Aktualności

Jak wygląda rozprawa sądowa, czyli zajęcia praktyczne dla uczniów z Podkarpacia

2015-10-28
Przebieg postępowania sądowego to temat kolejnych zajęć dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. W ramach zajęć młodzi ludzie mogli uczestniczyć w symulowanej rozprawie sądowej przygotowanej przez studentów WSPiA. Zajęcia odbyły się w październiku w Dębicy, Rzeszowie, Krośnie oraz Przemyślu.

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA powstała we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej. Celem projektu WSPiA jest edukacja i profilaktyka w zakresie prawa i bezpieczeństwa. W pierwszym roku działalności Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w zajęciach organizowanych przez WSPIA uczestniczyło prawie 700. słuchaczy z 50. szkół ponadgimnazjalnych w 6. miastach Podkarpacia.

Jak działa Sąd

Podczas pierwszych zajęć w tym roku akademickim uczniowie szkół ponadgimnazjalnych uczestniczyli w symulowanej rozprawie sądowej przygotowanej przez studentów działających w uczelnianej Klinice Prawa. Rozprawa dotyczyła sprawy 11 letniej Magdaleny K. i 19 letniego Artura W., którzy zostali zaatakowani przez agresywnego psa. Uciekając przed nim na rowerze Artur W., zorientował się, że nie uda mu się uciec z Magdaleną K. siedzącą na ramie pojazdu. W pewnym momencie zepchną ją z roweru, a sam szybko odjechał. Magdalena K. spadając z roweru, skręciła kostkę i doznała licznych potłuczeń, zaś agresywny pies wielokrotnie ugryzł ją w nogi i po klatce piersiowej. Doznała licznych i bolesnych ran szarpanych. Winę za te obrażenia ponosi oskarżony Artur W.

Podczas zajęć uczniowie mogli poznać cały przebieg przesłuchania w toku rozprawy, jak również wypowiedzi końcowe stron oraz ogłoszenie wyroku. – fajne też było to, że mogliśmy sami spróbować swoich sił w roli sędziego, prokuratora czy adwokata – mówili uczestnicy Akademii po zajęciach w Rzeszowie. – Mogliśmy przymierzyć togi usiąść na miejscy różnych stron procesu. Studenci mieli przygotowany scenariusz, na podstawie którego mogliśmy uczestniczyć w symulowanej rozprawie sądowej. Najbardziej zaskoczyło nas to, że taka rozprawa bardzo różni się od tego, co oglądamy w różnych programach i serialach w telewizji – mówią uczniowie.

Według nich udział w zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa daj dużą wiedzę, która może przydać się w życiu codziennym. – wszyscy wiemy, że nieznajomość prawa szkodzi, a takie zajęcia pokazują nam i uczą nas jakie mamy prawa oraz obowiązki. Jak się zachowywać, aby nie popaść w konflikt z prawem, ale taż jak powinien w stosunku do nas zachowywać się np. policjant. Bardzo ciekawe były tez zajęcia o dopalaczach i różnych środka odurzających oraz o bezpieczeństwie m.in. w Internecie. Jesteśmy bardzo zadowoleni i mamy nadzieję, że ta wiedza przyda nam się w życiu – mówili uczestnicy Akademii podczas zajęć w Rzeszowie.

Symulowana rozprawa sądowa zaprezentowana zostanie w 6 miastach. Do tej pory odbyły się zajęcia w Dębicy (26.10.2015 r.) i Rzeszowie (27.10.2015 r.). Kolejne zaplanowano w Krośnie (29.10.2015 r.), Przemyślu (29.10.2015 r.), Łańcucie (2.11.2015 r.) i Jaśle (09.11.2015 r.).

Szkolenie dla nauczycieli

Dodatkowo w poniedziałek 9 listopada 2015 r. zaplanowano szkolenie dla nauczycieli z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle z zakresu bezpieczeństwa w szkole i prawno-organizacyjnych uwarunkowań funkcjonowania szkoły. Szkolenie przeprowadzi prof. Czesław Kłak, Dyrektor Kolegium Prawa WSPiA i Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Będzie to kolejne szkolenie z tego zakresu dla nauczycieli podkarpackich szkół średnich. Wcześniej prof. Czesław Kłak prowadził zajęcia dla nauczycieli w Łańcucie i Przemyślu.

Akademia

Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.

Podczas spotkań w ramach Akademii uczniowie będą mogli poznać wiele aktualnych zagadnień. Tematy zajęć związane są m.in. z przestępczością (w tym cyberprzestępczością) i jej skutkami, zasadami odpowiedzialności za przestępstwa i wykroczenia oraz problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa. W ramach zajęć uczniowie będą mogli poznać skutki spożywania alkoholu, posiadania i używania narkotyków oraz innych nielegalnych substancji w świetle prawa. Tematyka zajęć obejmie także zasady bezpieczeństwa w szkole, na ulicy, w podróży, w Internecie, zagrożeń związanych z użytkowaniem nowoczesnych technologii oraz problematykę praw autorskich. Słuchacze Akademii będą również uczestniczyć w symulowanych rozprawach sądowych, symulacji zbierania śladów na miejscu przestępstwa oraz w zajęciach praktycznych w oparciu o sprzęt znajdujący się na wyposażeniu Laboratorium Kryminalistycznego WSPiA, m.in. walizy śledcze, walizy do zabezpieczania śladów daktyloskopijnych, wariograf (tzw. wykrywacz kłamstw).

Słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa na zakończenie zajęć otrzymają specjalne dyplomy, potwierdzające uczestnictwo w Akademii. Zajęcia w ramach Akademii są bezpłatne.

Szczegóły dotyczące Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa można znaleźć na stronie www.mapib.wspia.eu.

Multimedia

Prev Next
  • Wirtualne informatory
  • Wirtualny spacer
  • Podkasty

Biblioteka

Akademickie Biuro Karier