Aktualności
Ramy organizacyjno-prawne funkcjonowania szkoły – konferencja dla dyrektorów szkół i nauczycieli
Konferencja nt. „Ramy organizacyjno-prawne funkcjonowania szkoły” odbyła się we wtorek 24 listopada 2015 r. w Zespole Zamkowo-Parkowym w Krasiczynie. Dyskusja połączona została z posiedzeniem Rady Dydaktyczno-Programowej Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa działającej przy Wyższej Szkole Prawa i Administracji.
W konferencji na Zamku w Krasiczynie uczestniczyło blisko 30 dyrektorów i nauczycieli z podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych, które przystąpiły do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Podczas obrad obecny był także prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA oraz prof. Czesław Kłak, Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa oraz Dyrektor Kolegium Prawa. Gośćmi specjalnymi spotkania w Zamku w Krasiczynie byli inspektor Grzegorz Jach – Pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. promocji bezpieczeństwa publicznego, społeczny doradca Rzecznika Praw Dziecka oraz Wiesław Motyka – Dyrektor Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Rzeszowie.
Konferencja miała na celu zaprezentowanie sprawozdania z działalności Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Dodatkowo przedstawiony został ogólnopolski program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Konferencję zakończyła prezentacja wniosków wynikających z kontroli NIK, dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa uczniów i bezpieczeństwa procesu nauczania.
Witając gości konferencji prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA mówił, że bardzo go cieszy to, że Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa utworzona przy WSPiA spotkała się z tak dużym zainteresowaniem. – Kiedy ponad rok temu powstał pomysł utworzenia Akademii, nie spodziewaliśmy się aż tak dużego zainteresowania. Uruchomiliśmy zajęcia w 6 miastach regionu. Dziś widzimy, że prowadzone przez naszych wykładowców zajęcia odgrywają bardzo ważną rolę w edukacji młodzieży. Jest także źródłem cennych inspiracji na przyszłość zarówno dla WSPiA, jak i dyrektorów szkół z Podkarpacia. Głównym efektem i wartością dodaną Akademii jest także zdobywanie przez uczniów wiedzy z zakresu prawa i bezpieczeństwa, czyli dziedzin, które mają szczególne znaczenie praktyczne – mówił prof. Jerzy Posłuszny.
Sprawozdanie z działalności Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa zaprezentował jej dyrektor prof. Czesław Kłak. Jak tłumaczył podczas zajęć słuchacze Akademii mogli poznać wiele aktualnych zagadnień. – Przez cały rok staraliśmy się, aby tematyka była bardzo zróżnicowana. Młodzież mogła poznać różne rodzaje patologii społecznych. Mówiliśmy o odpowiedzialności karnej i zagrożeniach związanych m.in. z używaniem alkoholu, środków odurzających, dopalaczy i innych substancji odurzających. W czasie zajęć uczniowie mogli poznać także problematykę odpowiedzialności nieletniego za czyn karalny i związane z tym konsekwencje. Poznali niektóre powszechne typy przestępstw np. groźby karalne, rozbój, naruszenie nietykalności cielesnej zarówno funkcjonariusza, jak i obywatela. Tematyka zajęć dotyczyła także technik śledczych, takich jak daktyloskopowanie czy badania za pomocą wariografu. Staraliśmy się, aby każde zajęcia oprócz części teoretycznej zawierały także element praktyczny, czyli np. symulację zatrzymania sprawcy przestępstwa czy też oględzin miejsca zdarzenia – wyliczał prof. Czesław Kłak.
Dyrektor Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa dodaje, że w planach na przyszły rok szkolny są kolejne ciekawe zajęcia m.in. z użyciem specjalnych manekinów pozorujących rany ofiary przestępstwa i pozwalających na prezentację różnych technik kryminalistycznych.
Ważnym punktem spotkania w Krasiczynie była prezentacja wniosków z kontroli NIK dotyczących bezpieczeństwa uczniów w szkołach. Raport zaprezentował Wiesław Motyka, Dyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie.
Jak tłumaczył, z danych wynika, że w szkołach coraz częściej pojawiają się patologie w cyberprzestrzeni. – Aż 1/5 uczniów przyznaje, że otrzymuje niemiłe wiadomości i pogróżki. Chodzi tu głównie o nieprzyjemne SMS-y, maile czy zamieszczanie w sieci ośmieszające zdjęć i filmiki. Agresja słowna dotyka ponad 74% uczniów, a fizyczna ok. 60%. Niepokojącym zjawiskiem jest też zażywanie narkotyków, dopalaczy i leków uzależniających. Z badań NIK wynika także że ponad 31% uczniów było świadkiem zażywania narkotyków w szkole. Ponad 17% świadkiem ich sprzedaży, a prawie 30% ankietowanych nauczycieli przyznało, że istnieje u nich problem zażywania narkotyków przez uczniów. Najwięcej zachowań patologicznych występuje w gimnazjach. Najmniej w szkołach średnich – wyliczał Wiesław Motyka, Dyrektora Delegatury NIK w Rzeszowie.
Nauczyciele uczestniczący w konferencji pt. „Ramy organizacyjno-prawne funkcjonowania szkoły” mogli również poznać ogólnopolski program Komendy Głównej Policji „Profilaktyka a Ty”. Gość specjalny konferencji insp. Grzegorz Jach tłumaczył, dlaczego dochodzi do demoralizacji młodzieży. – Czynników jest wiele, ale można tu wskazać rozpad rodziny, w tym brak poświęcania dzieciom wystarczającej ilości czasu, a także negatywny wpływ grupy rówieśniczej. Szkoła musi współpracować z rodzicami w diagnozowaniu i przeciwdziałaniu patologii wśród młodzieży. Rozbieżności w działaniu szkół i samorządów powodują, że niezbędna jest korekta prowadzonej polityki, zwłaszcza w obliczu nowych zjawisk patologicznych – mówił insp. Grzegorz Jach.
Na zakończenie obrad prof. Czesław Kłak wygłosił referat nt. praw i obowiązków uczniów oraz prawnych możliwości ich egzekwowania. W swojej wypowiedzi podkreślił, że obecna ustawa o systemie oświaty oraz wydane na jej podstawie rozporządzenia wykonawcze nie pozwalają w sposób skuteczny kontrolować zachowań uczniów, co negatywnie rzutuje na możliwości przeciwdziałania zachowaniom nagannym. Profesor zwrócił m.in. uwagę na fakt, że nauczyciel nie dysponuje możliwością zatrzymania telefonu komórkowego ucznia, mimo że korzystanie z niego podczas zajęć może być wyraźnie zabronione przez statut szkoły.
Akademia
Podkarpackie Forum Klas Prawniczych tworzone jest w ramach działającej przy WSPiA Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Akademia to element realizowanego przez Uczelnię programu „Bezpieczna przyszłość”. Do Akademii przystąpiło około 50 szkół ponadgimnazjalnych. Podstawowym celem Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest edukacja prawna oraz podnoszenie świadomości prawnej i świadomości w zakresie bezpieczeństwa. Akademia ma także na celu kształtowanie praworządnych postaw w szkole i w życiu społecznym oraz rozwijanie zainteresowań prawem i problematyką bezpieczeństwa. Uczestnictwo w Akademii ma również pomóc w budowie zaufania i szacunku pomiędzy młodzieżą a organami państwa oraz formacjami i służbami zajmującymi się egzekwowaniem prawa i ochroną bezpieczeństwa. Zajęcia mają również kształtować postawy sprzyjające bezpiecznym zachowaniom w życiu społecznym.