Aktualności
Kolejne miasto przystąpiło do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa
Uruchomiony na początku października 2016 r. nowy oddział Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa jest już 9 działającym na Podkarpaciu. Zajęcia dla młodzieży organizowane przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą odbywają się również w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy, Łańcucie, Jarosławiu i Kolbuszowej.
W inauguracji Podkarpackiej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Stalowej Woli uczestniczyli Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej prof. Jerzy Posłuszny, Starosta Powiatu Stalowowolskiego – Janusz Zarzeczny, Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego, Andrzej Koluch i Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej, Mariusz Potasz. W uroczystości uczestniczyli także przedstawiciele Policji, Wojska, Straży Pożarnej i innych służb mundurowych.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa to zajęcia prowadzone nie tylko w formie wykładów, ale i warsztatów – przypomniał podczas uroczystego otwarcia Akademii w Stalowej Woli prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Podczas zajęć słuchacze PMAPIB mają okazję spotkać się z kadrą naukowo–dydaktyczną oraz praktykami (m.in.: prokuratorami, sędziami, funkcjonariuszami policji, Straży Granicznej, Służby Celnej), którzy prowadzą zajęcia w WSPiA. Problematyka poruszana podczas zajęć ma nie tylko pogłębić wiedzę młodego człowieka z zakresu prawa oraz szeroko pojętego bezpieczeństwa, ale również ostrzec go przed aktualnymi zagrożeniami, jakimi są dopalacze, czy chociażby cyberprzestępczość – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.
Według Starosty stalowowolskiego Janusza Zarzecznego współpraca ze szkołami wyższymi jest dla niego bardzo ważna. – Bardzo się cieszę, że do Akademii prowadzonej przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą przystąpiły nasze dwie największe i najlepsze szkoły. Jest to projekt godny uwagi i wsparcia – tłumaczył Janusz Zarzeczny.
Siedzibą Wydziału Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Stalowej Woli został Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego. W zajęciach uczestniczyć będzie ponad 200 uczniów z dwóch szkół, które przestąpiły do Akademii.
Podczas uroczystej inauguracji zaprezentowane zostały dwa niezwykle ciekawe wykłady, przygotowane w ramach XIV Sesji Historycznej, corocznie organizowanej w ZSP nr 1. Pierwszy pt. "Historia szablą pisana" zaprezentował Grzegorz Sztal, który przybliżył historię szabli. Dodatkowo zaprezentowana została kolekcja, w której znajduje się ponad 40 szabli. Drugi z wykładów przygotowany został przez przedstawicieli Roztoczańskiej Konnej Służby Ochrony Przyrody i przedstawiał tradycje kawaleryjskie.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Administracji
Akademia powstała w 2014 r. z inicjatywy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. W pierwszym roku działalności, w bezpłatnych zajęciach w ramach Akademii, uczestniczyło ponad 850 słuchaczy z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych w 6 miastach Podkarpacia. W II edycji jest to już 1500 uczniów z 70 szkół z 9 podkarpackich miast.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Łańcucie. W tym roku Akademia rozszerza swoją działalność o Jarosław, Kolbuszową i Stalową Wolę. W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.
Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią szerszego projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”. Składają się na niego także m.in. badania dotyczące zagrożeń dla młodzieży oraz Podkarpackie Młodzieżowe Święto Bezpieczeństwa Wewnętrznego.