Aktualności
Jak zmiany należy wprowadzić do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii
Relację z konferencji przekazała m.in.:
RAdio VIA.
Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Dopalacze – nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii” zorganizowana została w ramach Podkarpackiego Forum Kryminalistyki. Dyskusja zorganizowana została przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą już po raz czwarty. Jak co roku uczestniczyło w niej ponad 200 osób m.in. przedstawiciele Inspekcji Sanitarnej z całej Polski, sędziowie, prokuratorzy, funkcjonariusze Policji i Służby Więziennej, psychologowie, terapeuci uzależnień, kuratorzy sądowi oraz dyrektorzy i nauczyciele ze szkół ponadgimnazjalnych z Podkarpacia. W konferencji uczestniczyli także studenci i słuchacze Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.
Wśród gości konferencji byli m.in. dr Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki; Maria Kurowska, Wicemarszałek woj. Podkarpackiego, Małgorzata Rauch, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz dr Jacek Łuczak, Radca Głównego Inspektora Sanitarnego. Obecni byli także dyrektorzy podkarpackich szkół ponadgimnazjalnych, dyrektorzy jednostek penitencjarnych z województwa podkarpackiego oraz naczelnicy wydziałów z Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie – Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą oraz d/w z Cybeprzestępczością.
Nasze pomysły są doceniane
WSPiA Rzeszowska Szkoła Wyższa problemem dopalaczy zajmuje się od blisko 5 lat. – 5 lat temu uruchomiliśmy duży program naukowo-badawczy pod nazwą „Bezpieczna Przyszłość” — mówił — otwierając konferencję — prof. Jerzy Posłuszny, Rektor WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej. – Program obejmuje wiele sfer. Jest to m.in. Podkarpacka Młodzieżowa Akademia Prawa i Bezpieczeństwa, w której uczestniczy ponad 1200 uczniów szkół ponadgimnazjalnych z regionu. To także Podkarpackie Młodzieżowa Święto Bezpieczeństwa dające młodzieży możliwość spotkania się i rozmowy z różnymi służbami mundurowymi. W imprezie co roku uczestniczy ponad 2000 młodych ludzi. To wreszcie niezwykle ważne i cenne konferencja dotyczące problematyki dopalaczy – tłumaczył prof. Jerzy Posłuszny.
Rektor WSPiA dodał, takie konferencje przynoszą konkretne efekty. – Dziś w możemy śmiało powiedzieć, że wnioski z Państwa dyskusji realnie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa w Polsce. Od czterech lat prof. Czesław Kłak na podstawie wniosków z konferencji przygotowujemy raporty i propozycje zmian, które ułatwią walkę z dopalaczami. Teraz zostały one włączone do projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Należy pamiętać, że są to propozycje przygotowane nie tylko przez przedstawicieli świata nauki, ale także praktyków, którzy na konferencjach dzielą się z nami swoimi cennymi uwagami. Mam nadzieję, że te propozycje pozwolą w końcu wygrać nierówną walkę z osobami wprowadzającymi do obrotu tzw. Dopalacze – zaznaczył prof. Jerzy Posłuszny.
Z dopalaczami można skutecznie walczyć
Głównym tematem tegorocznej dyskusji była ocena projektowanej nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w zakresie środków zastępczych. Wykład wprowadzający do dyskusji wygłosił prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA, który zaznaczył, że w ramach badań prowadzonych przez Uczelnię opracowany został autorski projekt nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. – Oparty jest zarówno na doświadczeniach polskich, jak i zagranicznych. Projekt zakłada uznanie tzw. dopalaczy za produkty zabronione przez ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii, przy jednoczesnym wprowadzeniu odpowiedzialności karnej za ich wytwarzanie, wprowadzenie do obrotu i udzielanie. Nasza propozycja została również przedstawiona w formie artykułu naukowego opublikowanego na łamach fachowego periodyku – Problemy współczesnej kryminalistyki (2016, t. XX, s. 129 – 143). Bardzo nas cieszy, że propozycja Ministerstwa Zdrowia z listopada 2017 r. dotycząca nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii nawiązuje do tej koncepcji i bierze pod uwagę wypracowane przez nas wnioski i propozycje – zaznaczył prof. Czesław Kłak, Dziekan-Dyrektor Kolegium Prawa i Bezpieczeństwa WSPiA; autor jednego z projektów nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.
Wśród tematów poruszanych podczas konferencji pojawiły się także te dotyczące przestępstw narkotykowych jako przestępstwach przeciwko życiu i zdrowiu, praktycznych aspektów stosowania ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii i jej konstytucyjnych granic. Uczestniczy dyskusji rozmawiali także o kryminologicznych aspektach narkomanii, przestępczości narkotykowej w sieci i wykrywaniu przestępstw narkotykowych wśród pseudokibiców. Omówiony został także problem dopalaczy w województwie podkarpackim oraz walka z przerzutem narkotyków na teren jednostek penitencjarnych.
Głos praktyków musi być wysłuchany
W dyskusji uczestniczyło ponad 200 osób: pracowników naukowych WSPiA Rzeszowskiej Szkoły Wyższej oraz praktyków na co dzień zajmujący się walką z dopalaczami i przestępstwami narkotykowymi. Referaty przedstawili m.in. dr Beata Bury i dr Marcin Dudzik, sędziowie sądów rejonowych oraz sędzia Grzegorz Maciejowski z Sądu Okręgowego, będący jednocześnie wykładowcami WSPiA. Głos zabierał również Marek Mróz z Podkarpackiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie – odpowiadający za walkę z dopalaczami w województwie podkarpackim oraz mł. insp. dr Bartłomiej Kowalski, Naczelnik Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej Polski w Rzeszowie. Swoimi spostrzeżeniami na temat walki z dopalaczami dzielili się także funkcjonariusze Zakładów Karnych w Jaśle i Uhercach Mineralnych, a także wykładowcy WSPiA prof. Katarzyna Kaczmarczyk – Kłak oraz mgr Arkadiusz Szajna.
Ogólnopolska konferencja naukowa pt. „Dopalacze – nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii zorganizowana została 20 grudnia 2017 r. przez WSPiA Rzeszowską Szkołę Wyższą w ramach działającego od kilku lat Podkarpackiego Forum Kryminalistyki.
Podkarpackie Forum Kryminalistyki
Jest to cykliczne spotkania praktyków i teoretyków zajmujących się kryminalistyką i naukami penalnymi. Celem Forum jest wymiany poglądów, doświadczeń i wiedzy specjalistów z różnych obszarów kryminalistyki. Jest to pierwsza na Podkarpaciu inicjatywa integrująca liczne grono ekspertów kryminalistyki oraz przedstawicieli innych profesji, zajmujących się problematyką zwalczania przestępczości ze środowiskiem akademickim.