Aktualności
Ponad 50 szkół przystąpiło do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA!
Dzięki kolejnym umowom podpisanym pomiędzy WSPiA, a szkołami podnadgimnazjalnymi z Podkarpacia w Akademii uczestniczyć będą uczniowie z ponad 50 szkół z 6 miast. Zajęcia w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa odbywać się będą w: w Dębicy, Jaśle, Krośnie, Łańcucie, Przemyślu i Rzeszowie. W każdym z tych miast utworzony został Wydział Akademii. Będzie on zlokalizowany w jednej ze szkół średnich.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Jak tłumaczył w czwartek prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA bezpieczeństwo to jeden z najważniejszych problemów współczesnego społeczeństwa. – Dzisiejszym podpisaniem umów ze szkołami z Rzeszowa zamykamy listę szkół, które będą uczestniczyć w proponowanych przez WSPiA zajęciach. Zainteresowanie ze strony dyrektorów i nauczycieli przerosło nasze oczekiwania. Dziś możemy już śmiało powiedzieć, że Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa obejmie prawie 60 szkół w 6 miastach Podkarpacia – tłumaczył nauczycielom prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
– Podczas zajęć chcemy pokazać młodzieży zagrożenia, których nie dostrzega, a które mogą spotkać ich w każdym dniu. Chcemy zaproponować mało wykładów akademickich, a dużo zajęć praktycznych. W ramach zajęć słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa będą mogli spotkać się z wykładowcami WSPiA m.in. prof. Andrzejem Zollem i prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim. Chcemy też zaproponować młodym ludziom dużo zajęć praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw) – dodał prof. Jerzy Posłuszny.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa to doskonała propozycja dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych – uważa Marta Micał, nauczycielka z Zespołu Szkół nr 2 w Rzeszowie. – Nasi uczniowie uczestniczyli w podobnych zajęciach w WSPiA już w ubiegłym roku. Zainteresowanie wśród młodych ludzi było ogromne, zgłosiły się aż dwie klasy. Teraz kiedy pojawiła się propozycja kolejnych zajęć tym razem w ramach już nie rzeszowskiej, ale podkarpackiej akademii tym bardziej stwierdziliśmy, że jest to doskonała propozycja dla naszych uczniów. Nasza szkoła realizuje profil prawno-policyjny więc takie zajęcia będą świetnym uzupełnieniem naszych lekcji. Mam nadzieję, że w tym roku zajęcia również obejmą zabezpieczanie śladów na miejscu przestępstwa, warsztaty w laboratorium kryminalistycznym oraz na strzelnicy elektronicznej – tłumaczy nauczycielka Marta Micał. Dodaje, że o powodzenie Akademii się nie martwi, bo w ubiegłym roku, pomimo że zajęcia odbywały się po lekcjach to młodzież bardzo chętnie i aktywnie w nich uczestniczyła.
Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.
Podczas spotkań w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień. Tematy zajęć związane są m.in. z przestępczością (w tym cyberprzestępczością) i jej skutkami, zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w Internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych oraz symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa.
Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.