Aktualności
Wręczenie dyplomów ukończenia PMAPiB w Kolbuszowej i Stalowej Woli
Uroczystość zakończenia II edycji Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i bezpieczeństwa odbyła się w dwóch miejscach. Najpierw dyplomy odebrali uczniowie z Liceum Ogólnokształcące im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. Druga część uroczystości odbyła się w Stalowej Woli. Tutaj dyplomy otrzymali uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego oraz Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej.
– Udział w zajęciach w ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa to bardzo ciekawe doświadczenie – uważają uczniowie ze Stalowej Woli. – Część z nas wcześniej nie interesował się zagadnieniami z zakresu prawa, kryminalistyki czy kryminologii, czy bezpieczeństwa. Po spotkaniach z wykładowcami mamy świadomość, że jest to ważny aspekt życia również młodych ludzi. Bardzo fajne było to, że mogliśmy uczestniczyć w różnych symulacjach i zajęciach praktycznych, a nie tylko wysłuchać wykładów. Kilku osobom z naszej szkoły zajęcia pomogły także w wyborze kierunku studiów i swojej przyszłości – opowiadali uczniowie ze Stalowej Woli.
Dyplomy ukończenia Akademii wręczył uczniom prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Bardzo cieszę się, że Akademia spotkała się z tak ogromnym zainteresowaniem uczniów zarówno z Kolbuszowej, jak i Stalowej Woli. Wybraliśmy problematykę prawa i bezpieczeństwa, ponieważ są to jedne z najważniejszych wartości w życiu każdego z nas. Na młodych ludzi czeka wiele zagrożeń. Mam nadzieję, że zaproponowane przez nas zajęcia poszerzyły wasze horyzonty, otworzyły oczy na nowe możliwości i pozwoliły jeszcze lepiej zrozumieć otaczający was świat. Gratuluje wszystkim uczniom oraz nauczycielom, dyrektorom i starostom, którzy byli życzliwi dla naszej inicjatywy i wspomagali nas w organizowaniu kolejnych zajęć – mówił podczas uroczystości prof. Jerzy Posłuszny.
Według Józefa Kardysia Starosty Powiatu Kolbuszowskiego zajęcia w ramach Akademii to bardzo ważny element edukacji młodzieży. – Bardzo cenimy współpracę z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą. Zajęcia zaproponowane młodzieży dały im dodatkową wiedzę, która zostanie na lata i będzie miała wpływ na ich rozwój. Szczególnie skorzystali na tym uczniowie, którzy są bardzo aktywni i wykorzystują każdą możliwość poznawania nowych zagadnień. Mam nadzieję, że współpraca z Uczelnią będzie kontynuowana w następnych latach, a w zajęciach uczestniczyć będzie coraz więcej naszych uczniów – tłumaczy Józef Kardyś.
Konkretne efekty współpracy z WSPiA Rzeszowską Szkołą Wyższą widzi Dariusz Fus, Dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. Janka Bytnara w Kolbuszowej. –Naszą współpracę i zaangażowanie uczniów w zdobywanie wiedzy z zakresu prawa i bezpieczeństwa najlepiej podsumowują wyniki I Podkarpackiego Konkursu Wiedzy o Bezpieczeństwie zorganizowanego przez WSPiA. W finałowej trzydziestce znalazło się aż 10 naszych uczniów. Troje z nich zostało laureatami, zajmując trzecie, siódme i ósme miejsce. Nasi uczniowie pokazali, że potrafią wykorzystać wiedzę zdobytą na warsztatach i wykładach. Mam nadzieję, że nasza współpraca będzie kontynuowana, na co najmniej takim samym poziomie – zaznacza Dariusz FUS.
Na dalszą współpracę liczy także Andrzej Koluch, Dyrektor ZSP nr 1 im. gen. Wł. Sikorskiego w Stalowej Woli. – Dzięki przystąpieniu szkół ze Stalowej Woli do Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa mogliśmy poszerzyć ofertę zajęć dodatkowych dla naszych uczniów. To bardzo cenne doświadczenie dające młodym ludziom inspirację oraz pozwalające poznawać i badać nowe obszary. Chcemy, aby mogli jak najwięcej czerpać ze spotkań z wykładowcami akademickimi oraz z zajęć praktycznych z wykorzystaniem nowoczesnego wyposażenia Uczelni. Mam także nadzieję, że w kolejnych latach nasza współpraca będzie jeszcze bardziej intensywna – mówił Andrzej Koluch.
Zakończenia Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa w Kolbuszowej i Stalowej Woli było czwartą taką uroczystością. Wcześniej dyplomy ukończenia II edycji PMAPiB otrzymali uczniowie z Przemyśla, Jarosławia, Krosna, Jasła, Rzeszowa, Tyczyna, Czudca i Rymanowa.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa
Akademia powstała z inicjatywy WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej we współpracy z Podkarpackim Kuratorem Oświaty. Patronem Honorowym Przedsięwzięcia jest Minister Edukacji Narodowej. W pierwszym roku działalności, w bezpłatnych zajęciach w ramach Akademii, uczestniczyło ponad 850 słuchaczy z ponad 60 szkół ponadgimnazjalnych w 6 miastach Podkarpacia. W II edycji jest to już 1500 uczniów z 70 szkół z 9 podkarpackich miast.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa swoje Wydziały ma w Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Jaśle, Dębicy i Łańcucie. W tym roku Akademia rozszerza swoją działalność o Jarosław, Kolbuszową i Stalową Wolę. W ramach Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa prowadzone są bezpłatne zajęcia dla młodzieży z zakresu zagrożeń we współczesnym świecie. Mowa jest także o patologiach społecznych, odpowiedzialności karnej za przestępstwa i wykroczenia, statusie prawnym ucznia, prawach i obowiązków ucznia, a także współczesnych metod identyfikacji kryminalistycznej i najnowocześniejszych metod wykrywania przestępstw.
Akademia to nie tylko zajęcia dla młodzieży, ale także szkolenia dla nauczycieli i dyrektorów szkół z zakresu bezpieczeństwa w szkole, egzekwowania praw i obowiązków ucznia, odpowiedzialności karnej nauczyciela za niedopełnienie swych obowiązków. W ramach Akademii wykładowcy WSPiA biorą udział w radach pedagogicznych, a także w okresowych spotkaniach z rodzicami, podczas których prezentowane są aktualne zagrożenia przestępczością narkotykową i dopalaczami w województwie podkarpackim.
Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa przy WSPiA jest częścią realizowanego od pięciu lat projektu Edukacyjno – Badawczego „Bezpieczna Przyszłość”.