Aktualności
Wykłady dla rodziców i nauczycieli z podkarpackich szkół
Z rodzicami uczniów z krośnieńskich szkół ponadgimnazjalnych spotkał się prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa i Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. W spotkaniu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 5 w Krośnie wzięło udział ponad 150 osób.
Podczas wykładu rodzice mogli poznać zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa uczniów w szkole oraz współpracy rodziców i szkoły w kontekście wychowania ucznia. Prof. Czesław Kłak tłumaczył także, jakie są prawa i obowiązki uczniów, nauczycieli i dyrekcji szkoły. Rodzice mogli poznać także zasady odpowiedzialności ucznia za zachowanie w szkole i poza nią.
Ważnym tematem spotkania był także problem opieki nad uczniem, którego rodzice wyjechali do pracy za granicę oraz opieki nad nim podczas wyjazdu zagranicznego (wycieczki, zorganizowane programy edukacyjne). Najwięcej uwagi prof. Czesław Kłak poświęcił jednak problemowi środków odurzających i środków zastępczych (tzw. dopalacze). Dyrektor Kolegium Prawa w WSPiA odniósł się do zagrożenia problemem narkomanii w woj. podkarpackim, ze szczególnym uwzględnieniem miasta Krosna oraz powiatu krośnieńskiego. Przedstawił też wyniki badań prowadzonych przez Zakład Kryminalistyki i Kryminologii WSPiA dotyczących dopalaczy, w tym ich dostępności.
Kolejny wykład na temat bezpieczeństwa w szkole oraz praw i obowiązków ucznia odbył się we wtorek 6 października 2015 r. w I Liceum Ogólnokształcącym w Przemyślu. Tym razem prof. Czesław Kłak spotkał się z nauczycielami szkół z Przemyśla.
Akademia
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa utworzona została przez Wyższą Szkołę Prawa i Administracji we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod Honorowym Patronatem Ministra Edukacji Narodowej. W zajęciach w ramach Akademii uczestniczy łącznie ponad 700. uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych z 6. miast regionu. Raz w miesiącu wykłady i zajęcia praktyczne organizowane są w: Rzeszowie, Łańcucie, Przemyślu, Dębicy, Jaśle i Krośnie.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.
Podczas spotkań w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień. Tematy zajęć związane są m.in. z przestępczością (w tym cyberprzestępczością) i jej skutkami, zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w Internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych, symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa oraz w zajęciach praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw).
Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.
Szczegóły dotyczące Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa można znaleźć na stronie www.mapib.wspia.eu.