Aktualności
W WSPiA powstało Centrum Mediacji i Arbitrażu
W Centrum Mediacji i Arbitrażu WSPiA studenci udzielać będą bezpłatnych porad dotyczących m.in. możliwości skorzystania z postępowania mediacyjnego, przebiegu i skutków mediacji oraz praw i obowiązków osób biorących w niej udział, a także zasad i przebiegu postępowania arbitrażowego. Ponadto dyżury pełnić będą zawodowi mediatorzy. Partnerem tej inicjatywy jest Izba Przemysłowo – Handlowa w Rzeszowie.
Centrum Mediacji i Arbitrażu działa przy funkcjonującej od kilku lat w WSPiA Klinice Prawa, gdzie są udzielane, również bezpłatnie, porady prawne osobom niezamożnym. Z pomocy Centrum skorzystać można w poniedziałek, środę i piątek od godziny 10.00 do 14.00 oraz we wtorek i czwartek od 14.00 do 18.00.
W otwarcia Centrum Mediacji i Arbitrażu uczestniczyli prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA; prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA oraz Mieczysław Łagowski, Prezes Izby Przemysłowo-Handlowej w Rzeszowie.
– Bardzo cieszę się, że oprócz studentów WSPiA w otwarciu Centrum uczestniczą także słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa – mówił prof. Jerzy Posłuszny. To pokazuje, że czynnie uczestniczycie w życiu naszej uczelni i korzystacie z naszej wiedzy nie tylko podczas lekcji w waszych szkołach. Pamiętajcie, że za parę lat to wy będziecie mediatorami, więc skorzystajcie z wiedzy, którą możecie zdobyć już teraz. To na pewno zaprocentuje w przyszłości. Centrum Mediacji i arbitrażu, jak również działająca w WSPiA Klinika Prawa to miejsce, z którego korzystają nie tylko mieszkańcy regionu. Korzystają także sami studenci, którzy pod okiem pracowników naukowych uczelni pełnią tam dyżury. Dzięki temu, że stykają się tam z konkretnymi przypadkami prawnymi, w praktyce poszerzają wiedzę i umiejętności prawnicze, które przydadzą się w późniejszej pracy zawodowej – mówił podczas otwarcia Centrum prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA.
Prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA zwrócił uwagę, że Centrum Mediacji i Arbitrażu to kolejne przedsięwzięcia Uczelni z zakresu wspierania alternatywnych metod rozwiązywania sporów i mediacji. – W ramach Systemu Edukacji Dodatkowej BED zainteresowani studenci WSPiA biorą udział w Studium Mediacji i Rozwiązywania Sporów. Podczas zajęć zdobywają wiedzę z zakresu nauk prawnych, psychologii, socjologii, pedagogiki, resocjalizacji oraz kryminologii, niezbędną do wykonywania zawodu mediatora. Jest to jedyne tego typu przedsięwzięcie na Podkarpaciu, umożliwiające zdobycie profesjonalnej wiedzy, potrzebnej każdemu, kto zamierza zostać mediatorem. WSPiA oferuje też studia podyplomowe z zakresu mediacji. Naturalnym krokiem było więc utworzenie w WSPiA Centrum Mediacji i Arbitrażu, w którym studenci będą mogli zdobywać wiedze praktyczną – tłumaczy prof. Czesław Kłak.
Jubileusz 20-lecia WSPiA
Tydzień Mediacji i uruchomienie Centrum Mediacji i Arbitrażu odbyło się w ramach obchodów jubileuszu 20-lecia Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Z tej okazji w październiku uczelnia przygotowała wiele atrakcji. Odbył się m.in. Tydzień pomocy prawnej prowadzonej przez Klinikę Prawa WSPiA oraz dyskusja panelowa nt. „Formy pomocy prawnej w Polsce”. Odbędzie się także cyklu wykładów otwartych, który zainauguruje spotkanie z prof. Andrzejem Zollem nt. „Godność człowieka, jako fundament porządku społecznego”.
WSPiA
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji w tym roku obchodzi jubileusz 20-lecia istnienia. Uczelnia jest najstarszą Szkołą Wyższą na Podkarpaciu utworzoną w 1995 r. Uczelnia prowadzi studia w trzech Kolegiach Dydaktycznych. Kolegium Prawa, Kolegium Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Kolegium Administracji, Biznesu i Zarządzania. Studenci do wyboru mają cztery kierunki studiów Prawo (5-letnie studia magisterskie), Bezpieczeństwo Wewnętrzne (studia I i II stopnia – licencjackie i magisterskie) oraz Administrację // Zarządzanie (studia I i II stopnia).
WSPiA jest także jedyną uczelnią niepubliczną na Podkarpaciu, a nawet w Polsce wschodniej - co więcej, jedną z 19 (na ponad 300) uczelni niepublicznych w Polsce, która posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Daje nam to status uczelni akademickiej i tym samym przynależność do elitarnej grupy najlepszych uczelni w Polsce.