Aktualności
WSPiA na dniach kariery w I LO w Rzeszowie
Jak tłumaczy Piotr Wanat, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcącego w Rzeszowie dzień kariery miał ma celu pomóc uczniom w wyborze uczelni, kierunku studiów i zawodu. – Uczniowie cały czas mają problem z decyzją, co chcą robić w przyszłości. Mają problem z wyborem przedmiotów maturę. Zastanawiają się, jaki kierunek studiów wybrać. Zorganizowane przez nas zajęcia mają im ułatwić podjecie decyzji. Przez cały dzień odbyło się wiele spotkań z przedstawicielami różnych zawodów m.in. z wykładowcą WSPiA – prof. Czesławem Kłakiem. Wiem, że to spotkanie bardzo spodobało się uczniom i przekonało kilka osób do podjęcia studiów prawniczych – mówi Piotr Wanat, Dyrektor I LO w Rzeszowie.
Dodam, że z WSPiA bardzo mocno współpracujemy przy wielu przedsięwzięciach. – Nasi uczniowie biorą udział w zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Startują również w konkursie Lex Master oraz w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy o Państwie i Prawie. Co roku uczestniczymy też w Festiwalu Watch Docs. Dlatego też na dzień kariery postanowiliśmy zaprosić prof. Czesława Kłaka, który w bardzo ciekawy sposób opowiadał o możliwościach identyfikacji człowieka, jakie daje kryminalistyka – tłumaczy Piotr Wanat.
Podczas spotkania prof. Czesław Kłak przedstawił uczniom najnowsze osiągnięcia kryminalistyki w dziedzinie identyfikacji człowieka. W ramach swego wykładu prof. Czesław Kłak mówił m.in. o antropologii kryminalnej, przedstawiając przypadek identyfikacji ofiary zabójstwa na podstawie kości, które zostały przypadkowo odnalezione w miejscu, w którym obecnie przebiega autostrada, jak również o identyfikacji ofiary podpalenia na podstawie analizy jej uzębienia. Uczniowie poznali również problematykę śladów cyfrowych.
Według uczniów spotkanie z prof. Czesławem Kłakiem było bardzo ciekawym doświadczeniem. – Sprawdziłam wiele ulotek i folderów, ale jeszcze nie wiem, co chce studiować. Po dzisiejszym spotkaniu skłaniam się jednak w kierunku studiów związanych z kryminalistką i kryminologią lub prawem. Podczas spotkania mogliśmy poznać wiele aspektów pracy na miejscu przestępstwa. Pan Profesor opowiadał o tym, jak wygląda identyfikacja człowieka na podstawie różnych śladów. Poznaliśmy także sposoby identyfikacji. Pan Profesor podawał przykłady z życia, w których udało ustalić tożsamość człowieka dopiero po wielu latach. To było bardzo ciekawe doświadczeni – mówi Agnieszka, uczennica 3 klasy w I LO w Rzeszowie.