Aktualności
Wybuchy, ogień i atak na konwój z niebezpiecznym przestępcą w WSPiA
Przez cały dzień w kampusie WSPiA w Rzeszowie na uczniów czekały pokazy pirotechniczne i pożarnicze, symulacje ataku na konwój więzienny z niebezpiecznym przestępcą i zatrzymania przemytnika, pokazy musztry paradnej, dawnego umundurowania policyjnego, prezentacje psów, specjalistycznego sprzętu służb mundurowych oraz konkursy, quizy, turnieje.
– Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa z roku na rok ma coraz szerszy zasięg – mówił na początku imprezy prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA. – Dziś śmiało możemy powiedzieć, że impreza na stałe wpisała się w kalendarz istotnych wydarzeń edukacyjnych, promujących bezpieczeństwo nie tylko na Podkarpaciu ale i w południowej Polsce. Najważniejszą ideą Święta jest stworzenie prawdziwej platformy wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy między przedstawicielami instytucji i służb sektora bezpieczeństwa wewnętrznego, pracownikami naukowymi oraz młodzieżą ponadgimnazjalną i studencką. Chcemy ich zainteresować problematyką szeroko rozumianego bezpieczeństwa wewnętrznego. Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego, jak i Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa to główne elementy realizowanego przez WSPiA programu „Bezpieczna Przyszłość” – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.
Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego co roku cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku w kampusie WSPiA w Rzeszowie pojawiło się ponad 2000 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia i Małopolski oraz studentów WSPiA. Czekało na nich wiele atrakcji.
– Działo się bardzo dużo ciekawych rzeczy – mówią uczniowie. – Ciężko było się zdecydować jaki pokaz wybrać. Na szczęście udało nam się zobaczyć większość przygotowanych propozycji. Bardzo fajne były pokazy pirotechniczne i pożarnicze z wybuchami i płomieniami oraz atak na konwój więzienny. Dodatkowo podobały nam się prezentacje Służb Mundurowych i wozów, które mają na wyposażeniu. Uczymy się w klasie mundurowej więc dla nas to była bardzo ciekawa impreza – mówią uczniowie, którzy uczestniczyli w Święcie zorganizowanym przez WSPiA.
Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozpoczął koncert orkiestry 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Później uczniowie mogli uczestniczyć w symulowanym ataku na konwój z niebezpiecznym przestępcą oraz symulowanym zatrzymaniu przemytnika. W programie znalazły się także pokazy pirotechniczne – detonacja ładunku wybuchowego, pokaz gaszenia płonącego tłuszczu, musztry paradnej i dawnego umundurowania policyjnego. Były też prezentacje psów służbowych pracujących w różnych służbach mundurowych, pokazy resuscytacji, udzielania pierwszej pomocy i działania alkogogli. Ponadto w programie znalazły się badania na wariografie, zajęcia na torze sprawnościowym, symulowane oględziny miejsca zdarzenia kryminalnego oraz pokaz technik obezwładniania. Nie zabrakło też wojskowej grochówki.
Taka impreza to doskonały pomysł – uważają przedstawiciele Służb Mundurowych uczestniczących w Święcie Bezpieczeństwa w WSPiA. – Bardzo chętnie włączyliśmy się w to przedsięwzięcie. Przede wszystkim dlatego, że pozwala nam zaprezentować możliwości naszej formacji – mówi mł. bryg. Marcin Betleja, rzecznik Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego PSP. – Takie spotkanie z uczniami i studentami daje nam także możliwość edukowania w zakresie profilaktyki przeciwpożarowej. Robimy to w ramach ogólnopolskiej akcji „Zgaś ryzyko”, służącej ograniczaniu liczbę pożarów oraz ich ofiar. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także pokazy gaśnicze, które przeprowadziliśmy na terenie kampusu WSPiA – dodaje mł. bryg. Marcin Betleja.
Zgadza się z nim mjr Jarosław Wójtowicz, rzecznik prasowy Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Rzeszowie. – Służba Więzienna, jest formacją o której mieszkańcy regionu wiedzą raczej niewiele. Dzięki takiej imprezie jak Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego możemy pokazać jak wygląda nasza praca i jakim sprzętem i wyposażeniem dysponujemy. Dziś mogliśmy także pokazać nasze umiejętności w sytuacji zagrożenia konwoju przewożącego więźniów – tłumaczy mjr Jarosław Wójtowicz.
