Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa jest autorskim pomysłem Rektora WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej profesora dr hab. Jerzego Posłusznego.
Została ona powołana do życia w 2014 roku i od tego czasu zdążyła się wpisać się na stałe w obraz dziesięciu podkarpackich miast: Rzeszów, Dębica, Jasło, Kołaczyce, Krosno, Łańcut, Jarosław, Przemyśl, Stalowa Wola, Kolbusza.
Akademia działa pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i realizowana jest w ramach projektu edukacyjno-badawczego „Bezpieczna przyszłość” przy współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty.
Adresowana jest ona do uczniów szkół średnich zainteresowanych szeroko rozumianą problematyką prawa i bezpieczeństwa. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne i odbywają się w szkołach będących podmiotami tego przedsięwzięcia na bazie zawartych dwustronnych porozumień pomiędzy szkołą i Uczelnią.
Zajęcia prowadzone są w formie wykładów i warsztatów. Podczas takich zajęć uczniowie będą mieli okazję spotkać się z kadrą naukowo–dydaktyczną WSPiA oraz praktykami prowadzącymi zajęcia w naszej Uczelni (m.in.: prokuratorami, sędziami, funkcjonariuszami policji, Straży Granicznej, Służby Celnej).
Zajęcia odbywają się w następującej tematyce:
- zasady bezpieczeństwa w sieci (ochrona przed wirusami, ochrona haseł, loginów, danych dostępowych, ochrona operacji finansowych, wiarygodności informacji w sieci, cyberprzemoc, naruszenia prywatności),
- zagrożenia w cyberprzestrzeni (cyberstalking, kradzież tożsamości, phishing, child grooming, hate specach, cyberpedofilia), w tym procedura zgłaszania cyberprzestępstwa,
- nowe substancje psychoaktywne (prawne i zdrowotne skutki zażywania narkotyków, środków odurzających i środków zastępczych) oraz ich dystrybucja przez Internet;
- identyfikacja przestępstw i ich sprawców – ślady kryminalistyczne (zajęcia praktyczne - zabezpieczanie śladów daktyloskopijnych, traseologicznych, mechanoskopijnych, biologicznych, osmologicznych oraz mikrośladów z wykorzystaniem sprzętu laboratoryjnego);
- status prawny młodego człowieka, w tym odpowiedzialność prawna – cywilna, administracyjna i karna oraz jako nieletniego (zajęcia w formie dyskusji połączonej z symulacją rozprawy sądowej z zakresu prawa cywilnego/karnego z udziałem uczniów).
Na zakończenie zajęć słuchacze Akademii otrzymają dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w zajęciach.