trwa do 3 sierpnia 2022 r.
- II tura rekrutacji trwa 28 września 2022 r.
Kandydaci rejestrują się elektronicznie i składają dokumenty on-line w systemie e-rekrutacja. Brakujące dokumenty (np. świadectwo maturalne) można uzupełnić w dowolnym momencie w czasie trwania rekrutacji.
Następnie kandydaci są zobowiązani do złożenia dokumentów w biurze rekrutacji, przed upływem terminu rekrutacji na studia tj. przed 3 sierpnia- I tura; 28 września- II tura.
Kandydat jest przyjmowany na studia w tej turze rekrutacji, w której złożył kompletne dokumenty.
Nie zwlekaj, już dziś zarejestruj się w systemie e-rekrutacji WSPiA!