Na parkingu w kampusie WSPiA można było zobaczyć sprzęt Komendy Wojewódzkiej Policji, która zaprezentowała m.in. robota pirotechnicznego, Busa Prewencyjnego oraz konie i psy służbowe. Swoje pojazdy specjalistyczne pokazał Bieszczadzki Oddział Straży Granicznej, Państwowa Straż Pożarna, 21 Brygada Strzelców Podhalańskich, Służba Celna, Służba Więzienna, WITD i Straż Miejska w Rzeszowie. Zobaczyć można było Mobilne Centrum Monitoringu Straży Ochrony Kolei oraz symulator zderzeń, symulator jazdy 3D, drony i urządzenie e-SURV Żandarmerii Wojskowej. Na Święcie pojawili się także m.in. przedstawicieli ABW oraz Komendanta Głównego Policji.
Duża część prezentacji znajdowała się w hali sportowej WSPiA. Swoje stoiska zaprezentowała m.in. Służba Więzienna, Państwowa Straż Pożarna, Straż Graniczna, Policja, Służba Celna, Żandarmeria Wojskowa, 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, Inspekcja Transportu Drogowego, SOK oraz Jednostka Strzelecka „Strzelec”.
W programie III Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego znalazł się też test wiedzy o bezpieczeństwie wewnętrznym z nagrodami oraz tematyczny panel dyskusyjny pt. „Służby mundurowe - historia a współczesność” i wystawa fotograficzna „Służba Celna w obiektywie”.
Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego było też okazją do uroczystego zakończenia działającej przy WSPiA Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Prawe 700 uczniów otrzymało dyplomy ukończenia Akademii oraz specjalne wyróżnienia dla najaktywniejszych słuchaczy.
W Święcie uczestniczyli przedstawiciele podkarpackich służb m.in.: gen. Bogdan Kuliga – Komendant Wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, insp. Krzysztof Pobuta – Komendant Wojewódzki Policji, dr. płk. Piotr Patla – Komendant Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej, ppłk. Paweł Żuczek – Szef Delegatury ABW w Rzeszowie, mł. insp. Jadwiga Zenowicz – Dyrektor Izby Celnej w Przemyślu, płk Marek Grabek – Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Rzeszowie, mjr Krzysztof Konowrocki - Komendant Wydziału ŻW w Rzeszowie, nadkom. Maciej Słodziński – Dyrektor Urzędu Celnego w Rzeszowie, Łukasz Tur – Podkarpacki Wojewódzki Inspektora Transportu Drogowego, płk Paweł Sienkowski, Doradcę Wojewody ds. bezpieczeństwa, płk Adam Gwiazdowicz – reprezentujący Szefa ABW, mł. insp. Daniel Głowacz reprezentujący Komendanta Głównego Policji oraz gen. Dominik Tracz – b. Komendant Główny Straży Granicznej i gen. Józef Gdański – b. Komendant Wojewódzki Policji w Rzeszowie i Olsztynie/
Wśród gości III Podkarpackie Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego byli także Jerzy Brodowski – Komendant Regionu Straży Ochrony Kolei w Przemyślu, mgr inż. Józef Wisz – Komendanta Straży Miejskiej w Rzeszowie, bryg. Waldemar Wilk – Komendant Miejski PSP w Rzeszowie, podinsp. Konrad Wolak – Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rzeszowie, mjr Zbigniew Winarski – WKU w Rzeszowie, mjr Jarosław Oleszko – WKU w Jarosławiu oraz Jaromir Ślączka – Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.
Organizatorem III Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego była Wyższa Szkoła Prawa i Administracji i Podkarpackie Kuratorium Oświaty. Patronatem medialnym Święto objęło: Polskiego Radia Rzeszów, TVP Rzeszów oraz portal gospodarkapodkarpacka.pl.
Więcej zdjęć i informacji na temat III Podkarpackiego Młodzieżowego Święta Bezpieczeństwa Wewnętrznego znajdziesz na stronie imprezy.