Aktualności
Prawo w WSPiA – jedno z najlepszych w Polsce
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa od początku istnienia – w przeciwieństwie do zdecydowanej większości innych publicznych i niepublicznych uczelni – tworzyła mniej, ale dobrych kierunków studiów, stawiając na jakość, a nie ilość. Nasza Uczelnia, jeżeli tworzy kierunek, to z perspektywą, że ma być mocny, z tradycjami i co najmniej z uprawnieniami magisterskimi.
Dziś śmiało można stwierdzić, że trzy prowadzone przez WSPiA kierunki studiów są najlepsze na Podkarpaciu. Potwierdzają to dotychczasowe, a także tegoroczne rankingi, w których zdecydowanie większe znaczenie mają właśnie kierunki studiów. W związku z tym cokolwiek nie mówiono by o innych uczelniach i nadawano im miano najlepszych w kraju i na Podkarpaciu to z całą pewnością decydującym determinantem pozycji konkretnej szkoły wyższej jest średnia z pozycji w rankingach i na rynku edukacyjnym danych kierunków studiów prowadzonych przez uczelnię. Z tego powodu WSPiA zawsze uważała, że obiektywne są tylko rankingi kierunków studiów, a nie całych Uczelni.
Kolejnym potwierdzeniem tej tezy jest najnowszy XI Ranking Wydziałów Prawa, a tym samym kierunków prawniczych przygotowany przez Dziennik Gazetę Prawną. WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa klasyfikowana jest w nim od 2012 r. Wtedy mury uczelni opuścili pierwsi absolwenci kierunku „Prawo”. Od samego początku zajmowała miejsce na podium. W tym roku poprawiła swój wynik, awansując z trzeciego na drugie miejsce wśród niepublicznych uczelni prawniczych zaraz za Warszawską Uczelnią Łazarskiego.
Jak tłumaczą autorzy XI Rankingu Wydziałów Prawa Dziennika Gazety Prawnej, WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa awansowała na drugie miejsce dzięki wysokiej punktacji w kategoriach kadra oraz wymogi i jakość absolwentów. Łącznie rzeszowska Uczelnia zdobyła 84,25 pkt. Dzięki temu WSPiA znalazła się w pierwszej dziesiątce zestawienia wszystkich uczelni łącznie – publicznych i niepublicznych. WSPiA wyprzedziła kilka Uniwersytetów m.in. UMCS, KUL, UKSW, Uniwersytet Szczeciński, Uniwersytet Rzeszowski oraz 12 pozostałych niepublicznych uczelni prawniczych.
Ranking DGP jednoznacznie pokazuje także, że WSPiA to najlepsza uczelnia prawnicza na Podkarpaciu. W porównaniu z drugim działającym w Rzeszowie publicznym Wydziałem Prawa, który znalazł się dopiero na 16 miejscu, WSPiA praktycznie w każdej kategorii uzyskała lepsze wyniki, zdobywając 19 punktów więcej.
Przypomnijmy, że również w najnowszym „Rankingu Kierunków Studiów” przygotowanym przez miesięcznik Perspektywy „Administracja” w WSPiA Rzeszowskiej Szkole Wyższej okazała się najlepszym kierunkiem studiów w Polsce i na Podkarpaciu wśród uczelni niepublicznych. (Więcej znajdziesz tutaj)
XI Ranking Wydziałów Prawa Dziennika Gazety Prawnej
W tegorocznym ranking redakcja Dziennika Gazety Prawnej oceniła 28 Wydziałów Prawa z całej Polski. Pod uwagę brana była kadra, jakość i warunki kształcenia oraz wymogi stawiane studentom i jakość absolwentów. Dołączone były także punkty za zdawalność absolwentów na aplikacje prawnicze.
WSPiA kształci studentów na Podkarpaciu od 20 lat. W tym czasie uczelni udało się zbudować doskonałą własną kadrę naukową. Są to wybitni specjaliści z różnych dziedzin m.in. prof. Andrzej Zoll czy prof. Zbigniew Ćwiąkalski. Wśród wykładowców jest także wielu praktyków m.in. sędziów, prokuratorów, adwokatów, policjantów i przedstawicieli biznesu. Warto podkreślić, że WSPiA zatrudnia aż 6 sędziów NSA, najwięcej spośród wszystkich wydziałów Prawa w Polsce. Od 2011 r. Uczelnia jako jedyna na Podkarpaciu posiada uprawnienia do nadawania stopnia naukowego doktora nauk prawnych. Dzięki temu stała się pierwszą niepubliczną uczelnią akademicką na Podkarpaciu.
Wyższa Szkoła Prawa i Administracji prowadzi jednolite pięcioletnie studia na kierunku prawo. Kandydatom na studia proponuje wiele nowych rozwiązań. Polegają one na stworzeniu dwóch profili kształcenia oraz daleko idącym upraktycznieniu zajęć. Pierwszy profil adresowany jest do osób chcących zdawać na aplikację (m.in.: sędziowską, prokuratorską, adwokacką, radcowską). Drugi dla osób, które są zainteresowane inną drogą kariery prawniczej (m.in.: doradztwem prawnym, doradztwem podatkowym, pracą w służbach mundurowych itp.). Dodatkowo kandydaci na studia mogą wybrać jedną z indywidualnych ścieżek kształcenia o profilu: Cyberprzestępczość, Kryminalistyka i Kryminologia, Prawo europejskie oraz Prawo w biznesie.