Aktualności
I etap Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie za nami
!!!Przeczytaj informację o I Podkarpackim Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie na stronie gazety Rzeczpospolita!!!
Do pierwszego etapu Podkarpackiego Konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie zgłosiło się prawie 400 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z całego Podkarpacia. Przeprowadzono go w 9 miastach, w których działa prowadzona przez WSPiA Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa.
I Etap (szkolny) odbył się we wtorek 29 listopada 2016 r. Uczniowie na odpowiedź na 30 pytań mieli 30 minut. Do II Etapu Konkursu przejdą uczestnicy, którzy otrzymają co najmniej 24 punkty. Najwięcej osób test napisało w Rzeszowie (130), Krośnie (80) i Jaśle (50). W Dębicy, Jarosławiu, Kolbuszowej, Łańcucie, Przemyślu i Stalowej Woli do sprawdzenia wiedzy z zakresu bezpieczeństwa zgłosiło się po około 20 osób.
Według uczestników I etapu konkursu test nie był łatwy, ale z pytaniami można było sobie poradzić. – Wystarczyło przeczytać materiały zmieszczone na stronie konkursu i uważać na zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Niektóre pytania były zaskakujące, ale jeśli ktoś choć trochę interesuje się tematyką bezpieczeństwa, to nie miał problemów. Ja zgłosiłam się, bo chcę sprawdzić swoją wiedzę. Mam też nadzieję na to, że uda mi się wygrać nagrodę główną, czyli studia na kierunku Bezpieczeństwo Wewnętrzne w WSPiA – mówi uczennica LO w Kolbuszowej.
Do udziału w konkursie uczelnia zaprosiła wszystkich uczniów szkół ponadgimnazjalnych w tym wielu uczniów klas mundurowych. Konkurs w dwóch etapach ma wyłonić osoby z najlepszą wiedzą z zakresu problematyki bezpieczeństwa i prawa.
II Etap konkursu (Finał) odbędzie się w siedzibie WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej 8 grudnia 2016 r. podzielony zostanie na dwie części. W pierwszej wszyscy zakwalifikowani uczniowie będą musieli rozwiązać test złożony z 30 pytań. Na odpowiedzi będą mieli 30 minut. Do części II zakwalifikuje się 30 uczestników, którzy uzyskali największą liczbę punktów z testu. W tej części Konkursu uczniowie będą udzielać pisemnej odpowiedzi na 1 zagadnienie wybrane z zestawu 3 pytań problemowych. Maksymalnie mogą zdobyć 5 punktów.
Aby wygrać I Podkarpacki Konkurs Wiedzy o Bezpieczeństwie, uczniowie szkół ponadgimnazjalnych muszą wykazać się wiedzą na temat szeroko pojmowanej problematyki bezpieczeństwa w tym m.in. zasad ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego, systemu instytucji i służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo. Powinni znać podstawy prawne ścigania i wykrywania przestępstw i wykroczeń oraz podstawową wiedzę z zakresu kryminalistyki i kryminologii. Tematyka konkursu obejmuje także zagadnienia z obszaru podstaw ustroju RP, instytucji państwowych, instytucji Unii Europejskiej oraz organizacji międzynarodowych w odniesieniu do zadań zapewnienia bezpieczeństwa.
Nagrodami w I Podkarpackim konkursie Wiedzy o Bezpieczeństwie są bezpłatne studia w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej, zwolnienie z opłaty rekrutacyjnej na studia oraz bezpłatne miejsce w Zespole Mieszkań Uczelnianych WSPiA przez cały okres studiów (od I do VI miejsca). Uczniowie, którzy zajmą miejsca od VII do X, otrzymają tablety.
Organizatorem I Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie jest WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa. Konkurs odbywa się pod patronatem Wojewody Podkarpackiego, Marszałka Województwa oraz Podkarpackiego Kuratora Oświaty.
Konkurs
Podkarpackie Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie organizowany jest po raz pierwszy przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą. Celem Konkursu jest szerzenie wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych postaw patriotycznych, popularyzacja wiedzy na temat systemu obronności RP i obowiązków instytucji i obywateli w tym zakresie. Konkurs będzie także promował umiejętności z zakresu zachowania się w sytuacjach kryzysowych, edukację obywatelską oraz wiedzę z zakresu różnych dziedzin prawa związanych z bezpieczeństwem. Tematyka i zagadnienia Konkursu oparte są na programie realizowanym podczas zajęć w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Konkurs organizowany jest w ramach realizowanego przez WSPiA od kilku lat programu edukacyjno-badawczy „Bezpieczna Przyszłość”. Przedsięwzięcie to jest także jedną z wielu form działalności, istniejącej od 2010 r. Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzonej przez WSPiA, pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Słuchaczami Akademii jest obecnie około 1200 uczniów z 70 szkół ponadgimanzjalnych, zlokalizowanych w 9 największych miastach województwa podkarpackiego. Należy dodać, że PMAPiB jest jedynym w Polsce takim przedsięwzięciem edukacyjnym.
Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.wspia.eu