Aktualności

WSPiA na dniach kariery w I LO w Rzeszowie

2015-10-23
Możliwości identyfikacji człowieka, jakie daje kryminalistyka oraz korzyści z pracy w zawodach prawniczych to główne tematy spotkania prof. Czesława Kłaka, Dyrektora Kolegium Prawa WSPiA z uczniami z I LO w Rzeszowie. Okazją do rozmowy z młodymi ludźmi był Szkolny Dzień Kariery, który odbył się we wtorek 20 października 2015 r. Miał on pomóc uczniom wybrać kierunek studiów na, którym będą kontynuować naukę.

Jak tłumaczy Piotr Wanat, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie dzień kariery miał ma celu pomóc uczniom w wyborze uczelni, kierunku studiów i zawodu. – Uczniowie cały czas mają problem z decyzją, co chcą robić w przyszłości. Mają problem z wyborem przedmiotów maturę. Zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać. Zorganizowane przez nas zajęcia mają im ułatwić podjecie decyzji. Przez cały dzień odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami różnych zawodów m.in. z wykładowcą WSPiA – prof. Czesławem Kłakiem. Wiem, że to spotkanie bardzo spodobało się uczniom i przekonało kilka osób do podjęcia studiów prawniczych – mówi Piotr Wanat, Dyrektor I LO w Rzeszowie.

Dodam, że z WSPiA bardzo mocno współpracujemy przy wielu przedsięwzięciach. – Nasi uczniowie biorą udział w zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Startują również w konkursie Lex Master oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. Co roku uczestniczymy też w Festiwalu Watch Docs. Dlatego też na dzień kariery postanowiliśmy zaprosić prof. Czesława Kłaka, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o możliwościach identyfikacji człowieka, jakie daje kryminalistyka – tłumaczy Piotr Wanat.

Podczas spotkania prof. Czesław Kłak przedstawił uczniom najnowsze osiągnięcia kryminalistyki w dziedzinie identyfikacji człowieka. W ramach swego wykładu prof. Czesław Kłak mówił m.in. o antropologii kryminalnej, przedstawiając przypadek identyfikacji ofiary zabójstwa na podstawie kości, które zostały przypadkowo odnalezione w miejscu, w którym obecnie przebiega autostrada, jak również o identyfikacji ofiary podpalenia na podstawie analizy jej uzębienia. Uczniowie poznali również problematykę śladów cyfrowych.

Według uczniów spotkanie z prof. Czesławem Kłakiem było bardzo ciekawym doświadczeniem. – Sprawdziłam wiele ulotek i folderów, ale jeszcze nie wiem, co chce studiować. Po dzisiejszym spotkaniu skłaniam się jednak w kierunku studiów związanych z kryminalistką i kryminologią lub prawem. Podczas spotkania mogliśmy poznać wiele aspektów pracy na miejscu przestępstwa. Pan Profesor opowiadał o tym, jak wygląda identyfikacja człowieka na podstawie różnych śladów. Poznaliśmy także sposoby identyfikacji. Pan Profesor podawał przykłady z życia, w których udało ustalić tożsamość człowieka dopiero po wielu latach. To było bardzo ciekawe doświadczeni – mówi Agnieszka, uczennica 3 klasy w I LO w Rzeszowie.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier